İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Berat Albayrak istifa etti, AKP medyası haber değeri görmedi!

Hazine ve Maliye Bakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, instagram hesabından, Türkçesi bozuk bir açıklama ile istifasını açıkladı. “At izi it izine karıştı, Cenabı Allah sonumuzu hayreylesin!” sözüyle ekonominin dibe vurduğunu da ilan ederek istifa eden Albayrak’ın istifasına ilişkin ise resmi hiçbir açıklama yapılmadı. İstifanın ardından bir gece geçti ama AKP medyası bir haber bile geçmedi. Bu istifa kamuoyunda ise, “ekonomi krizi, yönetememe krizi ve medya krizi” denilerek üçlü kriz olarak değerlendirildi.

Erdoğan’ın damadı olarak Maliye ve Hazine Bakanlığı’na getirildiği günden beri tepkileri de üzerinde topladı Berat Albayrak. Ekonomiye ilişkin hiçbir birikimi, kariyeri, liyakatı olmadığı bilinen Albayrak, ekonomiyi yönetemediğini, bir TV programında Dolar’ın yükselişinin sorulması üzerine “Maaşını dolar ile mi alıyorsun?” yanıtıyla, TL’nin değerinin gün geçtikçe düşmesine karşı, ekonomide her şey güllük gülistanlık demeçleriyle de göstermişti. Merkez Bankası yeni Başkanı, Maliye kökenli Naci Ağbal ile de arasının iyi olmadığı bilinen Albayrak’ın bu görevlendirmenin ve ABD seçimlerinin hemen ardından istifası, üstelik istifasını resmi kanallardan değil, sosyal medya üzerinden açıklaması da dikkat çekti.

Albayrak, instagramda resmi hesabından paylaştığı açıklamada, istifasını “Sağlık sorunlarına” bağlasa da, bu gerekçe gerçekçi karşılanmadı. Türkçe açısından dil uzmanlarının dudaklarını uçuklatacak açıklaması ile istifasını “sağlık sorunlarına”, “ailesine zaman ayırmaya” vs bağlayan Albayrak’ın, açıklamasındaki, “ümmete hizmet ettiği” ifadesi de tepkileri artırdı. Albayrak’ın “Cenabı Allah sonumuzu hayreylesin” sözü de ekonominin dibe vurduğunun kabulü olarak değerlendirildi.

Teamülleri zorlayan bu istifa haberinin ardından gözler Saray’a, Erdoğan ve sözcülerine çevrilirken, hiçbir açıklama gelmemesi ve neredeyse bir gün boyunca Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atama yapılana kadar kim tarafından yürütüleceğinin açıklanmaması da “kriz”in boyutlarını göstermesi açısından dikkat çekti.

Ekonomideki ve yönetimdeki krizin bir göstergesi de Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın “Bakanımız ‘Ekonomide sıkıntı yok, bu psikolojiktir’ dediği zaman itiraz ettim” açıklaması olmuştu. Nitekim istifa açıklaması da bütün bu açıklama ve değişimlerin ardından geldi.

MEDYA KRİZİ

Türkiye’de bir bakan istifa ettiğinde ya da görevden alındığında haber kanallarında son dakika haberi olur, gazeteler bu haberi manşetten verirdi. Ancak, AKP’nin medyayı ele geçirmesinin ardından, o ‘büyük’ haber kanalları haber değeri görmedi. Son dakika vermekte yarışan o haber kanalları, bu haberi vermemede de birbirleri ile yarıştı.

Sadece televizyonlar değil, gazeteler de bu istifa haberini görmedi. Bu da kamuoyunda “medya krizi”, “AKP medyasının habercilik açısından geldiği nokta” olarak değerlendirdiler.

İstifanın üzerinden 20 saate yakın bir zaman geçti, Saray’dan yapılan duyuruda, istifa ve gelişmelere ilişkin detaylı açıklama yapılacağı duyuruldu. Gözler de Saray’dan, Erdoğan’dan gelecek açıklamaya çevrildi. AKP medyasının da istifayı ancak bu açıklama ile vermesi bekleniyor.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici de Albayrak’ın istifasının ardından, haberin medyada yer almayışını kaleme aldı.

https://farukbildirici.com/

 

Yorumlar kapatıldı.