İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aylin Nazlıaka’dan İçişleri Bakanlığına ‘şiddeti görmezden geliyor’ tepkisi

İçişleri Bakanlığı’nın KADES verileri üzerinden yaptığı değerlendirmede kadın cinayetlerinin yüzde 27 azaldığı iddiasına tepki gösteren CHP PM üyesi ve CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “şiddet görmezden geliniyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın, 2020 yılının ilk 10 aylık döneminde kadın cinayetlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında azaldığı açıklaması tepkileri de beraberinde getirdi. Aynı açıklamada, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik yürütülen çalışmaların sonuç verdiği de ileri sürülmüştü. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanıma sunulan Kadın Destek Uygulaması (KADES) üzerinden ulaşıldığı belirtilen açıklamada, 2018 yılında uygulamaya girmesinin ardından, KADES’ e 45 bin 920 kadının ihbarda bulunduğu ve 545 bin 579 kişinin ise programı indirdiği bilgisi paylaşıldı.

Bu açıklamaya tepki gösteren Aylin Nazlıaka, İçişleri Bakanlığına, “Akıllı telefonu olmayan, her hareketi kontrol altında tutulan, şiddet, tehdit ve yoksulluk nedeniyle hele de pandemi koşullarında saldırgan ile aynı yerde yaşamak zorunda kalan ve hiçbir olanağa erişemeyen kadın ve çocukları nereye koyacağız?” sorusunu yöneltti.

KADIN CİNAYETLERİ AZALIYOR ALGISI YANLIŞ

Nazlıaka, KADES uygulaması üzerinden kadın cinayetlerinin ve şiddetin arttığı bir dönemde, azalıyor gibi bir algı oluşturmanın kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Nazlıak şunları ifade etti: “Koruma kararlarına rağmen sokak ortasında öldürülen, yemeğin tuzu az olduğu için dayak yiyen kadınların olduğu, ailesinden öç almak için çocukların öldürüldüğü bir ortamda, şiddetle topyekûn mücadele etmek gerekir. Şiddet uygulayan erkeklerin her gün ‘iyi hal’ ve ‘tahrik’ indirimleri ile sırtının sıvazlandığı bir adalet anlayışı içinde, ihbar hatları ile teselli olunamaz! Daha bu yılın ilk 10 ayında en az 229 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Sadece ekim ayında; 23 kadın öldürüldü, 80 kadına şiddet uygulandı, 7 kadına tecavüz edildi, 49 kadın seks işçiliğine zorlandı, 25 çocuk istismar edildi.

BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

Bunlar sadece basına yansıyan ve kadın örgütlerinin ulaşabildiği veriler. Şiddet çığ gibi büyürken, sadece buzdağının görünen kısmından bahsediliyor.

Şiddet, eşitsizlikten beslenir. Kadın üniversitelerinin kurulmaya, baroların parçalanmaya, ‘biat et rahat et’ mantığının yayılmaya çalışıldığı bir ülkede eşitlikten söz edilemez. İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açanların olduğu bir ortamda, kadına yönelik şiddet azalmaz. Ne zaman haklar güvence altına alınır, yasalar uygulanır, toplumun bir arada ve eşit koşullarda yaşayacağı politikalar hayata geçirilir, işte o zaman şiddetle samimi mücadeleden bahsedilebilir.”

 

Yorumlar kapatıldı.