İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: İkinci dalgayı aşamama riskiyle karşı karşıyayız

Türk Tabipleri Birliği “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Ekim 2020” sonuçlarına göre, İstanbul, Nisan ayından daha riskli bir döneme girdi. Toplum ve sağlık çalışanları daha riskli bir ikinci dalgayı aşamama riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Ekim 2020” sonuçlarını online platformda düzenlediği basın açıklamasıyla paylaştı. TTB Youtube kanalından canlı yayınlanan basın açıklamasına, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur,  TTB Merkez Konseyi Üyesi Kazım Doğan Eroğulları, TTB Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Nuri Seha Yüksel ve TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Emrah Kırımlı katıldı.

Salgına karşı yürütülen mücadeleye katkı sağlamak ve salgının seyrini görmeye yardımcı olmak amacıyla 7-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, 18 Mart 2020 tarihinden itibaren, aile hekimleri evde takip edilen Covid-19 vakaları ile temaslıları telefonla izliyor.

YAKLAŞIK 461 BİN KİŞİ EVDE İZOLASYONDA

Anket sonuçlarına göre, Eylül ve Ekim ayları arasında Covid-19 rehberinde iki önemli değişiklik yaşanarak, PCR+ hastaların izlem süreleri 14 günden 10 günde düşürüldü ve BT pozitif hastalar filyasyon çalışmasından çıkarıldı. Bu iki değişiklikle aile hekimlerinin izlem listelerindeki PCR+ hasta sayıları yüzde 40 azaltıldı ve toplam izlem sayılarında belirsiz bir düşüş gerçekleşti. Bu nedenle Ekim ayındaki toplam izlem sayıları ve PCR+ hasta ortalamaları daha düşük oldu.

Eylül ayında Türkiye’de günlük 12-14 bin arası yeni PCR+ hasta olduğu görülürken, Ekim ayında aile hekimlerinin izlem listelerine günde 14 bin 373 yeni PCR+ hasta ekleniyor. Hastanede takip edilen Covid-19 hastaları ise bu sayılara dahil değil. Türkiye genelinde yaklaşık 461 bin kişi evde izolasyonda bulunuyor.

SALGIN MERKEZİ ANKARA’DAN İSTANBUL’A GEÇTİ

Anket sonuçlarına göre, Eylül ayı anketine İstanbul’dan yanıt verenler günde ortalama bin 714 yeni vaka bildirirken bu sayı Ekim anketinde 2 bin 824’e çıktı. Hasta sayısı Ankara için Eylül ayında 2 bin 671 iken Ekim ayında günde 2 bin 125’e düştü. Bu bilgiler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘İstanbul’da yüzde 50 artış olduğu’ açıklaması ve sahadan bildirilen gözlemlerle uyumlu.

Anket sonuçlarına göre, İstanbul’da belirgin bir artış var. İstanbul’dan çalışmaya katılan aile hekimleri çalışma döneminin başı ile sonu arasında yoğun bir artış olduğunu belirtiyor. İstanbul’un nüfus yoğunluğu en yüksek il olduğu belirtilen anket sonuçlarında, şu uyarılara yer verildi:

“-Üniversitelerin açılması planlanmaktadır. Salgının patlama aşamasında, gençler yayılım için fazladan risk oluşturacaktır.

-Yaşlılar memleketlerinden İstanbul’a çocukların yanına dönmüşlerdir ve bu çok yüksek riskli grup salgının patlama yapacağı dönemde tedbirlerin gevşetildiği riskli bir şehre gelmiş durumdadır.

-Okulların açılması ile trafik yoğunluğu artacak toplu taşımada kalabalık ortamlarda bulunma riski artacaktır.

-İlköğretim, 8 ve 12. sınıfların açılması ve mevsimsel influenza döneminin başlangıcı çok riskli bir eşzamanlılık içermektedir.

-Acilen valiliğin belirlediği kademeli çalışma saatleri uygulanmalı, esnek mesai uygulaması ve evden çalışmaya geçilmeli, üniversitelerin açılması ertelenmeli, toplum bulaşma riskleri konusunda bilgilendirilmeli ev-akraba-komşu ziyaretleri yapılmaması sağlanmalıdır.

-İstanbul Nisan ayından daha riskli bir döneme girmektedir. Toplum ve sağlık çalışanları daha riskli bir ikinci dalgayı aşamama riskiyle karşı karşıyadır.”

AİLE HEKİMLERİNE SÖZ VERİLEN EK ÖDEME YAPILMADI

Anket sonuçlarında, Ağustos ayında Sağlık Bakanı Koca’nın, ‘aile hekimliği çalışanlarına da hastanede ya da ilçe sağlıklarda çalışan meslektaşları gibi salgın nedeniyle ek ödeme yapılacağı’ sözleri anımsatılarak, şöyle denildi:

“3 ay boyunca ve izlem sayısına oranlı olarak 3 bin liraya kadar brüt ek ödeme yapılacağı 5 Eylül 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. 14 Ekim tarihinde sonlanan anketimizde aile hekimleri ek ödeme almadıklarını belirtmişlerdir.”

Aile sağlığı merkezlerinin yüzde 41’inde en az 1 sağlık çalışanının Covid-19 geçirdiği vurgulanan anket sonuçlarında, şu ifadeler yer aldı:

“Salgının pik yapmaya başladığı bu dönemde aile sağlığı merkezlerinde enfeksiyon kontrol eğitimleri, koruyucu ekipman ve mesafe kurallarına uyumun önemli olduğu bir kez daha göz önüne serilmiştir.”

Ayrıca hastaların ‘iş göremez’ raporları için hala aile hekimlerine yönlendirildiği kaydedilen anket sonuçlarında, Ekim ayında hastaların iş göremezlik raporları için aile hekimlerine yönlendirilmemesi amacı ile bu raporların filyasyon ekipleri tarafından verileceği belirtilmiştir. Ancak anketimizde bu soruya yanıt veren 800 aile hekiminden sadece yüzde 14’ü hastalarının raporlarını filyasyon ekiplerinden alabildiğini belirtmiştir. Bu konu aile hekimlerinin sorun olarak belirttiği önemli konulardan birisidir.”

 

Yorumlar kapatıldı.