İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koray Kaya’nın balmumu heykeli herkesi ağlattı: ‘Anıları yaşayacak’

2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen Sivas şehitleri, yapılan balmumu heykelleri ile anılıyor. Bugün de 12 yaşında katledilen Koray Kaya’nın heykeli tanıtılırken, heykel katılımcıları da ağlattı.

Koray Kaya’nın heykelinin açılışı, pandemi koşullarında sınırlı katılımla, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı. “Toplumsal Hafıza Müzesi”  projesi kapsamında yaptırılan üçüncü heykel oldu Koray Kaya’nın balmumu heykeli.

Çankaya Belediyesi’ne ait Galeri Çankaya’da Müze Komitesi tarafından Koray Kaya heykelinin açılış etkinliğine Madımak Katliamı’nda yakınlarını kaybeden aileler katıldı. CHP PM Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da törene katıldı.

‘CANLARIMIZI YAŞATACAĞIZ’
Madımak’ta katledilenlerden Gülsün Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa yaptığı konuşmada, Koray Kaya’nın ablası Menekşe Kaya’nın da Madımak’ta katledildiğini hatırlattı. Bu şekilde üç ailenin iki çocuğunu birden Madımak’ta kaybettiğine dikkat çeken Karababa, 27 yıldır aileler olarak mücadele verdiklerini ifade etti. Canların anılarını yaşattıklarını belirten ve katkı verenlere teşekkür eden Karababa, daha önce de Asım Bezirci ve İnci Türk’ün heykellerinin yapıldığını, kaybettikleri bütün canların heykellerinin yapılacağını söyledi.

Karababa, 20 Ocak 2021 tarihinde görülecek olan Sivas Katliamı davası duruşmasına da katılım çağrısı yaptı.

‘KATİLLER ORTALIKTA GEZİYOR, BU CANIMIZI ÇOK YAKIYOR’
Koray Kaya’nın annesi Hüsniye Kaya, katillerin yargılanmayarak ortalıkta serbestçe gezdiğine, televizyonlara dahi çıktığına değinerek, “Bütün bunlar canımı çok acıtıyor. Katiller yargılanmadıkça ben ve diğer ailelerin canı yanıyor” diye konuştu.

Oğlu Koray Kaya’nın katledildiğinde henüz 12 yaşında olduğunu belirten Anne Hüsniye Kaya, “Koray’ım 12 yaşındaydı. Devleti soymadı, bankaları hortumlamadı, ülkeyi satmadı. Ailesiyle, sazıyla, sözüyle Pir Sultan’ı anmaya gitti” dedi. Hala kendisine “Sivas’a neden gittiniz” diye sorulduğunu hatırlatan Hüsniye Kaya, “Biz oraya savaşa gitmedik. Suçumuz Pir Sultan’ı anmak mı” diye sordu.

Anne Hüsniye Kaya şunları söyledi:

“Mahkemelerde katiller yüzümüze jetonlar fırlattı, öldük, dirildik ama bu davayı unutturmadık. 27 yıldır aynı acıyı yaşıyoruz, artık dayanacak gücümüz kalmadı. Ama binlerce çocuğumuz oldu bizim. Bir öldü, bin doğdular.”
Madımak Müze Komitesi Başkanı Alaattin Türkoğlu da heykellerin dayanışma ile yaptırıldığını dile getirdi.
Açılışa katılan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekincioğlu da yılmayarak engelleri hep birlikte aşacaklarını belirterek, “Çünkü biz insanı seven bir kültürün temsilcileriyiz. Yeraltının karanlık güçleri bugün de devleti yönetmeye çalışıyor. Darağacını boylasak da söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘UTANÇ MÜZESİNE SİVAS’TA İZİN VERİLMEDİ AMA…
Müze Komitesi üyesi Aylin Nazlıaka da geçen süreç içerisinde hep mücadelenin içinde olduklarını söyledi.

Nazlıaka, “Öfkemizi de acımızı da yüreğimize gömdük. Hep ileriye ve aydınlığa dönük olan eşitlik, adalet, demokrasi ve laiklik mücadelesi verdik, vermeye de devam edeceğiz. Sivas’ta Madımak Oteli’nin utanç müzesi olmasına izin verilmedi. Zaman kaybetmemek için Ankara’da müze kurma kararı aldık” dedi.

‘SANIK AVUKATLARI ŞİMDİ BARO KURUYOR’

Nazlıaka şunları söyledi: “Bunca yıl adliye koridorlarında adalet aradık, ama ne özür dilendi ne özeleştiri yapıldı ne de suçlular cezalandırıldı. Yeni katliamlara da yer yapıldı ve sanık avukatları şimdi baro kurmaya çalışıyor.

Tek adam sistemi aslında her kurumda kendi tek adamlarını yaratıyor. Bizler, kibriti vereni de kibriti çakanı da yargı önünde hesap verinceye kadar takip edeceğiz.

Bizler adalet mücadelesinde birlikte atan milyonlarca yüreğiz ve insanlık mücadelesini zaman aşımına uğratmayacağız. Bu örgütlü karanlığa, örgütlü bir güçle cevap vereceğiz. Sevgiyi, barışı, direnci örgütleyeceğiz ve sesimiz Sivas’ta da yankılanacak.

Bugünün aynı zamanda Dünya Çocuk Hakları Günü. Koray Kaya’nın yarım kalan hayatını, çocuklarımıza güvenli bir gelecek sağlama kavgamızda yaşatacağız.”

 

Yorumlar kapatıldı.