İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mimarlar Odası; ‘Kanadalı şirket evine dön’

Türkiye’nin önemli doğa ve kültür varlıklarından olan Peri bacalarının da bulunduğu Avanos’ta Kanadalı maden şirketi Centerra Gold’un maden arama çalışmalarına başlaması tepkileri artırıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kanadalı şirkete “evine dön” çağrısı yaptı.

Kanadalı maden şirketi Centerra Gold’un, Nevşehir’in Avanos ilçesinde bulunan Özkonak kasabasında altın arama çalışmalarına başlaması, yöre halkının yanında meslek örgütlerinin de tepkilerini çekti.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi de tepki gösteren örgütlerden biri. Oda, şirketin 2015 yılında düzenlenen ağaç kampanyası ile ağaçlandırılan ve orman arazisi ilan edilen bölgede ağaçları keserek sondaj çalışmasını yargıya taşıyacak.

ALTIN ŞİRKETİ NEVŞEHİR’E GÖZÜNÜ DİKTİ

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kendi ülkesinde tek bir dalı kırdıklarında ceza alanların, Türkiye’de ormanları yağmalamaya devam ettiğine dikkat çekti. “İktidar doğanın katledilmesine izin verirken, bu şirketlere teşvik kıyakları yaptı. Ülkemizin doğal ve kültürel varlıkları peşkeş çekildi. Kaz dağlarını yok eden Kanadalı şirketler, şimdi de Nevşehir’e gözlerini dikti” diyen Candan, Kanadalı şirketi ve işbirlikçilerini yakın takibe aldıklarını söyledi. Kamu yararını savunmaya devam ederken, doğal ve kültürel varlıkların peşkeş çekilmesine göz yummayacaklarını belirten Candan, “Bölge halkının bin bir çabayla ağaçlandırdığı, turizm bölgesi bir alanda altın aramaya izin vermek akla ziyandır” dedi.

Altın arama çalışmalarının yerleşim yerlerine 500 metre uzaklıkta olduğunun da altını çizen Candan şunları ifade etti: “Şirketin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ruhsat aldığı ve şimdilik  bölgede 3 ruhsat sahası bulunduğu belirtilirken, tarım arazilerinin olduğu bir bölgede insan sağlığı hiçe sayılıyor. Ayrıca arama çalışmalarının hemen yakınında yeraltı şehri ve Belha Manastırı bulunuyor. Şirket taşeron firma aracılığıyla 12 yerde sondaj çalışmasına başlamış ve kuyu açılacağı ifade ediliyor.  Böylece yer altı ve yer üstü bütün doğal varlıklar yok edilecek.”

‘NEFES ALANLARIMIZ YOK EDİLİYOR’

Candan pandemi salgınına da dikkat çekerek; “Nefes alamadığımız pandemi günlerinde, nefes alanlarımız olan ormanlarımızın ,tarım alanlarımızın ve kültürel varlıklarımızın  yok edilmesine herkes tepki göstermelidir” çağrısı yaptı.

Candan Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Kaz Dağları’nda olduğu gibi Avanos’ta da mücadeleye devam edeceklerini, konuyu yargıya taşıyacaklarını bildirdi.

 

Yorumlar kapatıldı.