İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şair Ahmet Telli ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten yargılandı

Edebiyatın önemli isimlerinden, şair Ahmet Telli, adına açılan bir hesaptan  yapılan paylaşımda, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiası ile Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Şair Ahmet Telli bugün, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakim karşısına çıktı. Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Telli’ye Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Musa Piroğlu, Rıdvan Turan, Kemal Bülbül, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi destek verdi. Ancak izleyiciler duruşma salonuna alınmadı.

Aynı zamanda Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı da olan Şair Ahmet Telli kendisine ait olmayan bir sosyal medya hesabından paylaşım yapıldığını söyledi.  Cumhurbaşkanına hakaret edilen hesapların kendisine ait olmadığını belirten Telli, “Adım kullanılarak hayran sayfası açılmış. Benim adıma çok fazla sahte hesap var” dedi. Telli beraatini istedi.

Suçlamaları kabul etmeyen Telli’nin avukatı Gülhan Tabak  da iddianamenin kabul edilmemesi gerektiğini hatırlattı. “Müvekkilim adına açılan ve fotoğrafları da kendisine ait olan çok sayıda facebook hesabı var. Mahkeme iddia makamının yönelttiği bu suçlamayı kabul etmeden evvel paylaşımın hangi IP adresinden yapıldığına bakabilirdi. Dolayısıyla biz bu suçlamları reddediyoruz” dedi.

Telli’nin avukatlarından İlyas Danyeli de savunmasında, paylaşımların Ahmet Telli’ye ait olmadığının altını çizerek şunları ifade etti: “Çünkü paylaşımın yapıldığı hesap iddia edildiği gibi müvekkilimin değildir. Savcılık soruşturması eksik, eksik soruşturma hak ihlalidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan söylendiği gibi devletin başı değil bir partinin lideridir. Bu nedenle bu davanın açılması TCK’da 2016 yılında yapılan değişikliğe aykırıdır. İnternette onlarca hayran sayfası var. Hepsinin müvekkilime ait olması mümkün değildir. Telli, 2017’de aktif kullandığı hesap dışında başka hesabının olmadığını, diğer hesaplarda yapılan paylaşımların dikkate alınmaması gerektiğini söylemiştir.”

Cumhurbaşkanlığı avukatı Hüseyin Aydın ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devletin başı olduğunu, yasaların bunu değiştirmediğini belirtti. Ayrın, paylaşım yapılan hesabın verilerini facebooktan istediklerini ancak facebook Türkiye’nin kendileri ile veri paylaşmadığını belirtti.

Söz konusu paylaşımların kime ait olduğu konusunda yeterli araştırma yapılması ve konuyla ilgili rapor düzenlenmesi kararıyla duruşma, 7 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

 

Yorumlar kapatıldı.