İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis’in gündemi idam ve AYM’nin kapatılması

Parlamento kapılarını açtı… 27. Dönem 4. Yasama yılının açılışı HDP’lilere yönelik Kobane operasyonunun gölgesinde gerçekleşti. HDP’liler oturumu protesto etti; iktidarın gündeminde ise idam vardı…

Bir aylık tatilin ardından Parlamento bugün kapılarını açtı. HDP’lilere yönelik operasyonun gölgesinde yapılan açılışa, idam tartışması ve Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması gündemi damgasını vurdu.

27. Dönem 4. Yasama yılı bugün başladı. Yeni dönem için Meclis’te özel oturum gerçekleştirildi. Özel oturum için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Şeref Kapısına dev bir Erdoğan posteri asılması dikkatleri çekti. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, uygulamaya “Yürütme’nin, iktidarın gölgesi Yasama’nın, TBMM’nin üzerine düşmüştür. Hiçbir dönemde Cumhurbaşkanının posteri, yasama yılı açılışında TBMM Şeref Kapısı’na asılmamıştı. Kaldı ki Cumhurbaşkanı, partili bir Cumhurbaşkanıdır” mesajıyla tepki gösterdi.

HDP SORUŞTURMASI GÖLGESİNDE MECLİS AÇILIŞI

Parlamento, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’lilere yönelik başlattığı Kobane soruşturmasının gölgesinde başladı. Meclis’in üçüncü büyük partisi HDP, soruşturma nedeniyle özel oturumu protesto kararı aldı. HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile milletvekilleri özel oturumun başlamasına bir saat kala Meclis kapısında basın açıklaması yaptı. Kobane soruşturmasına tepki gösteren Eş Başkanlar, “Parlamenter sisteme saygımız var ama bu haksız ve hukuksuz uygulamaları protesto ediyoruz” dedi. Eş Başkanlar ve Milletvekilleri daha sonra Meclis’teki muhalefet bahçesinde oturma eylemi düzenlediler. Bahçedeki ağaçlara, tutuklu milletvekillerinin resimleri asıldı.

ERDOĞAN’DAN HDP TEPKİSİ

Oturma eylemi, özel oturum sürene kadar devam etti. Bu sırada CHP Milletvekilleri de HDP’lilere destek ziyaretinde bulundu. HDP’lilerin eylemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruldu. Erdoğan, gazetecilerin sorularına, “Varlıkları yoklukları belli değil, onların yeri ya dağ ya sokaklardır” yanıtını verdi.

CHP’LİLER DE PROTESTO ETTİ

Meclis dışında bunlar yaşanırken, Meclis’te ise CHP’liler Erdoğan’ı protesto etti. CHP Milletvekilleri, Erdoğan’ın Genel Kurul konuşmasını alkışlamadılar. Buna karşılık, Erdoğan’ın konuşması boyunca hep AKP sıralarına bakarak, hitap etmesi dikkatleri çekti. Meclis açılışı için 26 sayfalık konuşma metnini kürsüden okuyan Erdoğan’ın, konuşma metninin 20 sayfasını dış politikaya ilişkin mesajlar oluşturdu.

Erdoğan, Azerbaycan Ermenistan arasındaki gerilim için, “Azeryacan’ın yanındayız” dedi, dış dünyadan gelen tepkiler için de “Bizim için bir kıymeti yoktur” ifadesini kullandı. Erdoğan, “ABD, Fransa, Rusya 30 yıldır ihmal ettiği için durum buraya gelmiştir. İşgalcilerin bu topraklardan çıkmaları gerekir ki burada bir çözüm olsun” diye konuştu.

Suriye için “Güvenliği sağlamak üzere her türlü yolu kullanacağız” diyen Erdoğan, Kudüs için de “Kudüs meselesi bizim için sıradan bir şey değildir. Kudüs bizim şehrimizdir, bizden bir şehirdir” diye konuştu. Pandemi koşullarında düzenlenen oturuma yabancı konuklar çağırılmazken, özel oturum için sadece Azerbaycan Elçisinin davetli olması dikkatleri çekti.

MECLİS’İN GÜNDEMİ İDAM VE AYM

Meclis bugünden itibaren çalışmalara başlıyor. Bir yandan ekonomik kriz diğer yandan da Corona krizi sürerken, Parlamento’nun gündemini idam ve Anayasa Mahkemesi’nin kapatılmasına ilişkin tartışmanın oluşturması dikkatleri çekti.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, daha önce idam konusunu bir kez daha gündeme getirmişti. Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine, “Meclis getirsin onarım” yanıtını verdi. Bahçeli’nin “Anayasa Mahkemesi kapatılsın” çıkışına da Erdoğan’dan tam destek geldi. Erdoğan, “Meclis çalışmasını yaparsa, destek veririm” dedi.

Oysa Anayasa Mahkemesi’ne ilişkin değişiklik teklifi, Meclis tarafından kanun teklifi ile yapılmıyor. Hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu, AYM’nin yapısının ancak Anayasa değişikliği ile yapılabileceğini söyledi.

MECLİS ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

Parlamento Salı gününden itibaren çalışmalarına başlıyor. 5 Ekim’de ilk Genel Kurul toplantısı yapılacak. Genel Kurul’un öncelikli gündem maddeleri arasında İç Tüzük değişikliği var. İç Tüzük, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile uyumlu hale getirilecek. Seçim Yasasındaki değişiklik de Meclis gündeminde. Daraltılmış bölge sistemi üzerinde yapılan çalışmaların tamamlanması halinde AKP teklifi olarak Meclis’in önüne sunulacak.

Yorumlar kapatıldı.