İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İktidar başka ülkelere yardıma hazırlanırken; asgari ücretli insanca yaşanacak ücret bekliyor  

Sayıları 7 milyonu bulan ve halen net 2 bin 324 lira lira ücret alan asgari ücretli için yeni bir pazarlık süreci başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda (AÜTK) işçileri temsilen yer alan Türk-İş bu yıl, DİSK ve Hak-İş ile ortak hareket etme kararı aldı. İlk toplantısını yapan komisyondan ise işçilerin beklentilerini karşılayacak bir rakam çıkıp çıkmayacağı Aralık sonunda belli olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19’la mücadele kapsamında başka ülkelere desteğe hazır olduklarını açıklarken, pandemi sürecinde işsiz kalan binlerce kişi, aldığı ücret açlık sınırının altında olan milyonlarca asgari ücretli destek bekliyor.

AÜTK İLK TOPLANTISI ONLİNE YAPILDI

Böylesi koşullarda  AÜTK ilk toplantısı online yaptı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açılışta yaptığı konuşmada, “Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz” dedi. Selçuk, “Asgari ücretin işçi ve işverenlerin beklentilerine uygun, çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak seviyede belirleneceğine inandığını” söylerken, daha önceki belirlemelerde işvreren ile hareket edildiğini unutmuş gözüktü.

BAKANA, ‘BU ÜCRETLE 4 KİŞİLİK AİLE GEÇİNEBİLİR Mİ?’ SORUSU

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da 7 milyon civarında insanın çok düşük olan asgari ücretle yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını hatırlattı.  Bakan Selçuk’a seslenen Irgat, “Siz aileden sorumlu bakansınız, bu ücretle ailelerin geçinmesi mümkün mü?” diye sordu.

Vergi adaletsizliğine ve asgari ücret üzerinden vergi alınmasına değinen Irgat, “Asgari ücretlilerle birlikte tüm çalışanlar için adil bir vergi düzenlemesi yapılmasını” istedi.

Pandemi koşullarında milyonlarca kişinin işlerini kaybetmemek için hayatlarını tehlikeye atarak çalıştığını belirten Irgat, bu toplantıdan çıkacak sonucun umutla beklendiğini söyledi. Nazmi Irgat, “Fedakarlıksa, ekonomik kriz döneminde servetine servet katanlar yapsın. Artık işçilerin daha fazla fedakarlık yapacak takatları kalmamış durumda” uyarısında bulundu.

ÜÇ KONFEDERASYON ORTAKLAŞTI

Üç işçi konfederasyonunun “insanca yaşanacak asgari ücret” konusunda ortak açıklama yaptıklarını da belirten Irfat, “Bu sese kulak verilsin, taleplerimiz mutlaka karşılansın. Ekonomik gerekçeler ileri sürülmesin. Asgari ücret en düşük ücrettir, bu ücretten tasarruf beklenmesin” dedi.

İŞVEREN TEMSİLCİSİ KAYITDIŞILIK VE İŞSİZLİKLE TEHDİT ETTİ

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ise patronların her dönem başvurdukları, ekonomik durumun işletmelere etkisi gerekçesini öne sürdü. “Enflasyonun üzerinde belirlenen asgari ücret nedeniyle işletmelerin zor durumda kaldığını, bu olumsuzluğun istihdamı olumsuz yönde etkilediğini” savunarak işsizlik tehdidini yapan Akansel Koç, “kayıt dışı” tehdidini de yöneltti.

İşverenlerin devletten destek beklediğini belirten Koç, salgın koşulları da gözetilerek son 5 yıldır uygulanan asgari ücret desteğinin bu yıl da devam etmesini istedi.

İkinci toplantısını 22 Aralık’ta Türk-İş’in ev sahipliğinde yapacak olan AÜTK toplantısının dördüncü toplantısında net rakamın çıkması bekleniyor.

İşçi, işveren ve hükümeti temsilen 5’er kişinin bulunduğu komisyonda bugüne kadar bir kaç istisna dışında hükümet temsilcileri işveren temsilcileri ile birlikte rakamı belirledi, Türk-İş temsilcileri ise masadan kalkarak protesto etti.

KASIM AYI YOKSULLUK SINIRI 2 BİN 324 TL

Asgari ücret halen, bekar bir işçi için brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor.

İşçi temsilcileri asgari ücret belirlenirken dört kişilik bir ailenin mutfak harcamalarının esas alınarak hesaplama yapılmasını, asgari ücretin net olarak belirlenmesini ve vergi kesilmemesini talep ediyor.

Türk-İş kasım ayında açlık sınırını 2 bin 516 TL, yoksulluk sınırını ise 8 bin 197 TL olarak açıklamıştı. Yeni rakamın açlık sınırını geçip geçmeyeceği ise yükselen tepkilerle birlikte iktidarın, daha net ifadeyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrına göre belli olacak.

Yorumlar kapatıldı.