İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Sağlık Bakanı’nı İstifaya Davet Ediyoruz

Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verileri gerçek ve şeffaflıkla açıklamasını ayrıca Bilim Kurulu üzerinde baskı varsa, kurul üyeleri tarafından açıklanmasını istedi. TTB, “Bunlar yapılmayacaksa Sağlık Bakanı’nı istifaya davet ediyoruz”  açıklaması yaptı.

Sağlıkçılar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, ‘her vakanın hasta kabul edilmediği’ ve günlük açıklanan COVID-19 verilerinde sadece semptom gösteren kişilerin yer aldığı açıklamalarına tepki göstererek, Koca’ya istifa çağrısı yaptı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nden yapılan açıklamada, COVID-19 pandemisinin başladığı günden itibaren TTB olarak; günlük verilerin doğru ve şeffaf verilmediğine dair kaygıları kamuoyuyla paylaştıkları anımsatıldı. Açıklamada, bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanan ikinci, dördüncü ve altıncı ay değerlendirme raporlarıyla, üçüncü ve beşinci ay değerlendirme açıklamalarıyla salgın yönetimine dair kaygı ve önerileri dile getirdikleri ve Sağlık Bakanlığı’na otuzu aşkın mektupla sorular ilettikleri kaydedildi. Gelinen noktada sorulara yanıt alamadıkları gibi, Türkiye’de salgının yeni sorular ve sorunlarla ilerlediğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bugüne kadar turkuaz tabloda açıklanan veriler artık gerçekliğini yitirmiştir. Bakan da biliyor ki bilimsel olarak her vaka hasta sayılmaktadır. Bakan Koca’nın açıklaması, turkuaz tablolarla tüm ülkede aylardır bu bilimsel kriterlere uyulmadığını itiraf etmiş oldu. Bakanlık ve toplum arasındaki güven ilişkisi de zarar görmüştür. Pandemiye karşı güven veren bir mücadele sergilenememiştir.”

‘EKONOMİ VE SİYASET, BİLİMİN ÖNÜNE GEÇTİ’

Bugüne kadar verilerin açık ve şeffaf olarak paylaşılmama çabasının, salgının yaygınlaşması ve kontrol altına alınamaması dışında başka hiçbir şeye yaramadığı belirtilen açıklamada, bu duruma gelinmesinde ekonomi ve siyasetin, bilimin önüne geçmesinin neden olduğu vurgulandı. Hedefin salgınla mücadele olması gerektiği dile getirilen açıklamada, ölüm istatistiklerinin düşük gösterilmesinin topluma da büyük bir haksızlık ve saygısızlık olduğu bildirildi.

“Bakan Koca’nın ‘Her vaka hasta değildir’ açıklamasına karşılık TTB olarak semptomlu ya da semptomsuz ‘Her vaka Covid-19 hastasıdır’ diyoruz. Semptomu olmasa da sağlık çalışanları da başta olmak üzere tüm temaslılara test yapılması gerektiğini pandemi başından itibaren ısrarla belirtiyoruz. Vakaları düşük göstererek, terimleri değiştirerek, her gün farklı demeç vererek başarılı olunamaz. Salgını ancak toplumla, sağlık çalışanları ile tabip odaları ile TTB ile bilim insanları ile hep birlikte mücadele ederek kontrol altına alabilirsiniz” diye seslenilen açıklamada, “TTB olarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verileri gerçek ve şeffaflıkla açıklamasını ayrıca Bilim Kurulu üzerinde baskı varsa, kurul üyeleri tarafından açıklanmasını istiyoruz. Toplumun ilk olarak bir özür beklediğini vurguluyoruz. Bunlar yapılmayacaksa Sağlık Bakanı’nı istifaya davet ediyoruz” çağrısı yapıldı.

‘HANGİ DERECEDE SEMPTOM GÖSTEREN KAYDA GİRİYOR?’

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay da Bakan Koca’nın açıklamalarına tepki göstererek, “Peki hangi derecede semptom gösteren kayda giriyor? Vakanın hasta sayısı ile gizlenmesi doğru olmaz. Eğer verileri eksik verirseniz mücadeleyi de eksik yaparsınız” demişti.

Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi Prof. Serap Şimşek Yavuz ise birlikteliğin sağlanması için herkesin birbirine güvenmesi gerektiğini söyleyerek, “Ayrımın sebebini inanın ben de anlamadım. Bu konu Bilim Kurulu’nda da konuşulmuş değil. Ekonomik kaygılarla hareket ediliyor olabilir, bunu anlıyorum ancak salgınla mücadelede ne kadar şeffaf olursanız aldığınız önlemler de o kadar kabul görür. Yeni bir düzenlemeyle, daha detaylı veriler paylaşılması taraftarıyım çünkü gördüğümüz en büyük sağlık krizi ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullanmıştı.

İNGİLTERE, TÜRKİYE’Yİ YENİDEN KARANTİNA LİSTESİNE ALDI

Öte yandan İngiltere, Türkiye’yi seyahat koridoru listesinden çıkararak yeniden ‘karantina uygulanacak ülkeler’ arasına ekledi. İngiltere’ye 3 Ekim Cumartesi günü yerel saatle 04.00 itibariyle Türkiye’den gelenler, evlerinde ya da bildirecekleri adreste karantinaya girmek zorunda olacak. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, “Türkiye’yi listeden çıkarıyoruz; çünkü Türkiye’nin Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) gibi uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımlıyor. Bu nedenle ülkeyle ilgili risk değerlendirmemizi güncelledik” dedi.

Yorumlar kapatıldı.