İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AYM Başkanından Soylu’ya yanıt

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, kendisini verdiği kararlar nedeniyle “Bisiklete bin bakalım” diyerek hedef gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt verdi:

“Özgürlükler ve güvenlikler arasındaki dengeyi hukuk korur”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt veren Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, özgürlük ve güvenlik dengesini hukukun koruyacağını söyledi, kamu gücünü kullananların hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ı geçen günlerde sert sözlerle eleştirmişti. Soylu, Anayasa Mahkemesi’nin kamuya girişlerde güvenlik soruşturmasının iptal edilmesi ve şehirler arası yollarda eylem yapılabilmesine ilişkin verdiği iki karar yüzünden tepki göstermişti. “Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?”demişti.

Soylu’nun sözlerine Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’dan yanıt geldi. Yüksek Mahkeme’de bugün Bireysel Başvurunun 8. Yıldönümü başlıklı bir sempozyum düzenlendi.

Arslan, dün gece kayınpederinin kalp rahatsızlığı geçirmesi nedeniyle bu sempozyuma katılamadı. Ancak kaleme aldığı açılış konuşması Sempozyumun başlangıcında okundu. Konuşma metni Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan tarafından kürsüden okundu. Metinde, Yüksek Mahkeme Başkanının İçişleri Bakanı Soylu’ya da yanıtları vardı.

ÜSLUP ELEŞTİRİSİ

Yüksek Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan, isim vermedi ama Soylu’nun uslubunu eleştirdi.“Nasıl söylediğimiz ne söylediğimizin önüne geçer” diyen Arslan, Mevlana’nın sözleriyle Soylu’ya yanıt verdi: “Esasen kullandığımız dil kimliğimizi ve kişiliğimizi yansıtır. Mevlana, ‘İnsan dilinin altında gizlidir’ der. ‘Bu dil canın kapısına perdedir. Bir rüzgar perdeyi savurunca evin içindeki sır ortaya çıkar.”

KARARLARI ELEŞTİRİN

Zühtü Arslan, AYM’nin verdiği kararlar nedeniyle kişisel olarak hedef gösterilmesine de tepki gösterdi. “Yargı kararından ziyade karar verene odaklanan ve eleştirinin önüne geçen eleştirilerin fayda getirmeyeceği açıktır” diye konuştu.

Yüksek Mahkeme kararlarının gerekçelerinin okunmadan ve anlaşılmadan eleştirildiği vurgusu yaptı. “Anayasa Mahkemesi’ne katkı yapmak istiyorsanız lütfen kararlarımızı eleştirin, dikkate alıyor ve değerlendiriyoruz” dedi.

GÜVENLİK VE ÖZGÜRLÜK TARTIŞMASI

İçişleri Bakanı ile Anayasa Mahkemesi arasındaki gerilim, Yüksek Mahkeme’nin aldığı özgürlükçü kararlardan kaynaklandı. İçişleri Bakanı Soylu, “Madem özgür bir ülkeyiz bisikletinle işe git” derken, Yüksek Mahkemeyi terörle mücadele konusunda kendilerini topal bırakmakla eleştirmişti.

Arslan’ın konuşmasında bu eleştirilere de yanıt verdi. Arslan, isim vermeden yaptığı eleştirilerde, özgürlükler ve güvenlikler konusuna dikkat çekti.

“Özgürlükler ve güvenlikler arasında hassas bir denge vardır. Bu dengeyi de hukuk korur. Hukukun olmadığı yerde ne özgürlükten ne de güvenlikten bahsedilemez.”

“KANUNLA BAĞLISINIZ”

Zühtü Arslan, hukuk devletine işaret etti. Özgürlüklerin ve güvenliklerin ancak hukuk devletinde garanti altında olduğunu söyledi. Kamu gücünü kullananların da kanunla bağlı olduklarını anımsattı.

Arslan, “Anayasa Mahkemesi, Anayasa ve kanunların verdiği yetki kapsamında demokratik hukuk devleti niteliğini korumaya çalışıyor” dedi.

Yorumlar kapatıldı.