İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen’den istifa açıklaması

HDP’ye Kobane operasyonu kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, belediye başkanlığından istifa açıklaması yaptı. Bilgen, “Demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim” dedi. HDP’li 20 siyasetçinin gözaltına alınmasının 6. gününde ifadeleri alınmaya başlanırken, Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen’den kulisleri karıştıran istifa açıklaması geldi.

Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla istifasını açıkladı. Kayyım’a karşı taktik olarak değerlendirilen Ayhan Bilgen’in istifa açıklaması şöyle:

“Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyum atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim. Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir. Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi olmamalı!”

Yorumlar kapatıldı.