İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis yoğun gündemle açılıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27. dönem, 4. yasama yılına, bugün resmi açılış törenin ardından başlayacak. TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasıyla yapılacak açılış töreni öncesi,  AKP milletvekilleri ile gazeteciler korona testi verdiler. Test vermeyen gazeteciler genel kurul salonuna alınmayacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yaklaşık  2 aylık tatilin ardından, bugün resmi törenle açılarak, çalışmalarına başlayacak. Meclis’in 27 dönem 4. yasama yılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşacağı özel oturumun ardından başlayacak. TBMM’nin önünde ise iç tüzükten, sınır ötesi tezkereye, fezlekelere, bütçeye kadar bir yığın gündem var.

CUMHURBAŞKANI’NA ÖZEL TEDBİR

Meclis’in bugün yapılacak açılış töreni için AKP grubunun tamamının test yaptırması istendi. Ayrıca açılışta görev yapacak gazeteciler de test yaptırdı. Test yaptırıp, basın bürosuna isim bildirmeyen gazetecilerin Meclis Genel Kurul salonuna alınmayacağı söyleniyor.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop her ne kadar milletvekilleri için zorlayıcı bir şey söylenemeyeceğini ifade etse de, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, AKP milletvekillerinden korona testi istedi.

ŞENTOP, ‘ÖNLEMLER CUMHURBAŞKANINA ÖZEL DEĞİL’

Şentop daha önce de böyle bir uygulama yaptıklarını, o zaman Cumhurbaşkanı’nın gelmesinin sözkonusu olmadığını savundu. Şentop, “havalandırma ve dezenfektana yönelik önlemler aldıklarını bu kapsamda Genel Kurul çalışmalarının yapılacağını” söyledi. Şentop’un verdiği bilgilere göre 15 milletvekilinde korona tespit edildi; hepsi iyileşti. Ayrıca korona testi pozitif olan 41 personelin de evinde tedavisi sürüyor.

ENİS BERBEROĞLU’NUN DURUMU

Meclis’in gündeminde, milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu’nun durumu da var. Anayasa Mahkemesi Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanması kararı vermişti. CHP Heyeti Meclis Başkanı Mustafa Şentop’la görüş, Anayasa Mahkemesi’nin Berberoğlu davası ile ilgili kararının Meclis Genel Kurulunda okutularak, milletvekilliğine dönmesini talep etmişti

Mustafa Şentop ise Berberoğlu ‘nun durumu ile ilgili topu Yargıtay’a atarak, “Yeniden yargılama sonucunda verilecek karara göre hareket edileceğini” açıkladı. Şentop, “Yargıtay yeniden yargılama yapacak. Yeniden yargılama sonucunda verilecek karara göre hareket edeceğiz” dedi.

7 HDP’LİYE FEZLEKE

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobane operasyonu kapsamında 7 HDP milletvekili hakkında fezleke hazırlanacağını açıklamıştı. Haklarında fezleke hazırlanacak milletvekillerinin durumu ile ilgili konuşan Mustafa Şentop, fezlekelerin komisyonda görüşeleceğini, buna göre hareket edileceğini belirterek, konuyu komisyona havale etti.

Haklarında fezleke hazırlanacağı belirtilen milletvekilleri, Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İstanbul Milletvekilleri Pervin Buldan, Hüda Kaya ve Hakkı Saruhan Oluç, Van Milletvekili Sezai Temelli ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay.

BÜTÇE 17 EKİM’DE SUNULACAK

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanıp, 17 Ekim gecesine kadar Meclis’e sunulacak olan bütçe maratonu önce Plan ve Bütçe Komisyonunda, daha sonra da Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. Pandemi nedeniyle bütçe görüşmeleri TBMM Tören Salonu’nda yapılacak.

SEÇİM YASASI, İÇ TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

Meclis’in yasama çalışmaları da yoğun olacak. Meclis içtüzüğünün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile uyumlu hale getirileceği, ayrıca seçim yasanının da değiştirileceği de konuşuluyor. Seçim yasasında AKP’nin Daraltılmış Bölge sistemi üzerinde çalışmaları sürüyor. Bu sistemin getirilmesi halinde, ülke barağı hiç olmasa bile, bölge barajları nedeniyle, seçim barajları daha da yükseltilmiş olacak.

Meclis’in gündeminde ayrıca Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon tezkeresinin süresinin uzatılması da var. Yine AKP’nin değişmeyen gündemlerinden kıdem tazminatı ve İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline ilişkin de Meclis’e yasa teklifleri getirilmesi bekleniyor.

 

Yorumlar kapatıldı.