İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP’liler avukatlarıyla görüştürülmedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’lilere yönelik Kobane soruşturmasında avukat kısıtı getirdi. Gözaltına alınanlar, avukatlarıyla görüştürülmedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’lilere yönelik başlattığı soruşturma kapsamında 17 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Aralarında HDP’li yöneticiler ve belediye başkanlarının da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Avukatların gözaltına alınanlarla yapmak istediği görüşme, Başsavcının talimatıyla engellendi. Dosyaya avukat kısıtı getirildiği belirtildi.

KOBANE SORUŞTURMASI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim 2014 Kobane olayları nedeniyle soruşturma başlattığı belirtiliyor, ancak aynı eylemler nedeniyle daha önce de soruşturmaların başlatılmış olması dikkatleri çekiyor. HDP’nin hukukçu milletvekillerinden Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “Haklarında gözaltı kararı verilen isimler daha önce Kobane olayları nedeniyle yargılanmış ya da haklarında soruşturma açılmış kişilerdir. Bu soruşturmaların bir kısmı takipsizlikle sonuçlandı. Bazılarında iddianame hazırlandı ancak beraat kararları çıktı. Mesela Kars Eş Belediye Başkanı Ayhan Bilgen hakkında yargılandığı davada Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi. Haklarında takipsizlik kararı verilmiş ya da beraat kararı verilmiş isimler hakkında yeniden soruşturma başlatılmış gibi görünüyor” diye konuştu.

KÖTÜ MUAMELE YOK AVUKAT KISITI VAR

Kaçmaz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma dosyası ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi. Avukatların, gözaltındakilerle görüşemediklerini belirten Kaçmaz, dosya hakkında bilgi almak isteyen avukatlara da Savcılarca bilgi verilmediğini belirtti. Kaçmaz, gözaltına alınanlarla ilgili bir kötü muamele şikayeti almadıklarını söyledi.

ANKARA’YA GETİRİLİYORLAR
7 ilde eş zamanlı başlayan operasyonlar kapsamında gözaltına alınanlar, Ankara’ya getiriliyor. Soruşturmayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. Gözaltı süresi 4 gün.

Yorumlar kapatıldı.