İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kılıçdaroğlu, ‘Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmedi’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve beraberindeki heyeti, parti merkezinde kabul etti. Görüşmeye, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da katıldı.

Kılıçdaroğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, bunun bir devlet krizi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Bu şekilde bir istifa Cumhuriyet tarihimizde bir ilk. Bu bir devlet krizi. Açıklama yapılmıyor. Topluma neden bilgi verilmiyor. Bir grup aman istifası kabul edilmesin diyor. Ama istifa eden neden çıkıp görüşlerini ifade etmiyor, neden istifa ettiğini anlatmıyor?.”

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir aile şirketi midir?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Bunun Berat Albayrak’la ne ilişkisi var diyeceksiniz? Bir aile tarafından mı yönetilecek bu ülke. Berat Bey neden istifa etti, devletin başında kim var?” sorularını da yöneltti.

Berat Albayrak’ın böyle bir inisiyatif kullanmasının garip bir gelişme olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, özellikle Cumhurbaşkanı’nın hiçbir değerlendirmede bulunmamasının da dikkat çekici olduğuna değindi. Kılıçdaroğlu, “Belki de bu durum ekonomide bir başlangıç olacak” dedi.

Bir gazetecinin, Berat Albayrak’ın istifa açıklamasındaki ‘At izi it izine karıştı’ ifadesini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, “Bunu Sayın Erdoğan’a soracaksınız. Bu ifade çok sert bir eleştiri. Görevini bırakan bir bakan için çok sert bir eleştiri. Neyi kastettiğini de kendisi bilir” yanıtını verdi.

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da şunları ifade etti:

“Memleketin değişen şartlarda alacağı şekil çok önemli. Bir bütçe hazırlığı da var şu anda. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki günler hem iktidar partisi yönünden hem de muhalefet partiler yönünden bir diyalog ortamının oluşmasına vesile olur.”

Bakan Albayrak’ın istifasını da değerlendiren Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı’nın bu konuda bir değerlendirme yapmamasına dikkat çekti. Karamollaoğlu, “İnşallah hayırlı olur. Bu istifanın hükümet politikalarında ciddi bir değişime vesile olma ihtimali yüksek. Bundan sonra artık politikaların oluşmasında sayın Berat Albayrak’ın bir etkisi olmayacak. Bundan önce ne kadar vardı onu bilmem. Ben sırf bu değişiklikten dolayı ümitvar bir tavır ortaya koyuyorum. Çünkü hakikaten bugüne kadar uygulanan ekonomik politikalar Türkiye’yi perişan bir hale getirdi” değerlendirmesini yaptı.

 

Yorumlar kapatıldı.