İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘275 bin 647 vaka gizlendi’ iddiası

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kovid-19 İzleme Grubu’nun pandeminin 7. ayına ilişkin raporda, Sağlık Bakanlığı’nın Nisan ayında 81 bin 570, Eylül ayında ise 275 bin 647 pozitif vakayı gizlediği iddiası dikkat çekti. Beyan edilmeyen toplam vaka sayısı yaklaşık 350 bin.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) bünyesinde oluşturulan Covid-19 İzleme Grubu, pandeminin başından beri hazırladığı raporlarla, Covid-19 pandemisine ilişkin günyüzüne çıkmayan gerçekleri dile getiriyor. Grubun 7. raporunda, Sağlık Bakanlığı’nın Nisan ayında 81 bin 570, Eylül ayında 275 bin 647, toplam 350 bine yakın pozitif vakayı beyan etmediği, dolayısıyla gerçeklerin kamuoyundan gizlendiği tespiti yer aldı.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), Covid-19 İzleme Grubu’nun pandeminin 7’nci ayına ilişkin raporu, online toplantı ile duyuruldu.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. İbrahim Akkurt ile TTB Covid-19 İzlem grubu üyeleri Prof. Dr. Kayıhan Pala, Prof. Dr. Özlem Kurt Azap ve Doç. Dr. Osman Elbek, Dr Çiğdem Aslan rapora ve pandemide gelinen noktalara ilişkin değerlendirmeler yaptılar.

VAKA SAYISI 19, ÖLÜM SAYISI 5 KAT DAHA FAZLA

Raporu hazırlayan meslektaşlarına teşekkür eden Şebnem Korur, Türkiye’de salgın koşullarda, bu zor dönemde toplumun doğru bilgiye ulaşması için hep beraber çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Korur, acil koşullarda çalışan meslektaşlarının karşılaştıkları zorluklara ve uzun çalışma sürelerine dikkat çekti.

Prof. Dr. İbrahim Akkurt, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı coronavirüs tablosunun güvenirliğinin tartışmalı olduğuna dikkat çekerek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın PCR pozitif çıkan kişilerin verilerinin vaka sayılarına eklenmediği açıklamasına gönderme yaptı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in günlük vakalara ilişkin açıkladığı vaka tablosu ile belediye başkanlarının coronavirüse bağlı ölümlere ilişkin duyurduğu sayılara atıf yapan Akkurt, ‘gerçek veriye ulaşmak’ için Sağlık Bakanlığı’nın tablosundaki günlük vaka sayısını 19, ölüm sayısını da 5 ile çarpmak gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Kayıhan Pala ise Sağlık Bakanlığı’nın sadece doğrulanmış olguları açıklamasının yetersiz olduğunu daha önce söylediklerini ve ‘olası ve kuşkulu vakaların’ da açıklanması gerektiğini dile getirdi. Bakanlığın Temmuz ayında açıkladığı tabloda yapılan değişikliğin ardından doğrulanmış olguları açıklamakta bile sıkıntı yaşadığını dile getiren Pala,

Bakan Koca’nın Nisan ayında test yapılanların yüzde 20’sinin pozitif çıktığına yönelik sözüne atıf yaparak; “Bakanın ifadesinden yola çıkarsak Nisan ayında 81 bin 570 olgu pozitif olduğu halde topluma açıklanmadı”  dedi.

Bakan Koca’nın, “Şimdi bu oran yüzde 10’a düştü” açıklamasına da atıf yapan Kayıhan Pala, “Bu açıklamadan yola çıkarsak, Eylül ayında 275 bin 647 doğrulanmış vakanın topluma açıklanmış olduğunu gördük. Dünyada doğrulanmış vaka bildiren ülkeler ile bir araya getirirsek, Türkiye nüfus başına en fazla doğrulanmış vaka görülen ülkelerden biri konumuna çıkacaktır” diye konuştu.

Prof. Dr. Özlem Kurt Azap da pandemi döneminde okulların açılmasını değerlendirerek “Okulların kapalı kalması mümkün değil” dedi. Günlük 100 bin kişide binin altında vaka olan durumların güvenli olduğunu ifade eden Azap, “Sayı arttığında okulların tekrar kapanabileceğini” söyledi. Azap, “Okullar salgın kontrol altına alınarak açılmalı. Açıldıktan sonra da öğretmen ve öğrencilerin durumu kontrol altına alınmalı” dedi.

Doç.Dr. Osman Elbek de “’Nisan’da 81 bin 570, Eylül’de 275 bin 647 vaka beyan edilmedi. Toplam 350 bine yakın. Eylül’de günde 11 bin yeni hasta ile Avrupa’nın en yüksek sayısı. Böyle açıklayabilseydik toplum daha fazla önlem alabilecekti” uyarısında bulundu.

TTB 7. AY RAPORUNDA DİKKAT ÇEKEN BAŞLIKLAR

TTB Covid-19 İzlem Grubu tarafından hazırlanan 7. aya ilişkin raporda şu başlıklar dikkat çekti:

-(Bakan Koca’nın açıklamalarına göre) Nisan’da PCR testi pozitif çıkma oranı yüzde 20 ise 188 bin 243 doğrulanmış vaka söz konusu ve bu durumda 81 bin 570 vaka ne topluma ne de Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirildi.

-Eylül’de yapılan toplam test sayısı 3 milyon 241 bin 769. (Bakan Koca’nın açıklamasına göre) Eğer Eylül’de PCR pozitifliği oranı yüzde 10 ise toplam 324 bin 177 doğrulanmış olgu kayıtlara geçmiş olmalı. Oysa ‘hasta’ adı altında Sağlık Bakanlığı Eylül ayı içerisinde toplam olarak 48 bin 530 olguyu bildirdi. 275 bin 647 doğrulanmış olgu ise kamuoyuna ve Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilmedi.

-Okulların açılması ile ilgili karar alınırken hastalığın toplumdaki yaygınlığı, bölgenin/ilin sağlık hizmetlerinin durumu, nüfusun özellikleri ve bölgedeki/ildeki okulların koşulları mutlaka dikkate alınmalıdır. Okullarda ortaya çıkacak pozitif vakalarda yürütülecek temaslı izlem konusunda ise Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberlerde tutarsızlıklar dikkat çekmektedir. Rehberlerde okuldaki temaslılara ne yapılacağına ilişkin durumlar açıklığa kavuşturulmalı ve karışıklığı yol açmayacak biçimde düzenlenmelidir. Ücretsiz, ulaşılabilir internet ağı ve tabletin temininin şimdiden yeterli düzeyde olması için gerekli çalışmalar ivedilikle sonuçlandırılmalıdır.

-Pandemi döneminde üçüncü temel sorunumuz, mevsim itibarıyla Covid-19’a influenza ve pnömokoksik pnömoni ilavesiyle ortaya çıkacak olan fırtına/tsunamiye (perfect storm/kusursuz fırtına) hazırlıksız olmamızdır. Covid-19 semptom ve bulguları ile mevsimsel grip/influenza bulguları benzerdir. Dünya Sağlık Örgütü grip geçirmesinin sağlığa olumsuz etkisi olacağı düşünülen ve hekimin uygun gördüğü 6 ayın üzerindeki herkese grip/influenza aşısının yapılabileceğini önermektedir.  Buna göre bu yıl en iyi ihtimalle 10 milyon doz aşı gerekmektedir.  Oysa Sağlık Bakanlığı, ‘her yıl olduğu gibi’ bu yıl da 1.5 milyon doz aşı siparişi verdiğini açıkladı. Muhtemeldir ki piyasaya verilmeden tükenecek, binlerce gereksinimi olan insanımız aşılanamayacaktır.

-TTB’ye yerelden ulaşan verilere göre dün itibarıyla 48’i hekim olmak üzere toplam 112 sağlık çalışanımızı kaybettik.

Yorumlar kapatıldı.