İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazeteci Uludağ hakim karşısındaydı

Gazeteci Alican Uludağ,  Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı eleştirdiği tweetleri nedeniyle hakkında, “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” iddiasıyla açılan dava nedeniyle hakim karşısına çıktı. Uludağ, eleştiri hakkını kullandığını söyledi.

Davanın ilk duruşması, Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada savunma yapan Alican Uludağ, attığı tweet’in amacının eleştiri olduğunu ifade etti. Kimseyi hedef göstermediğini belirten Uludağ, “Yargı muhabiri kimliğimle her zaman yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve hukukun üstünlüğünü savundum. Bir başsavcının, yürütme organının lideri ile bu kadar samimi ilişki geliştirmesi, ardından yürütme organının başının en büyük siyasi rakibiyle ilgili bir soruşturmayı yürütmesi eleştirilmiştir. Burada asla terör örgütüne hedef gösterme anlamı çıkmaz” dedi.

Attığı tweetlerde Başsavcı Kocaman’ı hedef gösteren hiçbir ifadenin olmadığının altını çizen Uludağ, amacının Kocaman’ı değil başsavcılık makamını eleştirmek olduğunu söyledi. Uludağ, “Başsavcılık makamındaki kişinin yürütme organının başıyla yargı tarafsızlığına zarar verecek şekilde samimi olması, kendisinin yaptığı Demirtaş gibi soruşturmalara da gölge düşürmektedir” diye konuştu.

‘8 AYLIK HAMİLE EŞİMİN GÖREVİ YERİ DEĞİŞTİRİLDİ’

Uludağ, “Dava konusu soruşturma taraflıdır. Müşteki, davayı açan savcının amiri konumundadır. Soruşturma kapsamında TEM Şube’ye tebligat için çağrıldığımda, aynı anda adliyede görevli olan eşimin de görev yeri değiştirilmiştir. Üstelik, bu görev yeri değişimi doğum izninde olan eşimin 8 aylık hamile olduğu bir anda gerçekleşmiştir. Bu nedenle soruşturma, tamamen baskı, sindirme ve ders verme amacıyla başlatılmıştır” savunmasını yaptı.

İLK TWEETİ DİKKAT ALINMADI

Savunmasında attığı iki tweeten içeriğine değinen Alican Uludağ, ilk twetende, “Başsavcı evleniyor ve sonrasında soluğu, yürütme organının liderinin yanında alıyor. Düğündeki harcamaların kaynağı ayrıca sorgulanmalı. (Gelinin düğündekinden farklı olarak Saray’da daha kapalı gelinlik giymesi de dikkete değer)” dediğini ve bunun dikkate alınmayıp, ikinci tweetinin dikkate alınmasında kasıt aradı. “AİHM zorlaması ile tahliye kararı verilen Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden çıkamadan yeni bir soruşturmada yeniden tutuklanmasını da aynı başsavcı sağladı. Siyasi muhalifler işte böyle cezaevine atılıyor” yazdığı ikinci tweetinin dikkate alınmasını “taraflı bir bakış” diye nitelendiren Uludağ, “Konuya ilişkin her iki tweet de somut olaylara dayanır. Buradan bir suç çıkarmak mümkün değildir” dedi.

Savunmasında Uludağ şunları söyledi: “Esasen Twitter üzerinden paylaşılan tweet’te de Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’nın düğününden bir gün sonra Cumhurbaşkanını ziyaret etmesi Selahattin Demirtaş örneğiyle eleştirilmiştir. Bir yargı görevlisinin iktidar üyesini ziyaret etmesi karşısında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararı daha da anlam kazanmaktadır.”

BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HATIRLATMASI

Uludağ’ın avukatı Semih Ecer de iddianamede ne basın özgürlüğüne ne de ifade özgürlüğüne değinildiğini söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesinin kararları ve konuya ilişkin içtihatların gözardı edildiğini belirten Avukat Ecer, “Müvekkilimin tüm bu tweetleri basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilerek karar verilmelidir” dedi.

Başsavcı Yüksel Kocaman’ın vekili Bertan Yavuz Erez ise iddianameye katıldıklarını söyledi. Erez, “Uludağ terör örgütü üyesi Selahattin Demirtaş üzerinden müvekkilim Kocaman’ın hedef göstermiştir. Dolayısıyla cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Savcı Sedat Aydın esas hakkındaki mütalaasını sundu ve  gazeteci Alican Uludağ’ın üzerine atılı Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Göstermek suçundan 3713 sayılı Kanunun 6/1 Maddesi gereğince cezalandırılmasını talep etti.

SAVCI MÜTALAAYI CEBİNDEN ÇIKARDI

Savcının mütaalasının ardından yeniden söz alan Gazeteci Uludağ, “Savcı cebinden çıkardığı flashdiski katibe vererek önceden hazırladığı mütalaayla sanıkların savunmalarının dikkate alınmadığını bir kez daha göstermiş oldu. O zaman biz burada boşuna konuşuyoruz” diye konuştu.

Savunma ve mütalaanın ardından dava duruşması 3 Şubat 2021’e ertelendi.

Yorumlar kapatıldı.