İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AİHM’in Demirtaş kararı tutuklu milletvekillerini de etkiliyor

AİHM Büyük Dairesi Demirtaş hakkındaki kararını açıkladı, Demirtaş’ın derhal tahliyesini istedi. Büyük Daire kararında dokunulmazlıkları kaldıran Anayasa değişikliği için “Meclis kararı olmadan milletvekili tutuklanamaz” dedi. Bu tespit, tutuklu tüm milletvekillerinin durumunu gündeme getirdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi, HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki kararını açıkladı. Kararda, önemli tespitler yer aldı. HDP, AİHM kararının uygulanması ve tüm milletvekillerinin serbest bırakılması için kampanya başlattı.

AİHM Büyük Daire’nin kararı her açıdan çok önemli tespitler içeriyor. Mahkeme, Demirtaş’ın ifade özgürlüğü, güvenlik ve özgürlük hakkı, seçilme hakkının ihlal edildiğine karar verdi, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 18. Maddesini ihlal ettiği tespitini yaptı:

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLDİ: AİHM kararında, Demirtaş’a yönelik suçlamalara konu olan konuşmalarının kürsü dokunulmazlığı kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Demirtaş’ın konuşmalarına ilişkin suçlamalar nedeniyle Türkiye’nin AİHS’in 10. Maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiği tespiti yapıldı.

ÖZGÜRLÜK HAKKI İHLAL EDİLDİ: AİHM Büyük Dairesi, Demirtaş’ın tutukluluğuna gerekçe gösterilen delilleri yorumladı. “Makul şüphe yoktur” dedi. Bu şekilde Demirtaş’ın özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

SEÇİLME HAKKI: AİHM kararında Demirtaş’ın tutuklanmadan önce milletvekili olduğuna dikkat çekildi. Demirtaş’ın tutukluluğunu seçilme hakkına müdahale olarak yorumladı.

18.MADDE İHLALİ: Demirtaş hakkında daha önce AİHM 2. Daire karar vermiş, 18. Maddenin ihlal edildiğini karara bağlamıştı. Çok tartışılan 18. Madde ihlali yeniden gündeme geldi. “Anılan hak ve özgürlüklere bu sözleşme hükümleri ile izin verilen kısıtlamalar, öngörüldükleri amaç dışında uygulanamaz” hükmünün ihlal edildiğine bir kez daha karar verildi.

AİHM’DEN DOKUNULMAZLIK YORUMU

AİHM kararında dokunulmazlıklara ilişkin yapılan Anayasa değişikliği ile ilgili yorum dikkatleri çekti. Büyük Daire kararında, “dokunulmazlıkları kaldıran anayasa öngörülebilir olmadığı, Meclis kararı olmadan bir milletvekilinin tutuklanamayacağı yorumu yapıldı”. Bu yorum tutuklanan diğer milletvekilleri için de emsal niteliğinde.

Yorumlar kapatıldı.