İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Berberoğlu hakkındaki kararı veren hakimler için şikayet: CHP HSK’ya başvurdu

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Enis Berberoğlu hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararına karşın, yeniden yargılama başlatmayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyetini HSK’ya şikayet etti.

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yargılama kararına karşın, Enis Berberoğlu hakkında yargılama başlatmayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim A. G. ile üye hakimleri Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etti.

Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığı bulunmasına karşın hakkında yargılama yapılmasını “seçme ve seçilme hakkının ihlali” olarak yorumlamıştı. Yüksek Mahkeme, bu kapsamda Berberoğlu hakkında yeniden yargılama yolunu işaret edip, dosyayı yargılamanın yapıldığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise AYM’nin kararına uymamıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Tanal, Yüksek Mahkeme’nin kararına uymayan hakimleri Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayet etti.

Tanal şikayet dilekçesinde, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nden gelen dosyayı yetkisi olmadığı gerekçesiyle üst mahkeme konumundaki İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne göndermesi gerekirken, kendisini yetkili kılarak, AYM’nin kararını hukuka aykırı olarak reddettiğine dikkat çekti.

Tanal dilekçesinde, milletvekilliği düşürülen Berberoğlu’nun maruz kaldığı hak ihlallerinin Anayasa Mahkemesi’nce tespit edildiğini anımsattı. Tanal, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne göndermesi gerekirken, Anayasa Mahkemesi’nin kararını reddetmesinin Berberoğlu hakkındaki hukuki süreci uzatarak daha fazla hak ihlaline sebep olduğunu belirtti. Tanal, bu nedenle hakimlerin Türk Ceza Kanunu(nda düzenlenen ‘görevi kötüye kullanma’ suçu işlediğini öne sürdü.

KARARI ÇARPITTILAR

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Berberoğlu hakkında verdiği 25 yıllık mahkumiyet kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından kaldırılmış, Berberoğlu 5 yıl 10 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Mahmut Tanal, bu bozma kararına karşın, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin olmayan bir kararı varmış gibi göstererek, 25 yıllık cezanın aynen ifa edilmesi yönünde de direndiğini belirtti. Tanal, “Mahkeme üyeleri kaos yaratmaktadır, yargıyı itibarsızlaştırmaktadır” dedi.

AYM USUL HATASI YAPTI

Tanal, Anayasa Mahkemesi’nin de usul hatası yaptığına dikkat çekti. Tanal, şunlara dikkat çekti:

“Hukuka aykırılığı gidermek için yargılama yapma yetkisi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin değil, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne aittir. O nedenle, Anayasa Mahkemesi’nin dosyayı, ihlalin giderilmesi ve yeniden yargılama yapmak üzere İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne göndermesi gerekirdi. Bu yönüyle Anayasa Mahkemesi kararının hatalı olduğunu belirtmek gerekir.”

Tanal, “İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin ‘yeniden yargılama yapılmasına yer olmadığına’ ilişkin kararı yok hükmündedir. Çünkü bu mahkemenin yeniden yargılama yetkisi yoktur” dedi.

 

Yorumlar kapatıldı.