İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ölümler, hasta sayıları artarken iki günlük sokağa çıkma yasağı başladı

Covid-19 vakaları, ölüm ve ağır hasta sayıları gün geçtikçe artıyor. Başta tabip odaları olmak üzere, sağlık meslek örgütleri ve siyasi partiler en az 14 günlük tam kapanma isterken, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan iki günlük sokağa çıkma yasağı başladı.

Sokağa çıkma yasağı saat 21.00 itibariyle başladı, Pazartesi sabah 05.00’a sona erecek.

24 SAATTE 193 CAN KAYBI

Tam kapanma olmadığı ve alınan tedbirler yeterli gelmediği için Covid-19 vakaları ile ölüm ve ağır hasta sayıları her gün artıyor. Son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 193 kişi yaşamını kaybederken, aynı sürede vaka sayısı da 32 bin 736 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü verilere ilişkin Twitter hesabından “Bugün tespit edilen 6.903 yeni hasta var. Ağır hasta sayısı da aktif hasta sayısı da artmaya devam ediyor. Bugünlerde en büyük bulaşma ortamı kapalı ve kalabalık mekanlar. Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun” çağrısı yaptı.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN SON 24 SAATLİK KORONA VERİLERİ

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son 24 saatin verileri şöyle:

 • 194 bin 435 test yapıldı,
 • 32 bin 736 vaka tespit edildi
 • 6 bin 903 kişi hasta sayısına eklendi
 • 193 kişi hayatını kaybetti,
 • 4 bin 811 kişi iyileşti.
 • Toplam test sayısı 19 milyon 338 bin 181,
 • Toplam hasta sayısı 527 bin 70
 • Toplam can kaybı 14 bin 509
 • Ağır hasta sayısı 5 bin 703
 • Toplam iyileşen hasta sayısı 423 bin 142 oldu.

Haftalık veriler ise şöyle:

 • Hastalarda zatürre oranı yüzde 3,3
 • Yatak doluluk oranı yüzde 55,7
 • Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71,7
 • Ventilatör doluluk oranı yüzde 40,1
 • Ortalama temaslı tespit süresi 11 saat
 • Filyasyon oranı yüzde 99,8

NERELER AÇIK OLACAK

Korona tedbirleri kapsamında iki günlük sokağa çıkma yasağının kapsamı da belli oldu.

Sokağa çıkma yasağında, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler, gazete bayileri saat 10.00-17.00 arasında açık olacak.

Ayrıca ekmek fırınları-unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin ekmek satan bayileri de bu süre içerisinde hizmet verecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek. Daha önceki yasaklarda olduğu gibi ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında satış yapılmayacak.

Lokanta ve restoranlar ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis olarak hizmet verebilecek.

Ganyan, İddia ve Milli Piyango bayilerinde içeriye müşteri kabul etmeksizin sadece kupon-ganyan yatırma işlemi yapılacak.

Vatandaşlar 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakiler hariç, zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için, araç kullanmamak şartıyla, ikâmetlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve fırına gidip gelebilecek. Bayilerden gazetelerini alabilecek.

Şehirlerarası seyahatler ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi) ile yapılabilecek. Özel araçla şehirlerarası seyahat, izne tabi olacak.

İşiyle ilgili nedenini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon koduyla ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

KİMLER YASAK KAPSAMI DIŞINDA?

– Gazete, dergi, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları.

– Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi ‘özel gereksinimi’ olanlar ile bunların veli-vasi veya refakatçileri.

-Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartıyla).

– Seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve bu müsabakalardaki diğer görevliler.

– İnşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı devam eden büyük inşaatlarda çalışanlar.

-Tedavi olduğu hastaneden taburcu olan kişiler, doktor raporu ile sevk olan ve-veya daha önceden alınmış doktor randevusu-kontrolü olanlar.

-Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar (en fazla 4 kişi).

– Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve ikâmet ettiği yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler).

-İbadethanelerdeki din görevlileri, cemevlerinde görevli olanlar.

-Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri, gönüllü çalışanları.

-Hayvan Besleme Grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar.

Yorumlar kapatıldı.