İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB 5 gün eylemde: Sağlık Çalışanları Tükendikçe Karanlık Çöküyor TTB 5 gün akşam 21.00’da ışık kapama açma eylemi kararı aldı

Sağlık çalışanları, “tükeniyoruz, ölüyoruz” çığlıkları yükseltirken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) sağlık çalışanlarının feryadını duyurmak için bugünden itibaren 5 günlük eylem sürecini başlatıyor. “Sağlık Çalışanları Tükendikçe Karanlık Çöküyor” sloganı ile bugün başlayacak eylem, akşam saat 21.00’da ışık açıp kapama eylemi olarak gerçekleşecek. Eylem 5 gün sürecek.

Eylem programına ilişkin TTB’den yapılan açıklamada, salgının tüm yıkıcı etkisinin devam ettiğine, her gün bir meslektaşlarını COVID-19 nedeniyle kaybettikleri vurgulandı. Açıklamada, “Salgına karşı yeterli önlem alınmaması, etkili bir mücadele yürütülmemesi ve salgınla mücadelenin yalnızca sağlık kurumları ve sağlık çalışanları üzerinden yapılması nedeniyle tükendik!” denildi.

Açıklamada şu değerlendirme yapıldı:

“Tükendiğimizi hep birlikte güçlü bir şekilde dile getirmek, tükenmeden, ölmeden, emeğimizin hakkını alarak çalışabileceğimiz bir sağlık ortamı için TTB Merkez Konseyi olarak hazırladığımız eylemlilik programını bugün başlatıyoruz.”

COVID-19 MESLEK HASTALIĞI KABUL EDİLSİN

65 tabip odasının imzası “COVID-19 Meslek Hastalığı Kabul Edilsin” gazete ilanı ile taleplerini kamuoyuna açıkladıkları da vurgulanan açıklamada, “Pandeminin 8. Ay Raporu” ile kara tablonun ortaya konduğu da ifade edildi. Açıklamada, “yönetemeyenlerin pandemiyi getirdiği aşamayı ve önerilerimizi bir kere daha açık bir şekilde kamuoyuna açıklayacağız. COVID-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için yasa taslağımızı da hazırladık. Tüm illerden sağlık çalışanlarının taleplerini de mektuplar ve videolar ile Sağlık Bakanlığı’na ileteceğiz” değerlendirmesi yapıldı.

AKŞAM 21.00’DA IŞIK KAPAMA AÇMA EYLEMİ

Pandeminin başlangıcında her gün saat 21.00’da sağlık çalışanlarını alkışlayan ve sonrasında taleplerini görmezden gelenlere “Alkış değil haklarımızı istiyoruz” demek için, “Sağlık Çalışanları Tükendikçe Karanlık Çöküyor” diyerek, bugünden başlayıp 5 gün boyunca 21.00’da ışık açıp kapama eylemi gerçekleştirecekleri belirtilen açıklamada, “Bu ışıklar birer uyarıdır. Taleplerimizin karşılanmaması halinde eylemliliklerimizi yaygınlaştıracağımızın, ülkemizdeki 1 milyon 60 bin sağlık çalışanının göreve zorlanmış olacağının bilinmesini istiyoruz” denildi.

Açıklamada, tüm sağlık çalışanları ve halk ortak ses çıkarmaya, tek yürek olmaya çağrıldı.

Yorumlar kapatıldı.