İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2021 Bütçe Görüşmeleri Başladı; Meclis’in yarısının söz hakkı yok

2021 Bütçe görüşmelerine Meclis Genel Kurulu’nda başlandı. 12 Siyasi partinin temsil edildiği Meclis’te sadece grubu bulunan Siyasi Partiler ile Büyük Birlik Partisi’ne söz hakkı verildi. TİP’in söz hakkı talebi, yanıt bulmadı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin üçüncü Bütçesi Meclis’te. Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı tarafından hazırlanarak, Parlamento’ya sunulan 2021 yılı bütçe görüşmeleri geçen hafta Plan Bütçe Komisyonu’nda sonuçlandı. Muhalefet partilerinin tüm itirazlarına karşın hiçbir değişiklik yapılmadan Genel Kurul’a sevk edilen Bütçe’nin ilk gün görüşmelerine, siyasi partilere uygulanan sansür damgasını vurdu.

Bütçe görüşmelerine ilişkin Genel Kurul programı geçen hafta Siyasi Partiler’e ulaştırıldı. Buna göre bütçe ile ilgili Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerden İyi Parti, MHP, HDP, CHP ve AKP gruplarının bütçeye ilişkin görüşlerini aktarma hakkı bulunurken, Meclis’te grubu bulunmayan siyasi partilerden sadece Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’ye söz hakkı verildi. Kendilerine söz hakkı verilmeyen siyasi partiler duruma itiraz etti.

GRUBU OLMAYAN PARTİLERE SÖZ HAKKI VERİLMEDİ

Meclis’te hali hazırda 12 siyasi parti bulunuyor. AKP, CHP, HDP, MHP ve İyi Parti’nin dışında, Türkiye İşçi Partisi 2, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Demokrat Parti, Demokratik Bölgeler Partisi, Saadet Partisi ve Yenilik Partisi 1’er milletvekili ile temsil ediliyor.

Söz hakkı bulunmayan siyasi partilerden TİP Başkanı Erkan Baş, partisine söz hakkı verilmesi için Bütçe görüşmeleri öncesinde Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a bir dilekçe sundu. Dilekçede şöyle denildi:

“Bütçe görüşmeleri ve nihayetinde oluşan bütçeler gelirlerin toplanması, toplanan gelirlerin ne şekilde ve kimlere dağıtılacağı sorularına yanıt verilen önemli süreçlerdir. Bu süreçlerden halkın haberdar denetleyici ve yönlendirici olması anlamına gelen Bütçe Hakkı 1215 Magna Carta Sözleşmesinden bu yana halkın bir kazanımıdır. Türkiye’de çok uzun yıllardır bütçe kalemlerinin çok büyük bölümü doğrudan ve dolaylı vergiler aracılığıyla işçilerin, emekçilerin omuzlarında olduğu bilinen bir gerçektir. Milletvekilleri ve siyasi partiler kendilerine oy versin vermesin tüm yurttaşların haklarını savunmakla görevlidirler. Bütçenin oluşmasında büyük bir belirleyiciliği olan işçileri temsil iddiasıyla Meclis’te bulunan partimizin görüş, öneri ve değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşmayı bir görev olarak görüyoruz.”

TİP’in başvurusu üzerine Meclis Başkanı Mustafa Şentop, diğer siyasi partilere görüşlerini sordu. CHP ve HDP, TİP’in dilekçesinin lehinde, AKP ve MHP ise aleyhte görüş bildirdi.

Genel Kurul’daki tartışmalarda, TİP Başkanı Erkan Baş, geçen yıllardaki uygulamalarda İç Tüzük’e göre partisinin bütçe üzerine konuşma hakkının bulunduğunu söyledi. Bu yıl da uygulanmasını talep etti. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da “Demokrasiler konuşma rejimidir” diyerek, Meclis Başkanını uyardı.

TİP Başkanı Erkan Baş, “Sayın Başkan diyor ki: ‘Bu parti bütçe üzerine konuşamaz.’ Şimdi, bir kere burada bırakalım kanunları, Anayasa’yı, İç Tüzük’ü falan; aklen, fikren, vicdanen bunu içinize sindirebiliyor musunuz? Yani bu memlekette bütçe emekçilerden oluşacak ama emekçiler bu kürsüde konuşamayacak. İkincisi, Parlamento konuşulan yer demektir. Parlamentoda insanlar konuşur, özgürce, hatta topluma göre radikal birtakım fikirleri, şok edici birtakım fikirleri de söylerler, daha fazla konuşulur, ortak akla ulaşılmak amaçlanır ama ‘Ben Parlamentoda çoğunluğu buldum, istediğimi konuştururum, istediğimi sustururum’ derseniz bu sizin Parlamento ruhuna aykırı bir eylem içerisinde olduğunuz anlamına gelir, dolayısıyla yazılı teamüller üstüne yine yanlış bir yaklaşım içerisine girersiniz” diye konuştu.

Erkan Baş, “Bırakın, bu kürsüden bu memleketin vergisini veren, alın teriyle damla damla bu bütçeyi oluşturan insanların temsilcileri de çıksınlar konuşsunlar. Bütçe, tuzu kuruların, mutlu azınlığın bütçesi olmasın; emekçilerin, yoksulların da bütçesi olsun diyorum” dedi. Baş’ın konuşması HDP ve CHP milletvekilleri tarafından alkışlandı.

Meclis Başkanı Şentop ise görüşünü değiştirmedi. Böylece Meclis’te temsil edilen tam 6 siyasi parti, Bütçe’ye ilişkin görüşlerini Meclis Kürsüsünden dile getirme hakkından yoksun kaldı.

HAZİRAN İTİBARİYLE EKONOMİ TOPARLANMIŞ!

2021 Bütçesi için Genel Kurul’da yapılan görüşmeler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sunumuyla başladı. Oktay, 1 saat 20 dakika süren konuşmasında 2020 bütçesini değerlendirdi, 2021 hedeflerini açıkladı.  Haziran ayı itibariyle ekonominin toparlanmaya girdiğini savunan Oktay, “2020 yılını pozitif büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz” dedi. 2021 yılı için ise yüzde 5,8’lik büyüme hedefini ortaya koydu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin üçüncü bütçesi 1 trilyon 346 milyar lira. Bütçede faiz hariç giderler 1 trilyon 166 milyar,  bütçe gelirleri ise 1 trilyon 101 milyar olarak belirlendi.

 

Yorumlar kapatıldı.