İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Teknokrat Kabine’ dönemi sona eriyor Revizyonun adresi: icracı bakanlıklar 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası kabine revizyonunu öne aldı. Olası kabine revizyonu ile “Teknokrat bakanlık” dönemi sona erecek, “icracı bakanlar” göreve gelecek. Kulislerde dört bakanın değişeceği bilgisi var.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından Ankara’da uzun zamandır konuşulan Kabine revizyonu da öne alınmış görünüyor. Kulislerde konuşulanlar önümüzdeki günlerde yapılacak Kabine revizyonunda dört bakanın değişeceği yönünde.

Kabine revizyonu, “teknokrat bakanlar” dönemini de sona erdirecek. “Teknokratlar Kabinesi” Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte yürürlüğe girdi. Parlamenter sistemde Kabine daha çok icraatçı bakanlardan oluşurken, 2018’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yürürlüğe girmesiyle Kabine’de de sistem değişikliğine gidildi.

Yeni sistemde Bakanlar Kurulu’na dışarıdan atama yapılmasının önü açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu Meclis’ten Bakanlar Kurulu’na taşıdı. Bu isimler milletvekilliğinden istifa ederek, Kabine’ye geçti. Kabine’nin 12 ismi ise dışarıdan atamalarla oluştu. Alanında uzman isimler Kabine’yi oluşturdu ve bu görüntü “Teknokrat Kabine” dönemini açtı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin pek çok icraatında olduğu gibi Teknokrat Kabine’ye ilişkin tepkiler de gecikmedi. AKP Milletvekilleri Bakanlara ulaşamadıklarını, tabanın taleplerini Bakanlıklara ulaştıramadıklarını, iktidar partisi ve Kabine arasında bir işbirliğinin olmadığı şikayetini sık sık dile getirdi.

Bunun için bazı ara formüller de bulundu. Erdoğan, milletvekillerini Bakan yardımcılarına yönlendirdi, Bakanlıkların programları Cumhurbaşkanlığı tarafından direkt belirlendi ancak bu ara formüller de Kabine’nin siyasetle barışmasını sağlayamadı.

Hazine ve Maliye Bakanının istifasıyla Kabine revizyonunda gidilecek değişiklik, bu temelde gerçekleşiyor. Ankara kulislerinde, revizyonla birlikte “teknokratlar döneminin sona erdiği” konuşuluyor. Kabine revizyonuyla birlikte artık icracı bakanlık dönemi yeniden yürürlüğe girecek.

Bu kapsamda Sanayi ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin görevlerinden alınacağı konuşuluyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da ismi değişecek bakanlar arasında sayılıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise ikiye bölünüyor. Revizyon kapsamında Aile Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın iki ayrı bakanlık olacağı, Zehra Zümrüt Selçuk’un Aile Bakanlığında kalacağı belirtiliyor. Çalışma Bakanlığı’na ise yeni bir isim atanacak.

Yeni Kabine de parlamenter sistemin izlerini taşıyacak. Parlamenter sistemin ürünü, icracı bakanlıklar geri geliyor, görevlerinden alınan isimler yerine icracı bakanlıklara, siyasetten gelen isimler atanacak.

Cumhurbaşkanının yeni atamaları AKP Milletvekillerinin içinden yapmayacağı da konuşuluyor. AKP’nin Meclis’te sandalye sayısı 289. Kritik sayı üzerinde oynamak istemeyen Erdoğan’ın, dışarıdan atama yapacağı, eski AKP kadrolarını yeniden siyasete sokacağı konuşulanlar arasında. Hali hazırda Kurultay sürecinde olan AKP’de böylece, Parti kadrolarında yer alamayan isimlerin de yeniden Parti’ye kazandırılması, küskünler hareketinin önünün alınması konuşuluyor.

 

Yorumlar kapatıldı.