İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TKDF  Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Kasım 2020 Raporu Yayınlandı:  Kasım ayında 124’ü İstanbul, 679 yardım çağrısı geldi

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Kasım 2020 Raporu’na göre, 1-30 Kasım tarihleri arasında 124’ü İstanbul’dan 679 yardım çağrısı geldi. Raporda, gelen aramaların yüzde 81’inin aile içi şiddet mağduru kadınlardan geldiğine yer verildi. Raporda, “Mağdur kadınlarla şiddet mağduru çocuklar birlikte değerlendirildiğinde çağrıların neredeyse tamamı kadına ve çocuğa yapılan şiddeti ihbar etmektedir” denildi.

İLLERE GÖRE YARDIM ÇAĞRILARI

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) tarafından yönetilen Aile İçi Şiddet Acil yardım Hattı’na yapılan çağrılarla ilgili rapor yayınlandı.

Rapora göre, yardım hattına 1-30 Kasım tarihleri arasında toplam 679 çağrı geldi. Bu çağrıların 124’ü İstanbul’dan gelirken, 35 Çağrı ile İzmir İstanbul’u takip etti.

Ankara (20 çağrı), Antalya (14 çağrı) ve Bursa (10 çağrı) sıralanırken, Adana, Hatay, Kocaeli, Balıkesir, Mardin, Muğla, Kırklareli, Trabzon, Batman, Aydın, Bilecik, Edirne, Giresun, Mersin, Kahramanmaraş, Rize, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Kayseri, Konya, Manisa, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Zonguldak, Düzce, Şırnak illerinden çağrılar geldiği de raporda yer aldı.

124 çağrı ile başta gelen İstanbul’da ise çağrılar ilçelere göre şöyle sıralandı: “Ümraniye, Sultangazi, Maltepe, Başakşehir, Kadıköy, Zeytinburnu, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Pendik, Ataşehir, Çekmeköy, Kartal, Avcılar, Bağcılar, Beşiktaş, Sultanbeyli, Eyüp, Fatih, Şişli, Arnavutköy, Bahçelievler, Beylikdüzü.”

Raporda bu durum şöyle yorumlandı: “Şehir bilgisi göstermektedir ki, şehirlerin gelişmişlik seviyeleri, sosyoekonomik durumları fark etmeksizin farklı şehirlerden şiddet ihbar çağrıları gelmiştir.”

TÜRKİYE DIŞINDAN DA ÇAĞRI VAR

Raporda, 15 Ekim 2007’den günümüze aile içi şiddet hattına gelen toplam 75 bin 16 çağrı içerisinde Türkiye’nin tüm illeri ile birlikte, Almanya, Fransa, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Hollanda, Avustralya, Amerika, Suriye, İsviçre, İran, Tunus, İngiltere, İsveç, Romanya, Libya, Japonya, Ukrayna, Gürcistan, Kenya, Kanada, Kazakistan, Yunanistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Kıbrıs gibi ülkelerden de gelen çağrıların da yer aldığı belirtildi.  Aynı hatta bu ay da  Almanya, İngiltere ve Belçika’dan da şiddet ihbar çağrıları gelmesi dikkat çekti.

ÇAĞRILARIN 16’SI ACİL VAKA

Rapora göre, Kasım ayı içerisinde Aile içi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı gelen toplam 187 vakanın 108’i  aile içi şiddet ihbarı. İhbarların 16 tanesi acil vaka, 12 ihbar da komşuların ihbari. 128 aramaya hukuki bilgilendirme yapıldığı da raporda yer aldı.

Acil yardım hattına gelen şiddet ihbar çağrılarında mağdurların yaşlarının 1 ile 67 arasında olduğu da belirtilen raporda, “Gelen aramalar göstermektedir ki aile şiddetin mağdurlarının büyük çoğunluğu kadınlardır (yüzde 81).” denildi.

Bu oranı yüzde 16.2 ile çocuklar izlerken, çocukların da yüzde 10.6’sı kız çocuklarının çağrıları. Gelen çağrıların ihbar ettiği şiddet olaylarında erkek mağdurlar ise yüzde 2,8’de kaldı. Raporda, “Mağdur kadınlarla şiddet mağduru çocuklar birlikte değerlendirildiğinde çağrıların neredeyse tamamı kadına ve çocuğa yapılan şiddeti ihbar etmek veya yardım istemek içindir” denildi.

EN ÇOK FİZİKSEL ŞİDDET UYGULANDI

İhbar edilen şiddet vakalarının önemli çoğunluğunun da fiziksel ve psikolojik şiddet vakaları olduğuna yer verilen raporda, oranlar şöyle; “fiziksel şiddet yüzde 45,15; psikolojik şiddet yüzde 35,44).”

Rapora göre, bu şiddet türlerinin dışında gelen çağrıların yüzde 13,11’i sosyal şiddet, yüzde 3,4’ü cinsel şiddet ve yüzde 2,91’i ekonomik şiddet ihbarları. Raporda şiddet türlerine ilişkin şu değerlendirme de yapıldı:

“Her ne kadar analiz yaparken şiddet türlerini birbirlerinden kavramsal olarak ayırmak kolayken, gerçek hayatta bu durum o kadar kolay olamamaktadır. Çoğu vakada birçok şiddet türü birlikte yer alabilmektedir, fakat bir ya da iki tanesi mağdur üzerindeki derin etkileri nedeni diğerinden öne çıkmakta ve mağdur tarafından dile getirilmektedir. Aynı zamanda fiziksel şiddet dışındaki şiddet türleri mağdurlar tarafından bilinmiyor olabilmektedir. Ayrıca, farklı şiddet türleri biliniyor olsa dahi ihbarda bulunmak, o konuda yardım talep etmek için yeterince acil ve ciddi bir durum olarak değerlendirilmeyebilir”

EN ÇOK ŞİDDETE UĞRAYAN KADINLAR VE ÇOCUKLAR

Acil yardım hattına gelen çağrıların, “kadınların en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete uğradığını” gösterdiği de belirtilen raporda, “Gelen çağrılar şiddetin kadınların en yakınlarındaki kişiler özellikle en güvenli yer olduğunu varsaydığımız evi paylaştıkları eşler ve diğer aile bireyleri tarafından geldiğini göstermektedir” denildi.

Gelen ihbarlara göre eşler yüzde 44,6 ile saldırganlar içerisinde en geniş grubu oluştururken, eşleri, yüzde 33,8 oranla diğer aile üyeleri takip etti.  Raporda, gelen ihbarlara göre aile içerisinde de genel olarak anne, baba ve genel anlamda aile en çok şiddet uygulayanlar olarak yer aldı. Hatta gelen ihbarların, kadınların eşleri ve hane içerisindeki birinci derece akrabaları dışındaki şahıslar tarafından da şiddete uğradığının da görüldüğü vurgulanarak, “Arada bir evlilik bağı olmadan da kadınlar duygusal ilişki içerisinde oldukları erkeklerin şiddetine maruz kalmaktadırlar. Bu bakımdan erkek arkadaş (yüzde 5,8) ile eski eş (yüzde 1,4) verileri ayrıca önemli görülmektedir. Eşin ailesi, diğer akrabalar hatta komşular da acil yardım hattına gelen bazı şiddet ihbarlarında saldırganlar olarak belirtilmiştir” denildi.

Yorumlar kapatıldı.