İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Salgın yönetilemiyor, fırtına kapıda

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu, salgın konusunda uyardı: “önümüzdeki dönemde Türkiye’yi koronavirüs salgınında büyük bir tsunami bekliyor.”

Türkiye’de resmi açıklamaya göre ilk koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden 6 ay geçti. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu, salgının 6. ayına ilişkin hazırladıkları raporu kamuoyu ile paylaştı. Online yapılan ve  TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman ile Covid-19 İzleme Grubu’ndan Özlem Kurt Azap, Kayıhan Pala, Cavit Işık Yavuz ve Osman Elbek’in katıldığı toplantıda, koronavirüs konusunda ciddi uyarılar yapıldı.

‘TTB’NİN ÖNERİLERİ HAYATA GEÇİRİLSEYDİ BU KADAR VAKA OLMAZDI’

TTB Başkanı Sinan Adıyaman; verilerin şeffaf ve güvenilir olması, sağlık çalışanlarının nitelikli koruyucu ekipman eksikliği yaşamaması, test sayısının arttırılması, salgınla mücadelenin hastane değil birinci basamak merkezli yürütülmesi, sağlık sisteminin bu durum dikkate alınarak düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Yeniden açılmanın ve gerektiğinde kapanmanın epidemiyoloji bilimi çerçevesine uyarak şekillendirilmesi, gerektiğinde uygulanacak fiziksel hareketlik kısıtlamasının kamu ve özel sektör çalışanlarının tümünü kapsaması, salgından en çok etkilenen grupların belirlenerek onlara özel önlemler alınması önerilerini de dile getiren Adıyaman, bu uyarıları salgınla mücadelede en başından beri yaptıklarını anımsattı. Adıyaman, “Eğer TTB’nin bu başlıklar halinde özetleyebileceğimiz önerileri hayata geçirilseydi bugün Türkiye’de bu kadar hasta ve ölüm yaşanır mıydı? diye sordu.

Covid-19 İzleme Grubu’dan 85 yazar tarafından hazırlanan raporun sunumunu Osman Elbek gerçekleştirdi.

‘BÖLGELER ARASINDA CİDDİ FARK VAR’

Elbek’in yaptığı açıklamaya göre koronavirü salgınında ölüm hızı en yüksek bölgeler İstanbul, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Marmara olarak ön plana çıkıyor. Elbek, neden bu bölgelerde ölüm hızının daha yüksek olduğunun sorulması gerektiğini ifade ederek, bölgeler arası ciddi farkların bulunduğuna işaret etti. Geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir görüşme gerçekleştiren TTB Başkanı Sinan Adıyaman, Bakan Koca’ya “yeniden kapanma” tedbirinin sunulup sunulmadığı sorusu üzerine böyle bir taleplerinin olmadığını, verilerin şeffaf bir şekilde ellerinde olmadığını kaydetti. Kayıhan Pala ise “yeniden kapanma” önerisinde bulunabilmeleri için ellerinde yeterince veri olmadığını ancak bölgeler arası ciddi farklar bulunduğu belirterek il bazında seyahat sınırlaması getirilebileceğini söyledi.

SALGIN YOKSULLARI VURMAYA DEVAM EDİYOR

Raporun sunumuna devam eden Elbek, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile İstanbul’da salgının bölgelere göre nasıl bir seyir gösterdiğini de aktardı. Elbek, İstanbul’un salgın konusunda sınıfsal olarak ayrışmış olduğunu kaydetti. Elbek’e göre düşük gelirlilerin yaşadığı Şirinevler’de virüs riski yüksekken, orta ve yüksek gelirlilerin yaşadığı Ataköy’de ise virüs riski oldukça düşük. Elbek, yoksul semtlerde yaşayanların salgınla mücadele etmesinin güç olduğunu söyledi. Elbek, dönüp o insanlara ‘neden maske takmıyorsun’ diye parmak sallamak yerine salgınla mücadelede destek olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ YIL DA AŞISIZ OLACAĞIZ’

Aşı konusunda çok umutlu olduklarını bildiren Elbek, 176 aşı çalışmasının 11’inin Türkiye’de yapıldığını anımsattı. Toplumun geneline ulaşabilecek çalışmaların yapıldığını ifade eden Elbek, “Ama emin olun yakın değil, önümüzdeki yıl kış, bahar ve muhtemelen yaz aylarını aşısız geçireceğimizi bilmek zorundayız” dedi. Salgının bitişinin yakın olmadığını belirten Elbek, “aşısız bir şekilde salgınla nasıl mücadele edeceğimizi düşünmemiz gerektiğini” söyledi.

GÜNEYDOĞU’DA KAYYIM ETKİSİ

Öte yandan raporda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de vaka sayılarının oldukça yüksek seyrettiği belirtilirken, bu durumun nedenlerine ilişkin de bir perspektif sunuldu. Elbek, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Covid-19 vakalarının kayyım atamaları, toplum katılımındaki eksiklik, anti-demokratik salgın yönetimi ve anadilde sunulmayan sağlık hizmetleri, Kürt sorunu nedeniyle yoğunlaşan kent nüfusu gibi nedenlerle yüksek seyrettiğini kaydetti.

Yorumlar kapatıldı.