İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB ve 65 tabip odasından ortak çağrı: ‘Covid-10 Meslek Hastalığı kabul edilsin’

Bugüne kadar; en az 63’ü hekim, 145 sağlık çalışanı covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. “Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi için kaçımızın ölmesi gerekiyor?!” diye soran Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve bağlı 65 oda başkanının ortak imzası ile “Covid-19’un Sağlık Çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini” istedi.

Ortak imza ile yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Resmî olarak ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden bugüne, COVID-19 pandemisi ülkemizin öncelikli gündemi haline gelmiştir. Hekimler/sağlık çalışanları olarak yurttaşlarımızın COVID-19 salgınını en az etki ve en az can kaybı ile geçirmesi için canla başla çalışmaktayız. COVID-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları en riskli gruptur. Toplumun diğer kesimlerine göre sağlık çalışanları pandemiden kat be kat daha fazla etkileniyor. Pandemi sürecinde daha da yoğun emek gerektiren sağlık hizmeti sunarken, şu ana kadar 60’ı hekim olmak üzere en az 141 sağlık çalışanı COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. COVID-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi, tükenmişlik yaşayan sağlık çalışanları için vazgeçilmez bir taleptir.”

Bunun için taslak hazırlıklarını da sürdüren TTB Merkez Konseyi, 7 maddelik taslağın tamamlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı’na ve Meclis’e talebini iletecek.

Yorumlar kapatıldı.