İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şehir Hastaneleri zarar etti

Sayıştay raporuna göre, şehir hastaneleri milyonlarca lira zarar etti. Hastane binaları zamanında tamamlanmazken, yüzlerce tıbbi ekipmanın depoda tutulduğu belirlendi.

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporu’na göre, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü aşamasının geç tamamlanması nedeniyle daha fazla ödeme yapıldı. Şehir hastanesine taşınması planlanan hastaneler, öngörülen tarihlerde taşınamaması nedeniyle yüksek fiyatla görüntüleme ve laboratuvar hizmet alımı yaptı.

Raporda, Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi, Numune Eğitim Araştırma Hastanesi, Ankara Çocuk Sağlığı Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi ile Dr. Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınması nedeniyle kapatıldığı anımsatıldı.

Raporda, “Taşınan hastanelerin binaları atıl kapasite oluştururken, kiralık hizmet binalarında sağlık hizmeti veren sağlık tesislerinin kira ödemelerine devam edildiği görüldü. Şehir hastanesine taşınan hastanelerin, hasta kabulüne son verilen hastane binaları için 2019 yılında 1 milyon 613 bin 186 TL tutarında elektrik faturası ödendiği görüldü. Bunun sebebinin, diğer hastanelere ya da kamu kurumlarına devri beklenen taşınır malzemelerin (tıbbi cihazlar ve ekipman), bu malzemelerin devrinden sorumlu az sayıda personelle birlikte faaliyetine son verilen hastane binalarında bulundurulmaya devam ettirilmesi olduğu anlaşıldı” denildi.

TİCARİ ALAN KİRA GELİRİ ÖDENMEDİ

Rapora göre, hizmete açılan şehir hastanelerinin uygulama projelerinde görevli şirketler tarafından işletilmek üzere ticari alanlar belirlenmesine ve bazı görevli şirketlerin uygulama projesinde belirtilen alanlardan daha fazla bir alanda ticari faaliyette bulunduğu idare tarafından tespit edilmesine rağmen kullanım bedeli revizyonu yapılmadı. Yapılan incelemede, hizmete açılan şehir hastanelerinde görevli şirket tarafından kullanılan mevcut ticari alanların, idare tarafından onaylanan uygulama projelerinde yer alan ticari alanlardan daha fazla olduğu tespit edildi.

Raporda, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde görevli şirket tarafından ticari alan kira geliri olarak idareye ödenmesi gereken tutarın ödenmediği belirtilerek, şöyle denildi:

“Sözleşmede görevli şirkete ticari faaliyet için 10 bin metrekare alan verileceği öngörülmüş olmakla birlikte, iç ve dış ticari alan ayrımına ilişkin bir hüküm bulunmuyor. Ancak, söz konusu 10 bin metrekare alanın iç ticari alan olarak verildiği düşünülse dahi mevcut durumda görevli şirketin yüzde 39,39 oranında daha fazla ticari alan kullandığı anlaşılıyor.”

294 TIBBİ EKİPMAN DEPODA

Rapora göre, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde görevli şirketin deposunda idareye sağlık hizmetinde kullanılması için verilmeyen tıbbi ekipman bulundu ve depoda bulunan ekipmanlardan bir kısmı Mersin Şehir Hastanesi’nden getirildi. İdare personeli ile mahallinde yapılan depo sayımında, 294 tane tıbbi ekipmanın depoda tutulduğu ve idareye teslim edilmediğinden sağlık hizmet sunumu için kullanılamadığı anlaşıldı. Ayrıca bazı cihazlar üzerinde bulunan metroloji etiketlerinden yola çıkılarak, bazı cihazların Mersin Şehir Hastanesi’nde kalibre edildiği tespit edildi. Söz konusu cihazların maliyetinin Mersin Şehir Hastanesi’nin toplam sabit yatırım tutarına mı, yoksa Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin toplam sabit yatırım tutarına mı dahil edildiği ise anlaşılamadı.

Raporda ayrıca Ankara Bilkent Şehir Hastanesi projesi kapsamında yapılmayan veya eksik yapılan pek çok imalat örneği olduğuna da dikkat çekildi.

Yorumlar kapatıldı.