İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

6 Soruda HDP’llilere  Yönelik  Kobane Operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Kobane soruşturması kapsamında yargılanan milletvekillerinin yeniden gözaltına alınması tepkilere neden oldu. Hukukçular, “Bir eylemden iki kez soruşturma olmaz” diyerek, operasyona tepki gösterdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Kobane soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 HDP yöneticisinin gözaltı süreleri ikinci kez uzatıldı. Başsavcılık ikinci kez Kobane soruşturmasını nasıl başlattı? Gözaltı sürecinde neler yaşandı? Gözaltı süresi neden uzatıldı? Sorularla, Kobane soruşturması:

1.       Soruşturma ne zaman, kimler hakkında ve neden başlatıldı?

Soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 25 Eylül Cuma sabahı başlatıldı. Başsavcılık tarafından 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı açıklandı ancak aradan geçen sürede 20 kişi gözaltına alınarak Ankara’ya getirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla, soruşturma 6, 7, 8 Ekim 2014 Kobane olayları kapsamında başlatıldı. Avukatlar da soruşturma dosyasının 2014’e ait olduğunu belirtti.

2.       2014 yılında gerçekleşen Kobane olayları ile ilgili daha önce soruşturma yapılmış mıydı? Yeni soruşturmanın nedeni ne?

2014 yılında gerçekleşen Kobane olayları kapsamında iki ayrı soruşturma başlatıldı. Biri milletvekili olan HDP MYK üyeleri hakkında diğeri de milletvekili olmayan HDP MYK üyeleri hakkında.

Milletvekili olmayanlar ile ilgili olan soruşturma kapsamında, MYK üyeleri ifadeye çağırıldı, ifadeleri alındı ancak herhangi bir işlem yapılmadı.

Milletvekili olanlar ile ilgili soruşturma fezleke olarak Meclis’e gönderildi. 2016’da bu isimlerin milletvekillikleri Meclis’te düşürüldü. Fezlekeler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Başsavcılık yetkisizlik kararı vererek, dosyayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Soruşturma dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilleri hakkında, davalara dönüştürüldü ve yargılamalar yapıldı.

3.       HDP’liler hakkında daha önce Kobane olayları nedeniyle bir soruşturma varken, aynı olay nedeniyle nasıl soruşturma açılabildi?

Dosyanın geçmişi bir yıl önceye dayanıyor.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobane olayları nedeniyle yargılandı. Yargılama sürerken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Demirtaş’ın siyasi nedenlerle içeride tutulduğu tespitini yaptı, yargılamayı haksız buldu. Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerekiyordu fakat Mahkemede işlemler uzadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AİHM kararı üzerine “Elimizde kozlar var, gereğini yaparız” dedi. Ardından Demirtaş hakkında yeniden soruşturma başlatılarak, ikinci kez tutuklama kararı verildi.

Milletvekilleri Altan Tan, Sırrı Süreyya Önder, Nazmi Gür ve diğer milletvekilleri için de bu dosya kapsamında başlatılan soruşturma nedeniyle, gözaltı kararları çıktı.

HDP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, “Bir kişinin bir fiili sebebiyle birden fazla soruşturmaya tabi tutulması mümkün değildir. Bu soruşturmada bir çok hukuksuzluk var ama soruşturmanın başlangıcı zaten hukuksuz bir şekilde karşımıza çıkmıştır” diye konuştu.

4.       Kars Eş Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in Kobane olayları nedeniyle yargılamasına ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi kararları var. Bilgen, buna karşın aynı olay nedeniyle mi gözaltına alındı? Bilgen dosyasında neler yaşandı?

Ayhan Bilgen Kobane olaylarıyla ilgili 29 Ocak 2017’de gözaltına alındı, 30 Ocak 2017’de tutuklandı. Tutuklanmasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. 7 aylık tutuklama sonunda Yüksek Mahkeme, Ayhan Bilgen’in tutuklanmasının hukuka aykırı olduğu yönünde karar verdi.

İddianamenin tamamı Kobane olayları döneminde gerçekleştirilen MYK toplantısı üzerine kurulmuştu. Ayhan Bilgen’in avukatları, toplantı sırasında Bilgen’in IMC Tv’de canlı yayında olduğunu ispatladı. Anayasa Mahkemesi, MYK toplantısına Ayhan Bilgen’in katılmadığı tespitini yaptı. Tahliyeye ilişkin yolu açtı.

Yargılama Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Diyarbakır’da süren davanın temelini de Kobane olayları oluşturuyor. Bilgen’in avukatı Sertaç Çelikkale, “Mükerrer bir soruşturma var. Bu da açık bir şekilde evrensel hukuk kurallarından sayılan aynı konuda iki kez yargılanmama ve cezalandırılmama ilkesinin çiğnendiğini apaçık ortaya koyuyor. Bizim mevzuatımıza bakıldığında da bu durum hukuka aykırıdır. Aynı fiilden dolayı iki kez yargılama yapılamaz. Ayhan Bilgen’in gözaltına alındığı soruşturma 2014 tarihli bir soruşturma. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da basına verdiği bilgilere bakıldığında 6-7 Ekim Kobane olaylarının gerekçe gösterildiği açıkça belirtilmektedir” diye konuştu.

Çelikkale, “Ayhan Bilgen de gözaltına çıkarıldığı Sulh Ceza Mahkemesinde aynı hususu dile getirmiş. ‘Benim bu konuyla ilgili yargılamam mevcut. Bu yargılamadan dolayı Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir karar var. Gözaltı süresinin uzatılmasına itiraz ediyorum’ demiştir.

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay, aynı konuda benzer yargılamalarla ilgili olarak dosya birleştirme yoluna gitmektedir. Şu anki soruşturmanın Diyarbakır’da devam eden yargılama ile birleştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

5.       Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 4 günlük gözaltı süresinin ardından, gözaltı süresini ikinci kez uzattı. Neden uzatıldı, 4 günlük gözaltı süresinde neler yaşandı?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, delillerin toplanamadığı, gözaltına alınanların sayısının yüksek olması nedeniyle işlemlerin yapılamadığını gerekçe göstererek gözaltı süresinin uzatılmasına karar verdi.

Buna karşın gözaltına alınanların avukatları geçen 4 gün boyunca gözaltındakiler hakkında hiçbir işlem yapılmadığını belirterek, uygulamaya tepki gösterdi.

6.       Gözaltı sırasında “zehirlenme” başta olmak üzere bazı iddialar gündeme geldi? Bu iddialar nelerdi?

Avukatlar, yemekler nedeniyle gözaltına alınan 22 kişinin de zehirlendiğini öne sürüyorlar. Ancak Ayhan Bilgen ve iki kişide zehirlenmeye ilişkin reaksiyonlar daha ağır seyretti. Gözaltına alınanlar kendilerine içme suyu verilmediği şikayetinde de bulundu.

HDP Milletvekilleri iki gün boyunca Ankara Emniyeti’nin önüne giderek su, yemek ve benzer ihtiyaçların dışarıdan karşılanması talebinde bulundu. Ancak bu talep reddedildi.

Sağlık sorunları nedeniyle gözaltındakiler yemek boykotu başlattıklarını açıkladı. HDP Milletvekili Mahmut Toğrul bu uygulamalara dikkat çekerek, “Gözaltı süreci cezalandırma aracına dönüştürülmüştür” dedi.

Yorumlar kapatıldı.