İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saraçoğlu’nda okul bahçesi, konteynır bahçesine dönüştü

Cumhuriyetin ilk toplu konut projesi olan ve koruma altında olması gereken Saraçoğlu Mahallesi’nde “aslına uygun” adı altında restorasyon ve inşaat çalışmaları sürerken, mahalledeki tarihi Namık Kemal Ortaokulu’nun bahçesi de adeta konteynır bahçesine dönüştü.

Mahallenin çevresi, içerisi gözükmeyecek şekilde, mahallenin eski fotoğraflarının bulunduğu büyük panolarla kapatılıp, çalışmalar sürdürülürken, çok sayıda meslek ve demokratik kitle örgütü, siyasi partiler de Saraçoğlu’na sahip çıkmış ve sit alanı olduğunu, tek bir ağacın bile kesilemeyeceğini hatırlatmıştı.

Konuyu yakından takip eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bölgedeki, mahalle kadar tarihi eski olan Namık Kemal Ortaokulu’nun bahçesinin konteynir bahçesine dönüşmesine tepki gösterdi.
Mahalledeki ağaç budama işlemlerini de yakından takip eden MO Ankara Şubesi, meslek odalarının da içinde bulunduğu bağımsız bir heyet oluşturularak, çalışmaları takip etmesi çağrısı yaptı.

Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nde tescilli kültür varlıklarına yapılan müdahaleler, restorasyon bilimine aykırı uygulamalar, gizli saklı devam eden süreçler Saraçoğlu Mahallesi’ne yönelik endişelerimizi daha da büyütüyor. Namık kemal Ortaokulu’nu ticaret  ve işyeri için boşalttılar. Çocuk seslerinin sıcaklığıyla dolan okul bahçesi şimdilerde yerini konteynırların soğukluğu ile doldurulan metal bahçesine bıraktı.  Gözlerimizin önünde Cumhuriyet’in simge yapılarından, kent merkezindeki nefes alanımız olan Saraçoğlu Mahallesi hukuksuzca tahrip ediliyor” dedi.

AĞAÇ BUDAMA

Saraçoğlu Mahallesi’nde bazı ağaç budama işlemlerine ilişkin etüt yapıldığı ve budama çalışmalarının başlayacağı bilgisi aldıklarını hatırlatan Candan, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na yazı yazarak işlemin kurul kararıyla yapılıp yapılmadığını ve işlemlere ilişkin detaylı bilgi istediklerini söyledi. Saraçoğlu Mahallesinde yapılacak budama işlemlerine ilişkin meslek odalarının temsilcilerinin de olduğu bir heyet oluşturulması, her aşamasının kamuya şeffaf bir şekilde bilgilendirilmesi konusunda idareleri uyardıklarını hatırlatan Candan,

“Saraçoğlu Mahallesi kamusal kullanıma kazandırılıncaya kadar, özgün değerinin korunması mücadelesinden geri adım atmayacağız. Bilime aykırı yapılan restorasyon sürecini, ağaçlara ve tarihi yapılara yönelik müdahaleleri takip ediyor ve gerekli işlemleri yapıyoruz. Bir çivi dahi çakılamayacak olan alanda kepçelerle inşai çalışmalar, çelik kapılar, özgün malzemenin yok edilmesi, uygulamanın restorasyon bilimine ve 2863 sayılı Koruma Kanunu’na aykırı yapıldığının kanıtıydı” dedi.

Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bu konuda ses çıkarmaya ve tescilli kültür varlıklarını korumaya devam edeceklerini bildirdi.

Yorumlar kapatıldı.