İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Aile planlaması hizmetleri acilen karşılanmalı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ile  TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, aile planlaması hizmetlerinin pandemi koşullarında daha da aksadığına dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’na, aile planlaması için kullanılan hap, kondom, aylık-üç aylık iğnelerin acilen dağıtılması çağrısı yaptı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ile TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu tarafından karşılanamayan aile planlaması hizmetlerinin gidirek arttığına ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirildi. TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur, TTB Merkez Konseyi Üyeleri Meltem Günbeği, Deniz Erdoğdu ve Çiğdem Arslan’ın katıldığı basın toplantısında birinci basamak sağlık kuruluşları, sağlık merkezlerinin uygun donanıma sahip olmaması ve malzeme eksikliği nedeni ile aile planlaması hizmetlerini veremez hale geldiğine dikkat çekildi.

‘HER 3 KADINDAN BİRİ AİLE PLANLAMASI HİZMETİNE MUHTAÇ

Açıklamada, Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’nın 2018 sonuçlarına yer verilerek son 5 yılda aile planlaması ihtiyacı karşılanmayan kadınların oranının yüzde 12 olduğu, çocuk istemeyip etkisiz yöntemlerle korunan kadınların oranının ise yüzde 20 olduğu belirtildi. Açıklamada, bu oranların her 3 kadından birinin aile planlaması hizmeti alamadığına karşılık geldiği de ifade edildi.

‘ELİMİZDE HAP YOK DEMEKTEN UTANÇ DUYUYORUZ’

Açıklamada, birinci basamak sağlık kuruluşları, sağlık merkezlerinin uygun donanıma sahip olmaması ve malzeme eksikliği nedeni ile aile planlaması hizmetlerini veremez hale geldiği belirtilerek, “Bizler, aile planlaması gereksinimi için başvuranlara ‘elimizde hap yok, kondom yok, aylık- üç aylık iğne yok’ demekten hekim olarak utanç duyuyoruz” denildi.

Sağlık Bakanlığı’nın aile planlaması malzemelerinin dağıtımını yapmakla yükümlü olduğu anımsatılan açıklamada, bakanlığın bu hizmeti karşılamadığı, kadınların aile planlaması malzemelerini kendi ceplerinden ödeyerek edindiği belirtildi.

Öte yandan, birinci basamak sağlık kuruluşlarının aile planlaması hizmetlerini veremez hale gelmesi ile birlikte pandemi döneminde artan işsizlik ve yoksullaşmanın, giderek pahalılaşan gebelik önleyici malzemelerin temin edinilmesini engellediği de belirtildi.

Özellikle yoksul kadınların ücretsiz aile planlaması ürünlerine ulaşamadıklarında istenmeyen gebeliklerle yüz yüze geldiğinin vurgulandığı açıklamada, “Biz hekimler görevimizi yapmak istiyoruz” denildi.

Hekimler şu talepleri dile getirdiler:

– Sağlık Bakanlığı aile planlaması için kullandığımız hap, kondom, aylık-üç aylık iğneleri ivedilikle temin edip, tüm yurda dağıtmalıdır,

– Aile planlaması ile ilgili hizmet içi eğitimler yeniden başlamalı aile sağlığı merkezlerinde rahim içi araç (RİA) uygulamaları desteklenmeli,

– Üreme Sağlığı Merkezlerindeki yetişmiş sağlık personelinin görev yerleri değiştirilmemeli aile sağlığı merkezleri ile koordineli çalışmaları sağlanmalıdır.

– Sağlık Bakanlığı hap ve aylık- üç aylık iğneleri temin edip dağıtımını yapana kadar bu yöntemlerin reçete ile ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine verilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.