İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ayhan Bilgen Tutuklandı, Sırada Milletvekillerine Fezleke Var

Kars Eş Belediye Başkanı Ayhan Bilgen tutuklandı, Kars belediyesine kayyım atandı. OHAL KHK’sı ile milletvekili soruşturmaları için yetki alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekilleri için fezleke hazırlığında.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı Kobane soruşturması kapsamında, Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ve HDP MYK Üyesi Alp Altınörs’ün de bulunduğu 17 kişi tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 25 Eylül günü HDP’lilere yönelik Kobane soruşturması başlatmış, 2014 yılında HDP MYK’da görev alan 20 kişi gözaltına alınmıştı. İki kez uzatılan gözaltı süresinin 8. gününde gözaltına alınanlar dün Adliye’ye götürülmüştü.

24 saati aşkın süren savcılık ifadesinin ardından 20 kişi, Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Bu süreci takip etmek için dün gece Adliyeye giden CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Adliye’ye alınmadı. Hatimoğulları, “Bize, neden alınmadığımıza ilişkin bir gerekçe sunulmadı” dedi.

SORGU SABAHA KADAR SÜRDÜ

Gözaltına alınanların sorgusu sabaha karşı bitti. HDP’li siyasetçiler savcılık sorgularının ardından Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldılar. Mahkeme salonuna, avukatlar ve süreci takip etmek için Adliye’ye gelen milletvekilleri ise alınmadı. Milletvekilleri ve avukatlar, Adliye koridoruna konulan polis barikatıyla engellendi. Avukatlar ve milletvekilleri ısrar edince, polis kalkanla müdahalede bulundu.

Burada müdahaleye maruz kalan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, “Polis önce kalkanlarıyla avukatları ve milletvekillerini itti. Kalkanların altından tekme atarak, müdahalede bulundular” dedi.

11 KİŞİ TUTUKLANDI

Mahkeme, HDP Eski Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan ile Gülfer Akkaya’nın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. HDP Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen ile HDP MYK Üyesi Alp Altınörs ve önceki dönem MYK üyelerinden Beyza Üstün’ün de aralarında bulunduğu 17 kişi hakkına ise tutuklama kararı verdi.

GİYSİLERİ ALINMADI

Mahkeme kararının ardından, gözaltındakiler Sincan Cezaevi’ne götürüldü. Bu sırada gözaltına alınanların avukatları ve ailelerinin yanlarında getirdikleri yiyecek ve yedek elbiseler ile bir miktar paranın alınmasına da izin verilmedi. Para ve giyecek yasağı olarak Corona salgını gerekçe gösterildi. Giyecek ve paranın posta yoluyla cezaevine yollanabileceği belirtildi.

HDP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, gözaltı süresi ve tutuklama kararı sonrasında yaşananları şöyle anlattı:

“Gözaltı süresi boyunca verilen yemeklerden zehirleme vakaları ortaya çıktı, insanlar susuz bırakıldı. 7. günün sonunda Adliyeye getirildiler. Burada tam gün ifadeleri alındı. 24 saat boyunca aç ve susuz bırakıldılar. Ailelerin yanlarında getirdikleri yemeklerin verilmesi yasaklandı. Hem gözaltı süreci hem de Adliye’de geçirilen süreç tam bir cezalandırma şeklindeydi. Savcılık, Mahkemeye sevk kararı verirken, avukatlara bilgi vermedi. Mahkeme de avukatların salona girmesine izin vermedi. Tutuklama sonrasında da bu hukuka aykırı işlemler devam etti. İnsanlar bir şafak baskınıyla evlerinden gözaltına alınmışlardı, yanlarında giyecekleri yoktu. Yedek giyecekler götürüldü ancak bunlar Corona salgını nedeniyle alınmadı.

‘KİM, HANGİ CEZAEVİNE GÖTÜRÜLDÜ BİLMİYORUZ’

Tutuklanarak, cezaevine götürüldüler. Şu an itibariyle kimin hangi cezaevine götürüldüğünü bile bilmiyoruz. Corona salgını nedeniyle cezaevlerinde 14 günlük karantina süreci var. Bu kişiler, cezaevine girdikten sonra 14 gün boyunca tek başlarına tutulacaklar. Yani diğer tutuklulardan da herhangi bir şekilde yardım almaları mümkün olmayacak. Bize giyecek, para ve diğer ihtiyaçları posta ile yollayın dediler.”

KARS’A KAYYIM

Kars Eş Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in sabah saatlerinde tutuklandığı haberi gelir gelmez, İçişleri Bakanlığı Kars’a kayyım atadı. Kars Valisi Türker Öksüz, belediyeye kayyım olarak atandı. HDP Milletvekilleri kayyım atamasına karşı geldikleri Kars Belediyesinde polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. Polis, vekillere ve vatandaşlara müdahale etti. Atamanın ardından Belediye binasına gelen kayyım Öksüz’ün ilk işi ise Belediye binası önünde korumalar eşliğinde Cuma namazı kılmak oldu.

FEZLEKE HAZIRLIĞI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında 2014 yılında HDP MYK üyesi olup da şu an HDP Milletvekili olan yedi isim hakkında fezleke hazırlanacağını açıklamıştı. Başsavcılığa, bu yetkiyi OHAL KHK’ları veriyor.

Olağanüstü Hal süreci öncesinde, milletvekilleri hakkındaki fezlekeler, eylemlerin gerçekleştiği yer savcılığı tarafından hazırlanıyor ve Meclis’e gönderiliyordu.

21 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL sürecinde çıkarılan bir KHK ile Meclis’teki milletvekillerine fezleke hazırlama yetkisi sadece Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verildi. OHAL 2018’de sona erdi ancak bu KHK, OHAL sürecinden sonra yasalaştı.

Tüm milletvekilleri hakkında fezleke hazırlama yetkisine sahip olan Başsavcı Yüksel Kocaman, düğününün ardından Saray’a gitmiş ve Cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirmişti.

Yorumlar kapatıldı.