İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekonomiye yeni formül: hazine ve maliye ayrılacak

Berat Albayrak’ın istifasının ardından Ekonomi yönetiminde yeni formüller üzerinde konuşuluyor. Hazine ve Maliye ayrılacak, Hazine Cumhurbaşkanlığı’na bağlanacak, yeni Maliye Bakanı da belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal medya istifasının ardından Ankara’da kulisler hareketlendi.

Albayrak’ın istifasına ilişkin henüz iktidar kanadından bir açıklama yapılmadı. Muhalefet ise bu ekonomik krizin aslında bir siyasi kriz olduğu saptamasını yapıyor ve erken seçim talebinde bulunuyor.

Berat Albayrak’ın istifası Ankara’da Cumhurbaşkanlığının uzun süredir üzerinde çalıştığı ekonomi yönetimine ilişkin yeni formüllerin de hemen devreye girmesini sağlayacak. Yeni sistemle Hazine ve Maliye Bakanlığı ikiye ayrılacak.

Hazine, Cumhurbaşkanlığı’na bağlanacak. Başına da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşlarından Binali Yıldırım atanacak. Reuters de AKP’li üst düzey bir kaynağına dayandırdığı haberinde, Binali Yıldırım’ın Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığına getirileceğinin konuşulduğunu yazdı.

EKONOMİNİN BAŞINA CANİKLİ Mİ GELİYOR?

Ekonominin başına ise Nurettin Canikli geliyor. Kulislerde konuşulanlara göre Nurettin Canikli, ekonominin yeni patronu olacak. Canikli’nin dün Erdoğan’ın konutunda gerçekleşen ekonomi brifingine katılmış olması da bu iddiaları güçlendiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kısıklı’daki konutunda gerçekleşen brifing, Türkiye’nin bugün uyandığı krizin de fitilini ateşledi. Bu brifing, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından Erdoğan’a verildi. Bloomberg’in haberine göre, Canikli de bazı teknik konuları sormak üzere bu toplantıya katıldı. Toplantının, Albayrak’ın istifasını açıkladığı saatlere denk gelmesi de dikkat çekiyor.

Önce Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na atanması ardından gerçekleşen bu ekonomi brifinginin Albayrak’ın istifasına neden olduğu söylentiler arasında.

SARI: BU BİR KRİZ Mİ? FIRSAT MI?

Berat Albayrak’ın istifa etmesi bir ekonomi krizi olarak yorumlansa da piyasalar için durum hiç de böyle değil. CHP Parti Meclisi Üyesi Müslim Sarı’ya göre, kriz tersine döndü, Albayrak’ın istifasının ardından kurda düşüş yaşandı. Sarı, şunları söyledi:

“Bu bir kriz mi? Aslına bakarsanız bir kriz. Türkiye’nin en önemli bakanlığının başında bulunan kişi bakanlığı bırakıyor. Ama öbür taraftan da baktığınız zaman bu bir fırsat. Çince’de kriz sözcüğünün bir anlamı da fırsattır. Tersinden baktığınız zaman bu bir fırsat. Finansal sistemdeki rakamlara baktığınız zaman Dolar ve Euro karşısında Türk Lirası değer kazanmış, faiz düşmüş. Bugün Merkez Bankası toplansaydı ve ben faizi 5 puan arttırıyorum deseydi belki bu kadar olumlu bir konjoktür oluşmayacaktı. Bu, aynı zamanda işlerin ve ekonominin ne kadar kötüye gittiğinin de göstergesi. Cumhurbaşkanı şunu görmeli ‘Bu kişi çok yanlış ve bu kişi nezdinde uyguladığımız politikalar da yanlış.’ Dünyada böyle bir şey var mı bilmiyorum, ekonominin başındaki isim istifa ettiğinde bunun normal koşullarda bir belirsizlik yaratması lazım, bu belirsizliğin de bir bedeli var döviz yükselir, yerel para değer yitirir. Ama tersi oluyor. Demek ki bu kişinin olmamasını piyasa çok olumlu karşılandı.”

HDP: ERDOĞAN DA İSTİFA ETSİN

HDP MYK Albayrak’ın istifası üzerine “Erdoğan istifa etmeli” açıklamasını yaptı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan da “Erdoğan siyasi ve ekonomik kriz yıkımının sorumluluğundan kurtulmaya çalışıyor. Bir yüksek bürokratı ve damadını harcayarak bunu yapıyor. Oysa biz şunu söylüyoruz bu işin siyasi sorumlusu Erdoğan’dır. Seçimden önce de söylemişti ‘ekonominin sorumlusu benim ben’ demişti. Madem ki ekonominin sorumlusu Erdoğan o zaman krizin de sorumlusu kendisidir. İstifa etsin ve ülkeyi bir an önce erken seçime götürsün” diye konuştu.

 

Yorumlar kapatıldı.