İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazeteci Çınar yargılandığı davada beraat etti

Gazeteci Ayser Çınar’ın, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada karar çıktı. Çınar hakkında “suçun unsurları oluşmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verildi. Twitter paylaşımları gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle hakkında dava açılan gazeteci Ayser Çınar ikinci kez hakim karşısına çıktı. Çınar, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan Çınar, suçlamaya konu paylaşımların gazetecilik faaliyeti ve çıkan haberler olduğunu söyledi. Paylaştığı haber içeriklerini de kanıt olarak gösteren Çınar, “Twitler haberlerde kullandığımız son dakika gelişmeleri. Çalıştığım kurumda çıkan haberlerden oluşan paylaşımlar sözkonusu. Yorum da yok. Dolayısıyla suç teşkil etmemektedir. İstinat edilen suçlamaya katılmıyorum. Beraatimi talep ediyorum” savunmasını yaptı.
Çınar’ın avukatı Zelal Pelin Doğan da gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verilen Anayasa Mahkemesi kararını hatırlattığı savunmasında, söz konusu paylaşımların ifade ve basın özgürlüğü kapsamında koruma altında olduğunu dile getirdi.

“Buradan çıkacak bir mahkumiyet kararı ifade özgürlüğü ihlali anlamına gelecektir. Bu, yasalar kapsamında kabul edilemez bir durum olacaktır” diyen Doğan, müvekkilinin beraatini istedi.
Avukat Ersalan Aktan ise yargılamanın hükümetin izlediği “sert politikanın” bir sonucu olduğuna vurgu yaptı. “Eskiden suç unsuru olmayan konular bugün suç konusu yapılarak, karşımıza çıkıyor. Bu bir hükümet politikasıdır. Müvekkilimin suç konusu yapılan paylaşımları  tamamen mesleki faaliyetleri kapsamındadır. Atılı suçlamalarla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Paylaşımlar birçok mecrada yayımlanan haberlerden oluşmaktadır” diyen Avukat Ersalan, iddianamenin bu bakımdan dayanatsız olduğunu söyledi.
Savunmaların ardından iddia makamı esas hakkında mütaalasını açıkladı. Savcı, “suçun unsurları oluşmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verilmesini talep etti.

Savcının mütaalasına katılan katılan mahkeme heyeti de Çınar’ın atılı suçlamalardan beraatine karar verdi.

NE İLE SUÇLANMIŞTI?

Gazeteci Ayser Çınar hakkında, 2018 yılında Türkiye’nin Suriye’nin Afrin kentine dönük “Zeytin Dalı Harekatı” adıyla başlattığı askeri operasyon sırasında yayımlanan haberleri paylaştığı gerekçesiyle dava açılmıştı. “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılması talep edilen Çınar hakkında açılan davanın ilk duruşması, pandemi nedeniyle ertelenmişti. Çınar, bu şekilde hakim karşısına çıktığı ilk duruşmada beraat kararı aldı.

Yorumlar kapatıldı.