İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ali Öztunç, Sağlık Bakanı Koca’ya ‘Tablonun Sırrı’nı sordu

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, günlük olarak Sağlık Bakanlığınca açıklanan ve kamuoyu nezdinde inandırıcılığı bulunmayan Covid-19 virüsüne dair tartışmalı verileri TBMM gündemine taşıdı.

Öztunç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Nüfusu Türkiye’den az birçok Avrupa ülkesinin açıkladığı yüksek oranlar karşısında, Türkiye’nin Avrupa ülkelerine oranla çok daha az sayıda bir oran açıklamasının sırrı nedir?” diye sordu. Öztunç, Sakan Koca’dan, aşı çalışması yapan firmalarla ön anlaşma yapılıp yapılmadığına dair da yanıt istedi.
Öztunç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde, pandemi günlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak açıklanan verilerle, özellikle Türk Tabipleri Birliği(TTB) başta olmak üzere, sahada bizzat çalışmalar yürüten kuruluşlardan gelen veriler birbiri ile örtüşmediğini hatırlattı. Hastanelerde vatandaşların mağduriyetinin giderek arttığına da dikkat çeken Öztunç, “acaba hükümet pandemiyle mücadele yerine gerçeklerden uzak pembe koronavirüs tablosu çizmekle mi meşgul” sorusunu yöneltti.

‘RAKAMLAR İNANDIRICI DEĞİL’
Öztunç, Sağlık Bakanlığı rakamları ile sahada görev yapan hekimlerin rakamlarının birbirini tutmadığını da şöyle ifade etti:

“Covid-19 virüsü ile ilgili her akşam Sağlık Bakanlığınca açıklanan verilerin TTB’nin açıkladığı verilerle örtüşmediği sık sık dile getirilmektedir. 24 Ekim günü TTB’nin GYK toplantısında 23 ildeki günlük PRC(+) sayısının 20 bin 595 – 21 bin 195 aralığında olduğu, aynı gün Sağlık Bakanlığın açıkladığı verilerde ise 2 bin 91 olduğu görülmektedir.

Nüfusu Türkiye’den az olan birçok Avrupa ülkesinde açıklanan günlük Covit-19 verileri 30 bin -40 bin arasında olurken Türkiye’de verilerin bin- 2 bin arasında açıklanması kamuoyuna inandırıcı gelmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü de bu rakamları sağlıklı bulmadığını ifade etmektedir,”

‘AŞI KONUSUNDA BİR GİRİŞİMİNİZ VAR MI?’
Sağlık Bakanlığı’nın aşı konusundaki girişimlerini de gündeme getiren Öztunç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan şu sorulara yanıt istedi:

– Sağlık Bakanlığı ile TTB’nin açıkladığı verilerdeki tutarsızlığın sebebi nedir? Bu verilerin hangisi doğrudur?
– Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük Covid-19 sayılarının düşük gösterilmesinin sebebi nedir?
– Nüfusu Türkiye’den az birçok Avrupa ülkesinin açıkladığı yüksek oranlar karşısında, Türkiye’nin Avrupa ülkelerine oranla çok daha az sayıda bir oran açıklamasının sırrı nedir?
– Aşı konusunda birçok Avrupa ülkesi etkili bir aşının bulunması durumunda ülkeler ilk önce kendi vatandaşlarının bundan yararlanması için araştırma yapan aşı adayı ilaç şirketlerine para yatırıyor, onlara ortak oluyor veya sözleşme imzalıyor. Türkiye’nin bu konuda bir girişimi var mıdır?

Yorumlar kapatıldı.