İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TGS, gazetecilerin 43 yıllık hakları için Meclis mesaisinde

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), gazetecilerin yıpranma hakkının yasal güvence altına alınması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM)  temaslarda bulundu. Genel Başkan Gökhan Durmuş başkanlığındaki TGS heyeti; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’da görüşmelerine başlanan yasa teklifinde yer alan gazetecilerin yıpranma hakkına ilişkin maddenin kapsamının genişletilmesini istedi.

Gazetecilere çalışma koşullarının yıpratıcılığı nedeniyle erken emeklilik sağlayan ve 1977’de tanınan fiili hizmet zammı hakkı (yıpranma payı) 2019 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. AYM’nin kanuni düzenleme yapılması için verdiği süre 14 Kasım’da sona eriyor. Hükûmet tarafından hazırlanan torba yasanın içerisine konulan düzenleme ile gazetecilerin fiili hizmet zamları iade ediliyor. Ancak teklife fiili hizmet zammından yararlanmanın koşulu yine basın kartı taşımaya bağlanıyor. Bu düzenleme ile Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği hükmün korunması ve bu durumda sektörün önemli bir bileşeni olan matbaacıların da kapsam dışında tutulması nedeniyle TGS heyeti Meclis’te bir dizi ziyarette bulundu.

Fiili hizmet zammından faydalanabilmek için kart koşulunun kaldırılmasını ve matbaacılara da fiili hizmet zammı getirilmesini talep eden Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş başkanlığındaki heyet; AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile görüşerek, gazetecilerin yıpranma hakkına ilişkin bilgi verdi. Heyet, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde olan kanun teklifindeki, gazetecilere yönelik yıpranma hakkına ilişkin maddenin kapsamının genişletilmesini istedi.

NE OLMUŞTU?

Gazetecilere çalışma koşullarının yıpratıcılığı nedeniyle erken emeklilik sağlayan ve 1977’de tanınan fiili hizmet zammı hakkı (yıpranma payı) 2008’de iptal edilmiş, 2013’te yeniden getirilmişti. 2013’te getirilen düzenlemeyi de Anayasa Mahkemesi, “sadece basın kartı sahibi gazeteciler için uygulanmasının eşitsizliğe neden olduğu” gerekçesiyle iptal etmişti. Yüksek Mahkeme hükmün iptal edilmesi nedeniyle doğacak hukuksal boşluğun kamu yararını ihlal edecek nitelikte görülmesi nedeniyle de iptal hükmünün Resmi Gazete’de yayınlanmasından 9 ay sonra yürürlüğe girmesini uygun görmüştü. Verilen süre 14 Kasım 2020 tarihinde sona eriyor.

 

Yorumlar kapatıldı.