İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yerel mahkeme AYM’nin Berberoğlu kararını dinlemedi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararına uymadı; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “O zaman Anayasa Mahkemesi’ni kapatın” diye tepki gösterdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararına uymadı.

Anayasa Mahkemesi, geçen ay TBMM tarafından milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında “hak ihlali” tespiti yapmıştı. Yüksek Mahkeme, gerekçeli kararında, Enis Berberoğlu’nun 2018 genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçilerek dokunulmazlık kazandığını ve yargılamanın aslında durdurulması gerektiğini belirtmişti.

ÖNCE ŞENTOP KONUŞTU

Yüksek Mahkeme’nin bu yorumunun ardından Berberoğlu’nun milletvekilliğinin ne olacağı tartışma konusu haline geldi. Tartışmanın muhatabı TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise Berberoğlu konusunda topu yargıya attı. Şentop, bugün yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuruyla ilgili hak ihlali kararları başka bir yargı kolu olan Yargıtay’da kesin hüküm haline gelen bir kararının hukuki varlığını ortadan kaldırmıyor. Anayasa Mahkemesi yeniden yargılama kararını ilk derece mahkemesine gönderdi. Bu kesin hükmün varlığıyla ilgili yeni bir durum ortaya çıktığında bunu değerlendireceğiz” diye konuştu.

SONRA MAHKEME KARAR VERDİ

Şentop’un açıklamalarının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu ile ilgili kararını açıkladı. Yerel Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi olmadığı halde “yerindelik denetimi” yaptığını değerlendirdi. Mahkeme kararında, “AYM’nin mahkememize yol gösterme kararı yerindelik denetimi kapsamındadır. Burada yapılacak işlem Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali tespiti yaptıktan sonra bu ihlalin yerindelik denetimi olmayacak şekilde ortadan kaldırılmasını sağlamaya ilişkin olmalıdır. Oysa yeniden yargılamaya karar verilmesi yerindelik  denetimi kapsamındadır. Anayasa Mahkemesi’nin bu yetkisi bulunmamaktadır” denildi.

Mahkeme, Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına gerek olmadığını savundu, verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezasının uygulanmasına da oy birliğiyle hükmetti.

CHP LİDERİNDEN TEPKİ

Yerel Mahkeme’nin Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymamasına ilk tepki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu, TBMM Genel kurulu’nda gündem dışı söz alarak, konuştu. “Parlamento bile Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uyarken, yerel mahkemeler nasıl uymaz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Anayasa Mahkemesi’ni kapatalım o zaman” diye tepkisini gösterdi.

CHP MYK’sı bu karar üzerine olağanüstü toplanırken, gün boyu TBMM Genel Kurulu’nda da CHP Milletvekilleri bu konuya tepki gösterdi.

ŞENTOP 2 YIL ÖNCE AYM İLE AYNI DÜŞÜNÜYORDU

Anayasa Mahkemesi’nin kararı tartışılıyor. Enis Berberoğlu MİT tırları davasından yargılanmış ve 2017 yılında cezaevine girmişti. 2018 genel seçimlerinde ise CHP’den milletvekili seçilmişti. TBMM Genel Kurulu, bu yılın Haziran ayında, Berberoğlu’nun milletvekilliğini TBMM’nin 2016’da Anayasa’da dokunulmazlıklar ile ilgili yaptığı geçici madde kapsamında düşürmüştü.

Yüksek Mahkeme, 2016 yılında dokunulmazlıkla ilgili yapılan düzenlemenin “geçici” olduğunu belirterek, CHP’li Berberoğlu’nun 2018 yılında milletvekili seçilerek, yeniden dokunulmazlık hakkını elde ettiğini söylüyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da 2016’daki değişiklik Komisyon gündemine geldiğinde aynı yorumu yapmıştı. Şentop, Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerde Komisyon başkanı olarak “Milletvekili yeniden seçildiğinde dokunulmazlık kazanır” demişti.

CHP’Lİ ÖZEL’DEN TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu’nda Mustafa Şentop’un daha önce dokunulmazlıkla ilgili yorumunu anımsattı ve AKP Grubuna tepki gösterdi.

Özel, “’Erdoğan muhtar bile olamaz’ dedikleri zaman, Anayasa’ya ek yaptık. AKP Genel Başkanı seçimleri kazanmıştı, onun için Anayasa değiştirildi. Şimdi Anayasa bunu yapamaz dediği halde Genel Başkanınıza Anayasa değişikliği yapan bir Parlamento, Anayasa’ya rağmen bir milletvekilinin vekillik hakkını elinden alıyor” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.