İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Korona AST’ı ve tüm özel tiyatroları vurdu: ‘AST büyük badireler atlattı ama koronaya yenik düştü’

Ankara’nın tarihi sanat mekanlarından Ankara Sanat Tiyatrosu’nun (AST) taşınması, binasının otopark ya da bir otele dönüştürülebileceği tehlikesi bütün özel tiyatroların da sorunu. Devletin ödenek vermediği özel tiyatrolar tıpkı AST gibi, aylardır perde açamıyor, kapanmak tehlikesi ile karşı karşıya.

AST Genel Sanat Yönetmeni, aynı zamanda oyuncu Hakan Güven, “Büyük badireler atlatmış bir tiyatro maalesef lanet bir virüse yenik düştü. Bu sorun bütün ödeneksiz, özel tiyatroların sorunu” dedi.

PANDEMİ SANATI DA OLUMSUZ ETKİLEDİ

Halagazeteciyiz’e konuşan Hakan Güven, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi nedeniyle insanların çok zor durumda olduklarını, bütün çalışanların ekonomik olarak sıkıntı yaşadıklarını, yaşamlarını yitiren insanlar olduğunu hatırlattı. Böylesi bir ortamdan sanatın da olumsuz etkilendiğini belirten Hakan Güven, 9 aydır hiçbir gelirleri olmadan ayakta durmaya çalıştıklarını söyledi. Çalışanların, oyuncuların, hocaların zor durumda olduğunu, repertuarlarındaki oyunların sahnesi için ayırdıkları bütün birikimlerin tükendiğini dile getiren Güven, “hiçbir geliri olmadan ayakta durmanın güçlüğüne” dikkat çekti.

SEYİRCİSİ İLE AYAKTA DURAN BİR TİYATRO

Hakan Güven gelişmeleri şöyle anlattı: “Seyircisi ile ayakta duran bir tiyatroydu AST. Pandemi nedeniyle bütün oyunlar iptal oldu. Binamız da çok eskiydi, yenileyemedik, çürümek üzereydi. Bilkent’e taşınarak, daha modern bir salonda da sahne alalım, bu binada da gösterileri sürdürelim istiyorduk. Yavaş yavaş taşınma sürecini başlattık. Fakat bu sürede mal sahibi ile de anlaşamadık. Kiramızı ödediğimiz halde ve pandemi sürecinde zam da yaptı. Boş salon, hiçbir geliri de olmayınca, bu yükü daha fazla kaldıramadık. Üç aydır bir çıkış yolu bulmaya çalışıyoruz ama bulamadık.”

TİYATRO TARİHİNİN KİLOMETRE TAŞI

AST’ın ve bu mekanının tiyatro tarihinin kilometre taşı olduğunu kaydeden Hakan Güven, ülkenin birçok tiyatrocularının, sanatçılarının kesişme noktası, önemli bir mekan olduğunu da dile getirdi. “Ama başaramadık, tahliye etmek zorunda kaldık” diyen Güven, “yardım toplamak, bağış gibi yöntemlere başvurmaya gönüllerinin razı olmadığını, 3-5 aylık kirasının karşılanmasının sorunu çözmeyeceğini, seyircilerin üstüne bir yük bindirmek istemediklerini” de söyledi.

KURUMSAL, KÖKLÜ BİR ÇÖZÜM

Güven, “Bu sorun çözülecekse kurumsal anlamda, köklü bir çözüme ulaşması lazım. Ankara Sanat, Ankara Sanat diyoruz ama bütün özel tiyatrolar zor durumda. Özellikle İstanbul’da kapatmak zorunda kalan yüzlerce tiyatro var, hepsi zor durumda, hepsi ödeneksiz.

Sadece AST’ın adını söylemek istemiyoruz. Genel anlamda özel tiyatroların sorunu bu. Tüm arkadaşlar çok zorun durumdalar. Yıllardır devlet desteği, ödenek almayan tiyatrolarız” diye konuştu.

Elbette AST’ın mekanının sembol, tiyatro tarihinin kilometre taşı bir mekan olduğunu da dile getiren Hakan Güven, “O nedenle AST’ın adı öne çıktı. Son nefesimize kadar çabaladık, ama artık dayanamıyoruz. Kapattıktan sonra ilan ettik taşındığımızı. Duygusal bir yazı paylaştık. Çok önemli bir yer çünkü burası” dedi.

BÜYÜK BİR BELİRSİZLİK VAR

Beklemedikleri bir ilgi ile de karşılaştıklarını belirten Hakan Güven, yeni yerleri olan Bilkent salonunda oyunlarını sergilemeye hazırlanırken, yeniden sokağa çıkma yasakları geldiğini, oyunları yine iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. “Öyle büyük belirsizlik var ki, nereye kadar böyle gidecek. Hiçbir plan, program yapılmıyor. Yapacağız edeceğiz deniliyor ama hiç bir şey yapılmıyor” diyen Güven, Kültür Bakanlığı mı olur, belediyeler mi olur özel tiyatroların sorunlarına köklü bir çözüm, kurumsal büyük bir destek olması gerektiğini söyledi.

Bilkent’te modern bir sahnede oyun sergileyecek olmanın heyecanını da yaşadıklarını ifade eden Güven, hem Kızılay’daki bu binamızda, hem Bilkent’te oyunlarımızı sergileyecektik. Pandemi hepsine engel oldu” dedi.

Yorumlar kapatıldı.