İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gözaltındaki HDP’lilerin ifadeleri 6. günde alındı, HDP’li vekiller gözaltını protesto etti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı Kobane soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP’li siyasetçilerin ifadeleri ancak 6. gününde alındı.

HDP’li siyasetçilere 6-8 Ekim Kobane eylemleri, MYK çağrısı, katıldıkları eylem ve etkinlikler, Fırat Haber Ajansı’nda yayınlanan haberler ve sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar soruldu. Gözaltındakilerden Günay Kubilay ve Nazmi Gür, savcılıkta ifade vereceklerini belirterek, emniyette ifade vermediler. Gözaltındaki HDP’li siyasetçilerin yarın savcılığa çıkarılmaları bekleniyor.

HDP’Lİ VEKİLLER TEM ÖNÜNDE PROTESTO ETTİ

Gözaltına alınan siyasetçilerin ifadeleri alınırken, dışarıda da HDP milletvekilleri, TEM önünde basın açıklaması ile gözaltı ve operasyon kararını protesto ettiler.

Açıklama öncesi TEM binasının önü polis bariyerleriyle kapatıldı. Milletvekilleri binanın önüne alınmadı. Polis ile uzun süre tartışma yaşanırken, vekiller barikat önünde açıklamasını yaptı.

Açıklamayı yapan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, kurulan barikata tepki göstererek, “İleri demokrasi ile yönetilen Türkiye’de sıradan bir gün. Halkın seçtiği milletvekilleri anayasal haklarını kullanmaları noktasında bir kez daha iktidarın kolluk güçleri tarafından engelleniyor. Şurada emniyet var, arkadaşlarımız günlerdir haksız hukuksuz yere gözaltındalar ve olağan koşullarda bütün devlet kurumlarına girebilecek, bütün devlet kurumlarını kamu adına denetleyebilecek milletvekillerinin oraya yaklaşmasına dahi izin verilmiyor” dedi.

‘6 YILDAN BERİ HİÇ BİR ŞEY BULAMADINIZ’

Gözaltı süresinin uzatılmasına atıf yapan Turan, “Bu memleketi yönetenlere şunu sormak istiyoruz. 6 yıldan beri bakanın deyimi ile ince ince yapılan o araştırmada hiçbir şey bulamadınız, 4 gün daha HDP’lilere zulüm olsun diye, o bayat yemekleri yemek zorunda kalsınlar diye, o insanlık dışı koşullarda yaşamak zorunda kalsınlar diye seçilmişlerimizi gözaltında tutmaya devam ediyorsunuz. Açık söylüyoruz, bunu unutmayacağız. Bunu yapanların yanına asla ve asla bırakmayacağız.” diye konuştu.

‘ALİ CENGİZ OYUNLARI İLE SÜREÇ BAŞA SARILIYOR’

O dönem IŞİD barbarlığına karşı tüm dünyanın Kobane’nin yanında olduğunu ve şimdi iktidarın 6 yıl öncesinin hesabını sormaya çalıştığını ifade eden Turan, gözaltına alınanların daha önce aynı davadan beraat kararlarını hatırlattı. “Şimdi bunlar hiç yaşanmamış gibi yasalara takla attırmak suretiyle, ali cengiz oyunlarıyla süreç başa sarılıyor. Çünkü gelinen noktada iktidarın elinde Kürt düşmanlığı ve HDP düşmanlığı dışında kullanışlı bir aparat kalmamıştır” diyen Turan, iktidarın ekonomik ve siyasi sorunlara cevap bulamadığı için bu politikaları uyguladığını söyledi.

Turan şunları ifade etti: “HDP düşmanlığı politikası ile iktidarda kalacağınızı zannediyorsanız bir kez daha büyük bir yanlığı içine düşüyorsunuz. Bu ülkenin yarasını saracak tek şey, artık bu faşist koalisyonun tarihin çöp sepetine gönderilmesi, emekten, barıştan, demokrasiden yana bir iktidarın kurulmasıdır. HDP’yi kriminalize etmek aynı zamanda toplumsal muhalefetin, önümüzdeki seçim döneminde yan yana gelmesini engellemeye dönük de bir adımdır. İktidarda çoklu organ yetmezliği sendromu başlamıştır. İktidar bu sebeple hayatını kaybedecektir.”

‘HERGÜN DAHA FAZLA GELECEĞİZ’

İçeri alınmamalarını, önlerine kurulan barikatı eleştiren Turan, bu zulüm sürdüğü sürece her gün geleceklerini, her gün daha fazla birikeceklerini ifade etti. Rıdvan Turan gözaltındaki arkadaşlarına da “yanınızdayız” diye seslendi. Kamuoyuna da çağrı yapan Turan, “Hiçkimse moralini bozmasın. İktidarı ne buna benzer ali cengiz oyunları ne muhalefeti bozmak için atacakları adımlar ne yeni seçim yasaları ne de uluslararası alandaki maceracı savaş politikaları kurtarabilir. Elbette ki gidecekler ve bu ülkede barışın kardeşliğin türküsü söylenecek” diye konuştu.

TRT MUHABİRİ İLE TARTIŞMA

Açıklama sonrası HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, hemen arkasından ses kaydı alan bir polis ile TRT muhabirine tepki göstererek, rahatsızlığını dile getirdi. Bunun üzerine TRT muhabiri ile vekiller arasında tartışma yaşandı.

TRT muhabirinin “Bana ders veremezsiniz” sözleri üzerine HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, “Dersmiş, bırakın bunları. Ben seni kendi derslerimden sınıftan geçirmem” dedi. TRT muhabiri ise “Ben sizin olduğunuz okula gelmem zaten” yanıtını verdi. Ses kaydı aldığını söyleyen TRT muhabirine bir başka vekil “Yapışarak mı alıyorsun” deyince, “Kimseye yapışmıyorum, hele ki size hiç yapışmam” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapatıldı.