İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İrfan Fidan AYM üyeliğine seçilirse Kavala dosyası ne olacak?

İrfan Fidan’ın en fazla oy aldığı AYM seçimlerine Yargıtay üyeleri de tepki gösterdi, 50’ye yakın üye seçime katılmadı, 21 üye boş oy attı. Fidan’ın olası AYM üyeliği Kavala dosyası başta olmak üzere Yüksek Mahkeme’ye yapılan başvurular için tartışma yarattı.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Burhan Üstün’ün görev süresi 10 Ocak’ta sona eriyor. Üstün’ün yerine gelecek aday için Yargıtay Genel Kurulu’nda 14 Aralık’ta seçimler yapıldı.

Adaylığı tartışmalara neden olan İrfan Fidan’ın en fazla oy aldığı seçim yarışı, Yarıgtay’da da tartışmalara neden oldu.

İrfan Fidan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürütürken, 30 Kasım’da Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından Yargıtay’a üye olarak atandı. Daha mazbatasını almadan Anayasa Mahkemesi üyeliği için adaylığını açıklaması tartışmaları da beraberinde getirdi. İrfan Fidan, mazbatasını 10 Aralık’ta Yargıtay’da düzenlenen bir törenle aldı. Fidan’ın, mazbatasını aldıktan sonra resmen Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olmasıyla, Yargıtay Genel Kurulu da seçim tarihini 17 Aralık olarak belirledi. Yargıtay Genel Kurulu’nun, AYM üyeliği seçimlerini Fidan’ın mazbatasını alması için ertelediği iddialar arasında.

İrfan Fidan’ın resmen aday olmasıyla birlikte, aday olan diğer üyelere baskı yapıldığı da iddialar arasında. Adaylıkların açıklanıp, seçimin gerçekleştiği tarihe kadar 4 adayın adaylıktan çekilmesi de dikkatleri çekti.

İşte tüm bu iddialar, Yargıtay’da sandığı da direkt etkiledi. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda 17 Aralık’ta yapılan seçimlere, Yargıtay’ın 387 üyesinden 340’ı katıldı. Katılan üyelerden 21’i boş oy kullanırken, 15 üyenin oyu da geçersiz sayıldı. Katılımın düşük olduğu seçimlerde Fidan, en fazla oyu alan aday oldu.

107 oy alan İrfan Fidan, böylece tüm Yargıtay üyelerinin sadece 4’te birinin desteğini almış oldu. Fidan’dan önce bu seçimlere giren üye almıştı.

10 OCAK’TA GÖREVE BAŞLAYACAK

Yargıtay seçimlerinde en fazla oy alan 3 üyenin ismi Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Anayasa Mahkemesi’nin yeni üyesini Cumhurbaşkanı belirleyecek. Erdoğan’ın 15 gün süresi var. Erdoğan’ın atadığı yeni üye Burhan Üstün’ün göreve veda edeceği 10 Ocak 2021 tarihinde göreve başlayacak.

Erdoğan’ın İrfan Fidan’ı Anayasa Mahkemesi’ne atama olasılığı bir çok tartışmayı da beraberinde getiriyor.

İrfan Fidan, 2015 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atanmıştı. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından İstanbul Başsavcılığı’na atandı. Son 5 yılda Türkiye gündemine damgasını vuran en önemli soruşturmalarda İrfan Fidan’ın imzası var.

Gazeteciler Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak davası, Harp Akademisi öğrencileri hakkında açılan davalar, gazeteciler Murat Aksoy ve sanatçı Atila Taş hakkındaki dava, CHP’li Eren Erdem hakkındaki dava Fidan’ın başlattığı soruşturmalar sonucunda açılmıştı. O davalardan biri de Osman Kavala davası.

KAVALA DOSYASI NE OLACAK?

Osman Kavala, 1 Kasım 2017’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. AİHM, Kavala’nın tutukluluğu için hak ihlali tespiti yapınca, Kavala’nın tahliyesi gündeme gelmiş; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kavala hakkında bu kez FETÖ örgütü kapsamında dava açmıştı.

Kavala, Anayasa Mahkemesi’ne ikinci kez başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi 1. Bölümü geçtiğimiz haftalarda Kavala dosyasını görüştü ve Genel Kurul’a sevk etti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun Kavala dosyasını ne zaman görüşeceği belli değil. İrfan Fidan’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanması durumunda, Fidan da Kavala’nın dosyasına bakan üyelerden biri olacak. Bir anlamda, kendisi hakkında yapılan şikayete kendisi bakacak.

Aynı durum Gazeteci Murat Aksoy’un dosyası için de geçerli. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında beraat etmişti. Aksoy, hakkındaki süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Fidan’ın olası üyeliği durumunda, bu davaya da Fidan bakacak.

Yorumlar kapatıldı.