İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Salgında tanı yöntemleri ve tedaviler piyasanın insafına terk edilemez

Türk Tabipleri Birliği (TTB), salgında tanı yöntemleri ve tedavilerin piyasanın insafına terk edilemeyeceği uyarısı yaptı. TTB’den yapılan açıklamada; “Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerine göre COVID-19  öntanı/tanılı hastalardan hiçbir suretle yapılacak herhangi bir işlem/girişim/tetkik/tahlil için yasal olarak ilave ücret alamaz. Bu kararların derhal uygulanması için gerekli adımlar atılmalı ve denetlenmelidir” çağrısı yapıldı.

 ‘HASTALAR MAĞDUR EDİLİYOR’

COVID-19 enfeksiyonunda tanı koymak için önerilen en önemli yöntemin PCR testi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, salgının ilk günlerine göre test sayıları arttırılsa da henüz istenen sayıya ulaştırılamadığı eleştirisi yapıldı. Salgınla etkin mücadele için test kapasitesinin arttırılması ve testlere erişimin kolaylaştırılması gerekirken, vatandaşların test yaptırabilmesinin zorlaştırıldığı, yeni kısıtlamalar getirildiği ifade edilen açıklamada; “Böylece kamu sağlık kurumlarında test yaptıramayan vatandaşlar zorunlu olarak özel sağlık kuruluşlarına yönel(til)miştir. Pandemi yönetiminde olmazsa olmaz olan yaygın test önerisi bakanlık tarafından uygulanmadığı gibi tüm hastanelerde ücretsiz olması gereken testlere özel hastaneler için fiyat belirlenmiş ama uygulamada belirlenen fiyatın üzerinde bir fiyat alınarak vatandaş daha da mağdur edilmiştir” denildi.

Vatandaşın mağduriyetinin sadece PCR testi için verdiği ekstra ücret ile de bitmediğine vurgu yayılan açıklamada şöyle denildi: “Özel hastanelerde testi pozitif çıkan hastadan ‘muayene katkı payı’, yoğun bakım hastalarından ise veri girişleri farklı girilerek para talep edilmesi bu mağduriyetleri arttırmaktadır.”

‘HASTALAR ÖZEL HASTANELERE YÖNLENDİRİLDİ’

Açıklamada, COVID-19 vakalarındaki artış sonucu kamu hastanelerinde yer bulamayan, kalabalık ortama girme endişesi yaşayan vatandaşın özellikle büyük şehirlerdeki özel hastanelere yönlendirildiği, bunun sonucunda da u özel hastanelere olan talebin giderek arttığı da ifade edildi.

Vatandaşın özel hastanelerde test yaptırmak istediğinde, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği fiyatın üzerinde ücret istendiğinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi: “Eylül ayından itibaren vaka sayısının artması ile birlikte özel hastaneler, COVID-19 hastalığıyla mücadelede yeniden hasta bakmaya başlamıştır. Özel hastanelerde virüs şüphesi ile PCR testi yaptıran vatandaşların test sonucu pozitif çıkması durumunda coronavirüs tedavisine başlanılması halinde muayene katılım payı ve ilave ücret ödenmemesi Sağlık Bakanlığı genelgelerinde yer almasına rağmen PCR testi pozitif çıksa dahi hastadan muayene katkı payı ve test ücreti talep edilmektedir. PCR incelemesi ve ‘muayene ücreti’ birlikte alınıyor diyerek fırsatçı yöntemler ile genelgeyi uyguladıklarını iddia etmektedirler. Hastanın yatışı gerekmesi halinde ise hastaların yoğun bakıma yatırılmadan servislerde tedavi edildiği ve veri girişleri farklı girilerek ücret talep edildiği bilinmektedir.”

‘PANDEMİ ÜCRETLERİ SGK’YA FATURA EDİLMELİ’

Pandemi tanı ve tedavileri için acil hal tanımı yapıldığı ve ücretinin SGK tarafından ödenmesi gerektiği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:

“Sağlık Uygulama Tebliği’nde 9.4.2020 tarihli ve 31094 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik tebliği ile acil hal tanımının; “Pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir” şeklinde değiştirildiği hatırlatılan açıklamada; “Bu bağlamda genel sağlık sigortası hak sahiplerinin tedavi giderleri ile genel sağlık sigortası tescili olmakla birlikte prim ödeme gün sayısının yetersiz olması veya prim borcu bulunması nedeniyle sağlık hizmeti alamayanların coronavirüs tedavisine ilişkin giderler acil hal kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura edilmelidir. Pandemi sona ermediğine göre genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için istenen COVID-19 testlerinin ücreti kurumla sözleşmeli tüm sağlık kuruluşlarına SGK tarafından ödenmesi gerektiğinden kişilerden herhangi bir işlem adı altında ücret alınması yasal olmamasına rağmen ve COVID-19 testlerinin ücreti tüm kamu sağlık tesisleri ve özel sağlık kuruluşlarına zaten SGK tarafından ödenmekte ya da ödenmesi gerekmesine rağmen, özel sağlık kuruluşlarına başvuran vatandaşlardan gerek test için gerekse de yoğun bakım ücreti adı altında ödeme alınmaktadır.”

‘SAĞLIK BAKANLIĞI SÜRECİ YÖNETEMEDİ’

Sağlık Bakanlığı’nın, pandemi sürecini yönetemediğine ve denetleme de dahil olmak üzere sorumluluklarını yerine getirmediğine dikktat çekilen açıklamada, COVID-19 tanı testlerinin piyasanın insafına bırakılması, denetlenmemesi sonucu birçok laboratuvar ve sağlık kuruluşunun COVID-19 test işlemlerini gelir kapısı haline getirdiği, kontrolsüz ve uygunsuz işlem yaptığı dile getirildi. Bu uygulamalar nedeniyle toplumun büyük bir çoğunluğunun testlere ulaşamadığğ, tedavi alamadığı ya da kalabalık kamu hastanelerinde kuyrukta beklediği kaydedilen açıklamada, “Sağlıkta eşitlik ilkesini çiğneyen, COVID-19 testlerini ve tedavilerini piyasanın insafına terk eden bu politikalar kabul edilemez” denildi.

TTB açıklamasında şu önerilere yer verildi:

‘KARARLAR UYGULANSIN, DENETİM YAPILSIN’

“* Kamu veya özel hiçbir hastane/sağlık kuruluşu COVID-19 testleri için hiçbir vatandaştan 2399 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ve 9.4.2020 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerine göre COVID-19 öntanı/tanılı hastalardan hiçbir suretle yapılacak herhangi bir işlem/girişim/tetkik/tahlil için yasal olarak ilave ücret alamaz. Bu kararların derhal uygulanması için gerekli adımlar atılmalı ve denetlenmelidir.

* Ücretsiz tanı ve tedavi yalnızca PCR pozitif vakalar için değil klinik ve radyolojik olarak COVID-19 bulguları gösteren vakalar için de uygulanmalıdır. PCR testi negatif olan ve COVID-19 tedavisi başlanan yurttaşlardan özel sağlık kuruluşları ek ücret talep etmemelidir. Bunun için 2.4.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Bilimsel Danışma Kurulu Çalışması COVID-19 Rehberinde yapılacak değişiklikle olası/kesin vaka tanımını değiştirilerek ödemenin SGK tarafından yapılması sağlanmalıdır.”

Yorumlar kapatıldı.