İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayvanları Koruma Günü’nde ‘VurmaBeni” kampanyası

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde bir araya gelerek ortak bir açıklama yapan 230 sivil toplum kuruluşu, yaban hayvanlarını öldürmenin spor, turizm, hobi ya da ihale konusu olamayacağını belirterek, avcılığın tamamen yasaklanmasını istedi.

1931 yılında Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu 4 Ekim’i Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak ilan etti. Her yıl 4 Ekim’de tehlike altında olan hayvanlarla ilgili farkındalık yaratmak ve hayvan haklarını gündeme getirmek amacıyla çeşitli etkinlikler yapılıyor.

Türkiye’de farklı alanlarda çalışma yürüten ve konularında uzman 230 sivil toplum kuruluşu, Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde, avcılığın yasaklanması talebiyle bir imza kampanyası başlattı.

Yapılan ortak açıklamada, “Dünyayı birlikte yaşadığımız diğer canlılarla paylaşıyoruz. Ormanlar, dağlar, dereler hepimizin yaşam kaynağı ve hepimizin yaşamı birbirine bağlı. Bu nedenle haklarını bizim dilimizde ifade edemeyen tüm canlıların sesi olmak için bir aradayız” denildi. Yalnızca diğer canlıların değil, insanların da yaşam hakkının korunması için avcılığın bir an önce yasaklanması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, spor veya hobi amaçlı ya da bir turizm faaliyeti olarak yaban hayvanlarının öldürülemeyeceğine, yaşam hakkının ihaleye açılamayacağına vurgu yapıldı.

230 sivil toplum kuruluşu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın avcılığı tamamen yasaklaması için bir imza kampanyası başlatırken, kampanyaya binlerce doğa sever de destek verdi.

(Change.org/VurmaBeni)

 ‘AVCILIK DEĞİL, YAŞAMI KORUMAK TEŞVİK EDİLSİN’

Yaban hayatı kökenli hastalıkların yaygınlaşarak pandemilere dönüştüğüne vurgu yapılan açıklamada, avlanmanın da artık bir ihtiyaç olmaktan çıkıp biyoçeşitlilik kaybının en önemli nedenlerinden biri haline geldiği, yaban hayatına  zarar verdiği dile getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün öncelikli görevinin hangi hayvan türünün ne kadar avlanacağından çok yaban hayvanlarını korumak olması gerektiği hatırlatılan açıklamada, son 16 yıl içerisinde 500 bin kişinin avcılık sertifikası alması da eleştirildi.

Açıklamada, “Avcıların sayıları artarken, pek çok canlı popülasyonunun tükenme tehlikesi altında olduğu bilimsel verilerle ortaya konuldu” denildi.

UNESCO tarafından hazırlanan Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre, her hayvanın yaşam hakkına saygı duyulması gerektiği hatırlatılan açıklamada, hayvanları yaşatmak ve avcılığı durdurmak için herkes harekete geçmeye ve change.org/vurmabeni adresi üzerinden imzacı olmaya çağrıldı.

Açıklamada aksi durumda “Çocuklarımız hiç üveyik sesi duymadan, geyik, karaca, ceylan görmeden büyüyebilir” uyarısı yapıldı.

‘TEHLİKE ALTINDAKİ TÜRLER VURULUYOR’

2020-2021 Av Sezonu için Merkez Av Komisyonu’nun avına izin verilenler arasında, tehlike altında olan türlerin bulunduğu da vurgulanan açıklamada, “Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan kırmızı listede dünya ölçeğinde tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türleri de yer alıyor. IUCN’nin ‘hassas’ kategorisinde bulunan türlerden üveyik nüfusunun son 40 senede yüzde 78, elmabaş patka nüfusunun ise son 20 yılda yüzde 50 gibi büyük bir oranda azaldığı” bilgisine yer verildi.

Ayrıca “av turizmi” kapsamında avına izin verilen Anadolu yaban koyunu, ceylan, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, yaban keçisi, melez yaban keçisi, kızıl geyik, yaban domuzu gibi memeli türlerin de bulunduğu kaydedilen açıklamada, bu türlerden oluşan 798 canlının yaşam hakkının, para karşılığında ihaleye açılması eleştirildi. Açıklamada, “1 Temmuz 2020’de TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu’ndan geçen Kanun Teklifi’nin 15. Maddesi’ne oy çokluğu ile getirilen bir ekle yabancı diplomat ve üst düzey misafirlerin diledikleri takdirde ücretsiz olarak avlanabilmesi ve yaşam alanları tahrip edildiği için yerleşim yerlerine gelen ayı, domuz gibi hayvanların da öldürülebilmesinin kesinlikle kabul edilemez olduğu” belirtildi.

TEPKİLER SAYESİNDE KURTULDULAR

Sosyal medyadaki tepkilere ve aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu destek mesajları ve kampanyalar sayesinde canlıların yaşamlarını tehdit eden birçok yanlış kararın iptal edildiği de hatırlatılan açıklamada, binlerce doğa severle birlikte iptal ettirilen kararlar şöyle sıralandı;

-Dersim’deki 17 dağ keçisinin avlanmasıyla ilgili ihale,

-Eskişehir’de belli noktalarda kızıl geyik acente kotalarının avlattırılmasına ilişkin 20 Temmuz’da yapılacak ihale,

-Erzincan’da mahkeme kararıyla, dağ keçileri vurulmaktan kurtuldu.

-Şanlıurfa’daki ceylanların avlanması için düzenlenen ihalenin iptali için açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

-Mersin’de yaşam hakları ihaleye açılan 75 dağ keçisinin vurulmasıyla ilgili karara Mersin Barosu tarafından dava açıldı.

Hayvanların avlanmasının yasaklanması için change.org/vurmabeni adıyla başlatılan kampanyaya ülkenin birçok bölgesinden 230 kurum destek veriyor.

 

Yorumlar kapatıldı.