İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP’li Bülbül’den Adalet Raporu: “Hak, hukuk, adalet kavramları hava gibi su gibi ihtiyaç oldu”

CHP’li Süleyman Bülbül tarafından 5 başlık altında yayımlanan ve son dönem yaşanan ihlallere yer verilen Adalet Raporu’nda, AKP’nin iktidar olduğu yıldan bugüne geçen sürede “hak, hukuk, adalet” kavramlarının hava gibi, su gibi ihtiyaç haline getirildiği belirtildi.

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül tarafından son dönemde yaşanan hukuksuzluklar ve ihlallere yönelik kapsamlı bir rapor yayımlandı. Bülbül tarafından hazırlanan rapor “Adalet ve Adalete Erişim, Salgın Krizini Fırsata Çevirmek, Temel Haklar, Hapishanelerin Durumu ve Kadın Hakları” başlıklarından oluşuyor. Bülbül, raporda, Türkiye’de son 18 yılda birçok alanda geriye gidişler olduğunu, Cumhuriyet’ten ve kazanımlarından kopuş gözlemlendiğini, bunların başında da hukuk krizinin geldiğini ifade ediyor. Bülbül, AKP iktidarının geride bıraktığı 18 yıldan bugüne “hak, hukuk, adalet” kavramlarının hava gibi, su gibi ihtiyaç haline geldiğini belirtti.

‘YURTTAŞLAR YARGIYA ERİŞEMİYOR’

Bülbül, yargıda farklı siyasi görüşlerin AKP iktidarı tarafından baskı unsuru olarak kullanıldığını kaydetti. Demokrasi İçin Lideri Olmayan Bir Mücadele başlıklı Mart 2020 tarihli 195 ülke ve 15 bölgenin değerlendirildiği bir raporda, Türkiye’nin “Özgür Olmayan Ülkeler” kategorisinde yer aldığını anımsatan Bülbül, günümüzde artık yargı sisteminin temelini oluşturan hakim ve savcıların hukuki donanımlarıyla değil ideolojileri ile bulundukları konuma geldiklerini söyledi.

‘SALGIN FIRSATA ÇEVRİLDİ’

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görülmesi ile birlikte salgının yarattığı olağanüstü koşulların AKP iktidarı tarafından bir fırsata dönüştürüldüğünü belirten Bülbül, “Böylesine bir dönemde ülkeyi yönetmekle görevli olan AKP iktidarı krizi kendi lehine fırsata çevirmiştir” dedi. Pek çok yasama faaliyetinin salgın bahane edilerek yapıldığını da kaydeden Bülbül, koronavirüs tedbirleri öne sürülerek çıkarılan af yasasının da “kamu güvenliğini tehdit edenlere, kadına şiddet uygulayan faillere özel af” şeklinde hayata geçirildiğini kaydetti.

PARA CEZALARI AKP’LİLERE İŞLEMEDİ

Bülbül, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan para cazelarının AKP’lilere işlemediğini iddia etti. Bülbül, Nevşehir’ de 4 yaşındaki çocuğa, sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği için 3 bin 150 TL, Erzincan’ da mevsimlik tarım işçisine 65 yaş kısıtlamasını ihlal ettiği için 3 bin 150 TL, Kaz Dağları’nda nöbet tutan yaşam savunucularına toplamda 57 bin 240 lira para cezası kesilirken iktidar tarafındaki durumun farklı olduğunu belirterek,  AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlunun 1500 kişilik nikâh töreni, Ayasofya’nın açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Giresun mitingi örnekleriyle değerlendirdi.

MİTİNG SERBEST ULUSAL BAYRAM YASAK

Ağustos-Ekim arası dönemde en az 106 gösteriye “salgın” nedeniyle müdahale edildiğini hatırlatan Bülbül, “Cumhurbaşkanı’nın çay dağıttığı mitinglerde, iktidar partisinin kongrelerinde salgın hiçe sayıldı, kamu sağlığı tehlikeye atıldı. Ama ulusal bayramların kutlamaları salgın bahanesiyle yasaklandı” dedi.

EN AZ 224 İŞÇİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE ÖLDÜ

Pandemide işçilerin sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarının imkansız hale geldiğini vurgulayan Bülbül, Türkiye’de en az 224 işçinin koronavirüsten yaşamını yitirdiğini belirtti. Sağlık çalışanlarının durumuna da yer verilen raporda 100 bin kişiye düşen hekim sayısı OECD ortalamasında 348 iken Türkiye’de 187′ olduğu normal zamanda bile sürdürülemez olan bu durumun salgın gibi çok daha özgün ihtiyaçları barındıran bir ortamda ihtiyacı daha fazla artırdığı bilgisi paylaşıldı.

75 GAZETECİ VE MEDYA ÇALIŞANI HAPİSTE

Türkiye Gazeteciler Sendikasının 13 Ekim’de yaptığı açıklamaya göre 75 gazeteci ve medya çalışanı hapishanede olduğu bilgisini kaydeden Bülbül,  İfade Özgürlüğü Derneğinin Engelli Web Raporuna göre 2019 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 408 bin 494 web sitesi erişimin engellendiğini, 7 bin Twitter adresine, 40 bin tweete, 10 bin Youtube videosuna ve 6 bin 200 Facebook içeriğine 5651 sayılı kanun uyarınca erişim engelli konulduğunu aktardı. 2017-2020 yılları arasında haber ve tartışma programlarına kesilen idari para cezalarının yüzde 69’u Halk TV, Tele1, FOX ve KRT TV kanalları için verildiğini belirtti.

754 BİN 429 ÖĞRENCİNİN EVİNDE TELEVİZYON YOK

Raporunda eğitim hakkına da değinen Bülbül, uzaktan erişim araçlarının kullanımı 23 Mart’ta başlamasına rağmen Ekim ayında bile EBA’ya erişim sıkıntıları yaşandığını belirterek, “3 milyon 717 bin öğrencinin evinde internet, 754 bin 429 öğrencinin evinde televizyon yok. OECD’nin Raporuna göre, Türkiye’de uzaktan eğitim alan her 100 çocuktan 30’unun bilgisayarı mevcut değil” bilgilerine yer verdi.

‘YENİ HAPİSHANELER YAPMAK ÇÖZÜM DEĞİL’

Son 5 yılda 94 yeni hapishane inşa edilerek hapishanelerin sayısı 355’e yükseldi. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında yaklaşık 60 bin olan mahkum sayısı günümüzde nerdeyse 300 bin.

Yeni hapishaneler yapmanın çözüm olmadığını belirten Bülbül, “Düşünce suçlarının hapsedilmesine yönelik politikalar, tutukluluk şartları olmaksızın verilen tutuklama kararları, adil yargılanma hakkının ve daha pek çok yargılama ilkesinin ihlali üzerine iyileştirme çalışmaları yapılmaksızın yeni hapishaneler yapmak çözüm değildir” dedi.

‘HAZİRAN AYINDAN BERİ CEZAEVLERİNDEN HABER YOK’

Bülbül; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından en son Haziran ayında yapılan açıklamaya göre, cezaevlerinde 72 koronavirüs hastasının tedavilerine devam edildiği ve 6 mahpusun vefat ettiğini belirtti. Bu tarihten sonra herhangi bir açıklama yapılmadığını belirtti.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE YÖNELİK SALDIRILAR DURMAK BİLMEDİ’

Kadın cinayetleri hususunda da yine AKP’nin iktidara geldiği günden bugüne artış görüldüğüne, yer veren Bülbül, kadınların yaşam hakkının korunmasını temel alan İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara dikkat çekti. Bülbül, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre kadınlar çoğunlukla eşleri tarafından öldürülürken eşit ve özgür yaşam hakkının İstanbul Sözleşmesi olmadan yerine getirilmesi mümkün değildir” dedi. İktidarın kadınların hak ihlallerine göz yumduğunu belirten Bülbül, şunları ifade etti:

“Kadın cinayetlerinde pandemi ile birlikte çok ciddi bir artış yaşanırken Pınar Gültekin’in öldürüldüğü Temmuz ayında AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, ‘Kadın erkek eşitliği koca bir tantanadır. İstanbul Sözleşmesi, başka toplumsal sıkıntıların kapısını araladı’ dedi. Eski AKP milletvekili Yasin Aktay ‘Bu Sözleşmenin etkinliği arttıkça kadına yönelik şiddette de bir artış olduğunu görebiliyoruz’ ifadelerini kullandı.”

Yorumlar kapatıldı.