İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara Gar Katliamı 5. yılında unutulmadı: Polis anmayı engellemeye çalıştı

10 Ekim 2015 yılında, ülkenin dört bir yanından Ankara’ya gelip, “emek, barış ve demokrasi” talep edenlere yönelik IŞİD tarafından düzenlenen iki canlı bombalı saldırının 5. yılı. Katliamda yaşamlarını yitiren 103 kişi unutulmazken, kayıplarını anmak isteyenlere yönelik polis saldırısı ve gözaltı yine öne çıktı.

Binlerce kişi, “Emek, Barış ve Demokrasi” talebiyle  10 Ekim 2015 günü Ankara’ya miting için geldi; ancak sabah saat 10.04’te Gar önünde IŞİD tarafından arka arkaya patlatılan iki bomba ile miting başlamadan kana bulandı ve 103 kişi yaşamını yitirdi.

Katliamın 5. yılında, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, yaralananlar, meslek örgütü ve siyasi parti temsilcileri katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önüne yürümek için Ulus Metro durağında buluştu.

POLİS BARİKATI ÖNLERİNİ KESTİ

Anmaya engel olmak isteyen polis katılımcıların önünü keserek, Gar önüne gitmelerine izin vermedi. Gar önüne gitmek isteyenler ısrar edince polis saldırdı ve çok sayıda kişi gözaltına alındı. Müdahale sırasında anons da yapan polis, gerekçe olarak pandemi koşullarını gösterdi ve “eyleme izin vermeyeceğini” duyurdu. Alanda bekleyenlerin uzaklaşmasını istedi.

Polis engeli ve anonsuna aileler ve katılımcılar, sloganlarla karşılık verdi. Polis “10 Ekim’i unutma, unutturma” sloganı atan ailelere “İçinizdeki provokatörlere kanmayın” ve “Yolu trafiğe kapadıkları için ise suç işledikleri” anonsları yaptı. Uzun süre bekleyişin ardından anma  Ulus Metro çıkışında, katliamın olduğu saattte gerçekleştirildi.

Katliamda eşini kaybeden 10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun polisin Ankara Garı önünde bir dakikalık saygı duruşu yapılmasına izin verdiğini söyledi. Ancak katliamın gerçekleştiği saate kalan az süre nedeniyle anma, katliamın gerçekleştiği noktadan beş yüz metre ötede bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Coşgun katliamda kaybedilenlerin tek tek isimlerini okurken, katılımcılar hep bir ağızdan, “Yaşıyor” diye yanıt verdi.

MEZARLARINA KARANFİLLER BIRAKILDI

Gar Katliamı’nda hayatını kaybeden Emek Partisi GYK Üyesi Korkmaz Tedik’in ailesi, yakınları ve Emek Partisi İl örgütü Karşıyaka Mezarlığı’nda mezarı başında anma gerçekleştirdi.

Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik, 10 Ekim’in emek, demokrasi ve özgürlük diyenlerin adı olduğunu söyledi. Katliamda hayatını kaybedenleri unutmayacaklarını belirten Tedik, aileler olarak sorumluların yargılanması için davanın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Baba Tedik, “Korkmaz’ın dediği gibi ‘sermaye bize göre güçlü olabilir ama bizim mayamız temiz.’ Bu yıl Ankara’da ve ülkenin birçok yerinde bütün engellemelere rağmen 10 Ekim’de yitirdiklerimizi andık. Barış güvercinlerimize verdiğimiz sözü tutuyoruz” diye konuştu.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan da Korkmaz Tedik şahsında tüm hayatını kaybedenleri andıklarını söyledi. 5 yıl önce Ankara Garı’nda eşitlik, özgürlük, barış ve emeğin haklarının kazanılması için bir araya geldiklerini belirten Doğan, aradan geçen 5 yılda emek, barış, demokrasi mücadelesinden vazgeçmediklerini dile getirdi. Çünkü hem kriz hem pandeminin yarattığı ortamda iktidarın tüm faşizan yollara başvurduğunu ifade eden Doğan, buna karşı mücadelede kendilerine daha fazla sorumluluk düştüğünü ifade etti.

İktidarın “kıskanıyorlar” dediği demokrasiyi bugün anmanın engellemesinde gördüklerini belirten Doğan, “7 Haziran seçimlerinden sonra patlayan bombaları, onlara yol verenleri, o dönem ‘oylarımız arttı’ diyen bugünün sahte muhalefetini unutmadık. O gün öldürüldük, yaralandık ama bayraklarımızı kaldırmayı bildik. Mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Ardından İdil Güneyi, Ali Kitapçı gibi katliamda yaşamını kaybedenlerin Karşıyaka’daki mezarları tek tek ziyaret edilerek, karanfiller bırakıldı.

Yorumlar kapatıldı.