İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şehir Hastaneleri Skandalı Meclis gündeminde

Adı skandallarla anılan şehir hastanelerinin yeni skandalı da Meclis gündemine taşındı. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, şehir hastanelerinin elektrik, doğalgaz ve su harcamalarının döner sermayeden ödenmesi skandalını Meclis gündemine taşıdı.

 Gün geçmiyor ki şehir hastanelerinden bir skandal haberi gelmesin. Son skandal da şehir hastanelerinin elektrik, doğalğaz ve su harcamalarının, hekimler ve sağlık personeline ait döner sermayeden ödenmesi oldu. Sayıştay tarafından tespit edilen skandalı, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut Meclis gündemine taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Bulut, birçok sağlık kurumunda sağlık emekçilerinin ek ödeme alamadığına, eksik aldığına dikkat çekti. Bulut, “Şirket hastanelerinin elektrik, su ve doğalga ücretleri genel bütçeden ödenmesi gerekirken neden döner sermaye bütçesinden ödenmiştir?” diye sordu.

Pandeminin başından bu yana sağlık emekçilerinin büyük bit risk altında, en ön safta  özveriyle mücadele ettiğini kaydeden Bulut, bu süreçte hakları ödenemez denilen sağlık emekçilerinin haklarının ödenmediğinin altını çizerek, “Birçok sağlık kurumunda ek ödemelerin yatırılmadığını, eksik yatırıldığını” hatırlattı.

ŞİRKETİN FATURALARI DÖNER SERMAYEDEN

Bulut, “Şehir hastanesi sözleşmelerine ekli EK-18’in 4.7’nci maddesinde, şirketin çamaşır ve çamaşırhane hizmetleri, yemek hizmetleri, laboratuvar hizmetleri, görüntüleme hizmetleri ile sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetlerini sunabilmesi için kullandığı doğalgaz, elektrik ve su tüketiminin idare tarafından şirkete yapılan hizmet ödemelerinden mahsup edileceği hüküm altına alınmıştır. Ancak, Sayıştay raporuna göre şehir hastanelerinde genel bütçeden karşılanması gereken elektrik, doğalgaz ve su harcamalarının personele yapılması gereken ek ödemelerin karşılandığı hastane döner sermaye bütçesinden ödendiği tespit edilmiştir” dedi.

BAKAN KOCA’YA ZOR SORULAR

CHP’li Bulut, Bakan Koca’dan şu sorulara yanıt istedi:

-Şirket hastanelerinin elektrik, su ve doğalgaz ücretleri genel bütçeden ödenmesi gerekirken neden döner sermaye bütçesinden ödenmiştir?

-Sağlık emekçilerinin ek ödemelerinin zamanında ödenmemesinin gerekçesi nedir?

-Şehir hastaneleri ayrı ayrı belirtilmek üzere sağlıkçılarının ek ödemelerden ne kadar alacağı vardır?

– Ayrı ayrı belirtilmek üzere son 1 yılda şehir hastanelerinin elektrik, doğalgaz ve su faturalarının tutarı nedir?

-Bakanlığınızın emekliliğe yansıyacak yeni bir maaş ve ödeme sistemine geçilmesine yönelik herhangi bir çalışması var mıdır?

Yorumlar kapatıldı.