İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazeteci Kırkaya’nın yargılandığı dava ertelendi

Gazeteci Kenan Kırkaya’nın yargılandığı dava savcı mütalaasına ilişkin savunmaların alınmasına devam etmek için ertelendi. Kırkaya savunmasında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün sözlerine atıfta bulunarak “Bu memlekette adalet yerini bulmuyor ve kıyamet kopuyor” dedi.

Aralarında gazeteci Kenan Kırkaya’nın da bulunduğu dokuz kişinin “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı dava 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcı mütalaasına ilişkin savunmaların alınmasına devam etmek için davayı 17 Şubat 2021 tarihine ertedi.

İddianamede Kırkaya hakkında “örgüt üyeliği” suçuna istinaden öne sürülen deliller arasında cezaevindeyken yazmaya başladığı Kürtçe bir kitap için tuttuğu notlar, Nûçe TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” isimli program ve Dicle Haber Ajansı (DİHA) çalışanı olması bulunuyor. Önceki celse esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı gazeteci Kırkaya’nın beraatini ve hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etmişti.

ADALET YERİNİ BULMUYOR VE KIYAMET KOPUYOR

Mahkeme Başkanı sanıklardan esas hakkında mütalaaya ilişkin savunma yapmalarını istedi. Gazeteci Kırkaya savunmasında “Ben gazeteci olduğum için, DİHA’da çalıştığım için yargılanıyorum. Daha önceki duruşmada mahkeme başkanı bana çalıştığım yeri değiştirmemi önermişti. Bugünlerde herkes reformdan bahsediyor, bu bakış açısı değişmedikçe neyin reformu olacak. Adalet Bakanı geçtiğimiz gün “adalet yerini bulsun gerekirse kıyamet kopsun” demişti. Demek ki bu memlekette adalet yerini bulmuyor ve kıyamet kopuyor. Bunun açık göstergesi bu yargılamadır. 4 yıl sonra aslında bu dosyada bir delil olmadığı ifade ediliyor iddia makamı tarafından” dedi.

“Bir reform olacaksa bu siyasi iradenin açıklamalarıyla değil, buradan çıkan bağımsız kararlarla gerçekleşecek” diyen Kırkaya, bu dosyanın kendisi açısından mükerrer bir yargılama olduğunu ifade etti.

Kırkaya son olarak mahkemeden hakkında delil olarak sunulan Kürtçe kitap taslağının aslını talep etti. Dava henüz savunması alınmayan sanıkların savcı mütalaasına ilişkin savunmalarının alınması için 17 Şubat 2021 tarihine erteledi.

Yorumlar kapatıldı.