İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelecek Partisi Kongresi Yapıldı; Sloganlar “Serok Ahmet”

Gelecek Partisi 1. Olağan Genel Kongresi’ni yaparak, seçime girme yeterliliği için büyük bir adım attı. “Serok Ahmet” sloganlarının atıldığı Kongrede, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun Kürtlere verdiği mesajlar dikkat çekti. Çözüm sürecinde söylediği sözler tartışmalara neden olunca İyi Parti’den ayrılan Hasan Seymen de kongrede Gelecek Partisi’ne katıldı.

Gelecek Partisi 12 Aralık 2019 tarihinde kuruluş kararını almıştı, aradan geçen 11 ayın sonunda Türkiye’de pek çok ilde örgütlenmesini tamamladı ve 1. Olağan Genel Kongresini gerçekleştirdi.

Kongre Anfa Altınpark Spor Salonu’nda yapıldı, pandemi nedeniyle sadece delegelerin katıldığı Kongreye HDP, Saadet Partisi, CHP ve DEVA kutlama mesajları gönderdi, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener çelenk yolladı. Gelecek Partisi’nin davet gönderdiği AKP’den ise tebrik mesajı gelmedi.

Kongre salonuna “Açız feryadına sabır tavsiye edenler için buradayız”, “Milletin değil partinin memuru olmaya zorlananlar için buradayız” pankartları asıldı, salon Parti’nin rengi yeşile boyandı. Genel Başkan Ahmet Davutoğlu, Parti yöneticileri ve katılımcıların büyük bir bölümünün de yeşil kravat takması dikkat çekti.

Pandemi koşullarında olmasına karşın kongre, coşkuluydu. Davutoğlu’nun geçen sene Bilkent Oteli’nde gerçekleştirdiği lansmana kıyasla, kongre salonunda sloganlar birbirini kovaladı, Davutoğlu’nun konuşması sık sık alkışlarla kesildi. En dikkat çeken slogan ise Davutoğlu’nun Kürt sorunu ile ilgili konuşurken, bir grubun “Serok Ahmet” sloganları atması oldu. Davutoğlu, bu sloganlara “Her dile varız” diye karşılık verdi.

Ahmet Davutoğlu kongre konuşmasında Kürt sorunu üzerinden Devlet Bahçeli’yi hedef aldı. “Sayın Bahçeli, bölücülükle mücadele etmek istiyorsa Kürtçeyle ve bizimle uğraşacağına, seçim kazanmak için ‘Serok Apo’dan mektup getirenlerle, kırmızı bültenle aranan kardeşi Osman Öcalan’ı devlet televizyonuna çıkaranlarla uğraşsın. Tabi onlarla uğraşmaz, aksine onları destekler. Çünkü şunu biliniz kardeşlerim, bütün dışlayıcı ideolojik yaklaşımlar birbirinden güç alır. Biri güçlenirse diğeri de güçlenir. Sayın Bahçeli bize karşı gür çıkan sesiniz ve yardımcılarınızın hakaretleri, Uygur Türkleri söz konusu olunca niye çıkmıyor. Niye sesiniz çıkmıyor. Niye Cumhurbaşkanı’na, niye iktidara sormuyorsunuz. Hani mazlum milletlerin sesiydiniz. Çin’den gelen üç beş kuruşa mı tamah ediyorsunuz.”

SEROK AHMET SLOGANLARI

Davutoğlu, Devlet Bahçeli’yi kastederek , “Serok Ahmet ifadesini hakaret unsuru gibi kullanan bir siyasi akıl sahibi; Kürt vatandaşlarımıza Cumhuriyetimizin eşitleştirici ve birleştirici özüyle ya da demokrasinin özgürleştirici niteliğiyle yaklaşabilir mi?” diye sordu. Davutoğlu’nun bu sözleri üzerine bir grup “Serok Ahmet” sloganları attı.

ÜSTÜN: TÜRKÇE DE KÜRTÇE DE BU TOPRAKLARIN DİLİ

Ayhan Sefer Üstün de “Bu gökyüzü bu topraklar bu hava hepimize yeter. Alevisine de Sunnisine de Kürdüne de Türküne de… Türkçe de Kürtçe de bu toprakların dilidir. Ancak Bahçeli yıllardan beri bazı kültürleri aşağılamaktan kendini alamıyor. Bahçeli bu toprakların dili olan Kürtçe ile Serok deyince alınıyor. Bahçeli bu toprakları duygusal olarak böldü ama farkında değil” diye konuştu.

HASAN SEYMEN PARTİYE KATILDI

Gelecek Partisi kongresinde bazı isimler de partiye katıldı. Onlardan biri İyi Parti Genel Başkan Yardımcılığını sürdürürken, Çözüm sürecinde yaptığı konuşmaları tartışmalara neden olan ve bu nedenle parti ile yollarını ayıran Hasan Seymen oldu. Hasan Seymen’e parti rozetini Genel Başkan Ahmet Davutoğlu taktı.

1 YILDA İLK KONGRESİNİ YAPTI

Gelecek Partisi bir yıl içinde Türkiye’de örgütlenme çalışmalarını tamamlayarak, 1. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Böylece Nisan ayı ve sonrasında yapılacak olası bir seçime girmeye de hak kazandı.  Kongrede Davutoğlu, delegelerin tamamının oyunu alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.

Yorumlar kapatıldı.