İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

6 yıl sonra HDP’ye ‘Kobane Operasyonu’: 80’in üzerinde gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 5-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobane eylemlerini gerekçe göstererek, altı yıl sonra 7 ilde operasyon kararı aldı. Bu doğrultuda aralarında HDP Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen ile HDP’li eski milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Altan Tan ve MYK üyelerinin de bulunduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP), altı yıl sonra “Kobane” operasyonu düzenlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobanê eylemlerine dair yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen ile HDP’li eski milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Altan Tan ve MYK üyelerinin de bulunduğu 20’nin üzerinde kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, “Kobane eylemlerini sosyal medya paylaşımlaryla azmettirmek” ile suçladığı HDP eski milletvekili ve Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, eski milletvekilleri Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, MYK üyesi Alp Altınörs ile çok sayıda HDP yöneticisi gözaltına alındı.

KARS BELEDİYESİ HEDEFTE İDİ

Bir süredir hedefte olan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen de sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alındı. Kars İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, operasyon kapsamında sabah saatlerinde Ayhan Bilgen’in evinde arama yaptı. Gözaltına alınan Bilgen’in zırhlı araca bindirilmesi sırasında, evinin önünde toplananlar, “Bu halk seninle gurur duyuyor”, “Bu şehir seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla tepki gösterdi.

HDP eski milletvekilli Sırrı Süreyya Önder de gözaltına alındı. Önder, sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

DİYARBAKIR’DA GÖZALTILAR

HDP’nin eski milletvekilleri Altan Tan, Emine Ayna, Ayla Akat ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) HDP’li üyesi Ali Ürküt ile hakkında gözaltı kararı bulunan diğer bazı kişiler de Diyarbakır’da gözaltına alındı. Sağlık kontrolleri için Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne götürüldüler. Sağlık kontrollerinin ardından gözaltına alınanlar soruşturma için Ankara’ya götürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan operasyona ilişkin şu açıklama yapıldı: “Ülke genelinde meydana gelen eylemlerde sokağa çıkma çağrısı yapan PKK/KCK terör örgütü ve sözde örgüt yöneticileri ile bazı siyasi parti yönetici ve partililer hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosunca 2014/146757 sayı ile soruşturma başlatılmış, soruşturma kapsamında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu tutuklu bulunmakta olup gelinen aşama itibarıyla Ankara merkezli 7 ilde, 25 Eylül 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 82 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir. Karar gereği şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalara Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir.”

ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Ankara Emniyet Müdürlüğü de gözaltı kararı verilen 82 kişiden 20’sinin gözaltına alındığını açıkladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüzce 06-07-08.10.2014 tarihlerinde ülkemiz genelinde ‘Kobani’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde; PKK/KCK terör örgütü ve sözde örgüt yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organları üzerinden halkı sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde yaptıkları çağrılar üzerine; 25.09.2020 günü ilimiz merkezli 7 ilde 82 şahsa yönelik gerçekleştirilen operasyonda 20 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.”

EMEP: ‘SİYASET YAPMA HAKKINA OPERASYON’

HDP’ye yönelik operasyonlara siyasi parti temsilcilerinden de tepkiler geldi. Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, operasyonun sadece HDP’ye değil, aynı zamanda siyaset yapma hakkına yönelik bir operasyon olduğunu belirterek operasyonu kınadı. İktidarın politikalarını eleştirme, hak talep etme, barış ve demokrasi isteme, siyaset yapma alanlarının her geçen gün daraldığını vurgulayan Gürkan, “Aradan 6 yıl, bu kapsamda yapılan soruşturmanın üzerinden 4 yıl geçtikten sonra yeniden yürütülen soruşturma ve gözaltıların yargıyla, hukukla açıklanacak hiçbir yanı yoktur. Yürütmeyle ilişkisinin başsavcının saraya düğün ziyaretiyle sembolleştiği yargıdan hukuk ve adalet çıkmayacağı açıktır. Hiçbir dönem tam olarak yargı bağımsızlığından söz edemiyorken bugün açıktan siyasi iradenin vesayeti altına girmiş bir yargı ile karşı karşıyayız” dedi.

Siyasi iktidarın, aynı zamanda HDP’ye operasyonla “terörle mücadele” algısı yaratarak, ekonomi, pandemi, çalışma yaşamı, eğitim ve sağlık başta olmak üzere bugün halkın yaşadığı ve iktidara tepki biriktirdiği sorunların ve Suriye, Libya, Doğu Akdeniz başta olmak üzere dış politikada içine girdiği açmazların üzerini örtmeyi amaçladığını belirten Gürkan, “Yine bu operasyonlarla mecliste ve toplumda önemli bir yere sahip olan HDP kriminalize edilmeye devam edilerek meşruluk alanlarının daraltılması, muhalefetin etkisizleştirilmesi ve bir bütün olarak siyasal özgürlüklerin tamamen yok edilmesi hedeflenmektedir.

Eski seçilmişlerin ve halen görevi devam edenlerin içerisinde bulunduğu HDP üye ve yöneticilerine yönelik operasyonu kınıyoruz. Adil yargılanma dahil, adalet sisteminin işlediği, temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmadığı demokrasi mücadelemiz sürecektir” dedi.

CHP’DEN TEPKİ

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, operasyonlara ilişkin zamanlamanın manidar olduğuna dikkat çekti. Biçer şunları ifade etti: Türkiye bu sabaha yine göz altılarla uyandı. Gözaltına alınan kişiler önceki dönemde milletvekilliği yapmış siyasetçiler, biri halk iradesiyle seçilmiş ve halen görevde olan belediye başkanı. Gaspla, hınçla, hırsla devlet yönetilemez. Apar topar, sabaha karşı evlere baskınla gözaltı ile hangi mesaj verilmek isteniyor, kim kime neden gözdağı veriyor? Savcılık davet usulüyle ifadelerini alabilecekken derdestin gerekçesi ne? Evleri yurtları adresleri belli olan siyasetçileri itibarsızlaştırma göstergesi! Zamanlama manidar: Kobani’den 6 yıl sonra! Daha dün Merkez Bankası tarafından 2 puanlık faiz artışına gidildi. ‘Faizler düşerse enflasyon düşer’ diyen sarayın ekonomi bilmez tek adamının ve sosyete damadının gündem değiştirme çabasını boşa düşürmek gerekiyor.”

TANRIKULU: ‘SARAY’A DÜĞÜN HEDİYESİDİR!’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu operasyona ilk tepki gösterenlerden oldu. Tanrıkulu; “Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de operasyon sonrası gözaltıların hukuki değil siyasi olduğuna dikkat çekti. Tekin; “6 yıl önceki Kobani olayları gerekçesiyle bugün yapılan gözaltılar hukuki değil siyasidir. Anayasa Mahkemesi’nin daha önce hak ihlali kararı verdiği Ayhan Bilgen’in de gözaltına alınması konunun siyasi olduğunun delilidir. Kimse kusura bakmasın HDP’yi ve demokratik siyasi alanı kriminalize etmeye çalışmak Türkiye’ye yapılan büyük bir kötülüktür. Toplumu daha fazla gererek kutuplaşmadan menfaat bekleyen Saray aklı 83 milyonun huzur ve refahını yok ediyor” dedi.

CHP İzmir milletvekili Tuncay Özkan da “Kardeşim Sırrı Süreyya Önder’e yaptığınız zulümdür” sözleriyle operasyonu eleştirdi. Özkan; “Tam altı yıl sonra yargılanıp serbest kaldıkları dosyadan yüzlerce siyasetçiye yaptığınız zulümdür. Bunların sonunda zulmünüzde boğulursunuz” dedi.

‘İKTİDAR TÜM MUHALEFET KANALLARINI KAPATMAYA ÇALIŞIYOR’

Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada da operasyon kınandı. Açıklamada, “Son dönemde muhalefete yönelik artan baskılar, başta pandemi sürecinde büyük bir sorumluluk üstlenen TTB olmak üzere meslek kuruluşlarına saldırılar ve şimdi sosyal medya baskınları ve HDP’ye yönelik operasyon bu zincirin parçalarıdır. Baskılara ve hukuksuzluğa karşı birlikte mücadele edeceğiz” denildi.

SAADET: İNSANIMIZA VE ÜLKEMİZE YAZIK

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın da yaptığı açıklamada operasyona tepki göstererek, “Adalete olan güven sarsılmaya devam ediliyor” dedi. Aydın şu değerlendirmeyi yaptı: “6 yıl sonra ne değişti de, yargılanıp serbest kaldıkları dosyadan dolayı insanları sabahın erken saatlerinde evlerinden gözaltına alıyorsunuz? İktidar, muhalefeti kendi iç meselelerine meze yapmaktan artık vazgeçmelidir! Bu insanlar suçluysa; bu memleketin hakim-savcıları 6 yıl önce neredeydi? Yok değillerse; bugün bu gözaltı kararlarının sebeb-i hikmeti nedir? Adalet mekanizmasını, gündem değiştirmek ve kamuoyunu meşgul etmek için kullanmanın hiç kimseye faydası yoktur! Bir ülkede adalete olan güven ortadan kalktığı taktirde; o ülkede hiçbir iş yolunda gitmez. Bir kez daha uyarıyoruz; bu ülkenin böylesine keyfi ve hoyrat tavırlara değil; adalete olan güveni yeniden tesis edecek adımlara ihtiyacı var. İnsanımıza ve ülkemize yazık oluyor.”

GELECEK PARTİSİ: ‘OYUNU BİRLİKTE BOZMALIYIZ’

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci de operasyona tepki gösterdi. “Terör hepimizin kırmızı çizgisidir. Ancak siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız” diyen Temurci şu açıklamayı yaptı: “Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, haksızlıklar ve zulüm karşısında dimdik durarak bu imtihanı vermeliyiz.”

DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da olaydan 6 yıl sonra Ayhan Bilgen, Altan Tan, Süreyya Önder ve diğerlerinin sırf hukuki gerekçelerle gözaltına alınmış olduğunu düşünmenin abesle iştigal olacağını ifade etti.

Yeneroğlu’nun sosyal medya üzerinden açıklaması şöyle: “Olaydan 6 yıl sonra Ayhan Bilgen, Altan Tan, Süreyya Önder ve diğerlerinin sırf hukuki gerekçelerle gözaltına alınmış olduğunu düşünmek abesle iştigal olur. Yargıyı araçsallaştıran siyaset anlayışı adalet duygusunu ezdikçe terör örgütlerini sevindirir. Devlet adaletle yönetilir.”

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen de “Siyaset yapmanın önü, keyfi gözaltı ve tutuklamalar nedeniyle tıkanmamalıdır” açıklamasını yaptı. Ülsen’in açıklaması şöyle;

Yaklaşık 7 sene önceki bir hadise nedeniyle yapılan gözaltılar anlaşılır gibi değil. İyi idare edilemeyen ekonominin, Doğu Akdeniz’de, Libya’da ve başka yerlerde zoraki atılan geri adımlar, kendi ülkesinin vatandaşlarına baskı olarak geri dönüyor. Bu ve benzeri siyasi baskılardan bir an önce vazgeçilmelidir. Siyaset yapmanın önü, keyfi gözaltı ve tutuklamalar nedeniyle tıkanmamalıdır. Ülkenin her açıdan refaha kavuşmasının yolu, adalet başta olmak üzere, pek çok konuda değişiklik yapmaktan geçiyor.!

Düğün sonrası saray ziyareti

Geçtiğimiz günlerde düğünü yapıldıktan sonra Saraya giderek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesiyle eleştirilen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından yürütülen soruşturma bir yıl önce başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında ilk olarak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın ifadesi alınmıştı. Tutuklu yargılandığı dosyadan tahliye edilen Demirtaş, aynı gün ‘Kobanê soruşturması’ kapsamında ifadesi alınarak, hakkında yeniden tutuklama kararı verilmişti.

 

Yorumlar kapatıldı.