İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın hekimler GATA Başhekim Yardımcısına tepki ‘Cinsiyet eşitliği vazgeçilmezimiz’

Sosyal medya hesaplarından erkeklere boşanma yerine ikinci eş alma çağrısı yapan Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Başhekim yardımcısı Ali Edizer’e tepkiler yükseliyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB)  Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu da tepki gösterenler arasında. Yapılan açıklamada, “Görevden alınması yetmez, acilen cinsiyet ayrımcılığı yapmak ve eşitlik ilkesine aykırı davranmaktan soruşturma açılmalı” çağrısı yapıldı.

TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu tarafından yapılan açıklamada, Ali Edizer’in  kadın ve erkeği eşit hakları olan yurttaşlar olarak görmediğine ve erkeğin hak sahibi olduğu kadınların erkeğe bağımlı olarak erkeklerin belirlediği ilişkiler içinde yaşaması gerektiğini düşündüğüne dikkat çekildi. Ali Edizer’in bu düşüncelerin hayata geçirilmesi için çağrı yaptığının da altı çizilen açıklamada, “Toplumsal ilişkileri cinsiyetlerin eşitliğini kabul ederek kuran ve sürdüren ülkemizde bu anlayış ve çaba içerisinde bir insanın kamusal bir hizmet alanında çalışması ve yönetici olarak bulunması kabul edilemez. Bizler bu durumun münferit olmadığını biliyoruz. Cinsiyet eşitliğinin, İstanbul Sözleşmesi’nin her gün tartışma konusu yapıldığı, erkeği güçlendiren kadını öldüren politikaları reddediyoruz ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz” denildi.

Ali Edizer’in sosyal medya paylaşımlarıyla, Medeni Kanun’u tanımadığı, cinsiyetçi tutum aldığı kaydedilen açıklamada, “Ali Edizer, hekimlik uygulamalarının en  temel etik ilkesi olan eşitlik ilkesini ihlal etmiş, cinsiyet eşitliğini reddetmiştir. Bu şekilde tutum alanların var olan görevlerinin iptali yetmez, başka bir kamusal alanda görevlendirilmeleri de engellenmelidir” çağrısı yapıldı.

Açıklamada şu değerlendirme yapıldı:

“Çünkü; toplumsal ilişkilerimizi düzenleyen anayasanın eşitlik ilkesine aykırı düşünce ve davranış içerisindedir.

Çünkü; devlet kadın erkek eşitliğini korumak ve geliştirmekle yükümlüdür. Bu eşitliğe aykırı davranan birinin kamusal görev ve sorumluluğu olamaz.

Çünkü; kadınların en çok boşanmak istedikleri için öldürüldüklerini biliyoruz. Erkeklere boşamayın demek boşanmak isteyen kadınların kocaları tarafından öldürülmesini meşrulaştırır. Kadın cinayetlerini teşvik eden bir kişi kamusal görevde bulunamaz.

Çünkü; kadın erkek eşit haklı insanlar olarak çalıştığımız işyerlerinde cinsiyet ayrımcılığı artarak devam eder.

Çünkü; çalıştığı SBÜ gibi pek çok hekimin uzmanlık eğitimi aldığı bir kurumda kadınların eğitim hakkının ayrımcılığa karşı güvence altında olması mümkün olamaz.

Çünkü; kadını erkeğe tabi gören bir anlayış kadının sağlık hakkını önceleyen bir hekimlik mesleği icra edemez.”

Sağlık Bakanlığı’nın Ali Edizer’in görevine derhal son vermesinin yetmeyeceği belirtilerek şu çağrı yapıldı: “Medyaya yansıyan, yoğun bakım hastası için hekimlik etik kurallarına aykırı söylemlerinin kurullarımız tarafından değerlendirilecek olması ile birlikte, bir daha kamusal hizmetlerde görev alması bakanlık tarafından engellenmeli ve görevli olduğu süre içerisinde yerine getirdiği uygulamalar hakkında Medeni Kanun’u reddetme, eşitlik ve cinsiyet eşitliğini ihlal eden uygulamalar açısından soruşturma açmalıdır.  Sağlık Bakanlığı’na;  çalışanlara ve topluma karşı sorumluluğunu tekrar hatırlatıyoruz: eşitlik ilkesi ve cinsiyet eşitliği mesleğimizin vazgeçilmezidir.”

 

Yorumlar kapatıldı.