İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yargıdan, Karataş vadi ve ekolojisini koruyacak bir karar

Mimarlar Odası tarafından yargıya götürülen; Ankara Şubesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Karataş Mahallesi’ne ilişkin imar değişikliği kararına yargıdan iptal kararı geldi. Ankara 5. İdare Mahkemesi, vadiler sistemini yok edecek, orman alanlarını yapılaşmaya açacak 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği iptalinde, “kamu yararını gözeten bilirkişi raporunu esas aldığını” bildirdi.

MİMARLAR ODASI’NIN BİR HUKUK ZAFERİ DAHA
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, hukuka aykırı Çankaya ilçesi, Karataş Mahallesi Kırsal Yerleşim Alanı ve Çevresi’ne ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15.11.2019 tarih ve 1513 sayılı kararı ile onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinin iptali için dava açmıştı.
Ankara 5. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemlere ilişkin, üst ölçekli dayanak planının iptal edilmiş olması nedeniyle davaya konu plan değişikliği işleminin hukuka aykırı olduğunu belirterek, dava konusu işlemi iptal etti.
Konuya ilişkin de Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yargı, ODTÜ Ormanları ile başlayan Mogan ve Eymir Havzasına saplanan Güneydoğu Ankara vadi sistemlerinin sürekliliğini ve hava koridorunu yok edecek, ekolojiyi alt üst edecek, tarım ve orman alanlarını yapılaşmaya açarak yüksek nüfus yoğunluğu getirecek üst ve alt ölçekli plan değişikliklerini iptal etti” dedi. Doğal ve kültürel varlıkların talanını devam ettiren ve mahkeme kararlarının arkasını dolanan plan değişikliklerine son verilmesini isteyen Candan, “Ankara Büyükşehir Belediyesi, açık yeşil alanlarımızı, vadilerimizi ve ormanlarımızı koruyacak bütüncül planlama anlayışıyla hareket etmeli” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi`nin 21.11.2018 tarih ve 1829 sayılı kararı ile onaylanan; “Güneydoğu Ankara Planlama Bölgesine ilişkin 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı”nın da açtıkları dava sonucu iptal edildiğini hatırlatan Candan, “Kamu yararına aykırı üst ölçekli iptal edilirken, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği yapıldı. Ankara 5. İdare Mahkemesi de, dava konusu işlemlere ilişkin üst ölçekli planın iptal edildiğini belirterek, vadiler sistemini yok edecek, orman alanlarını yapılaşmaya açacak 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliğini iptal etti. Mahkeme üst ölçekli plana dair kamu yararını gözeten bilirkişi raporunu esas aldığını açıkladı” dedi.

‘RANT ODAKLI PLANLARA İZİN VERMEYECEĞİZ’
ODTÜ Ormanları ile başlayan Mogan ve Eymir Havzasına saplanan Güneydoğu Ankara vadi sistemlerinin sürekliliğini yok edecek planlamaya izin vermeyeceklerini belirten Candan, şunları dile getirdi:

“Doğal ve kültürel varlıklarımızı rant uğruna yok etmeyi hedefleyen tüm plan değişikliklerini yargıya taşıyacağız. Bilirkişi raporunda da  Karataş Mahallesi’nin Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırındaki Mogan gölünü besleyen dere ve akarsuların oluşturduğu doğal bir havza olduğu ve ‘Gelişme Konut Alanı’ olarak belirlenmesinin yanlışlığına dikkat çekilmiştir.  Raporda, ODTÜ Ormanları ile başlayan Mogan ve Eymir Havzası ile ilişkilenen Güneydoğu Ankara vadi sistemlerinin korunması gerektiği vurgulanırken, Mühye, Karataş Mahallelerinin ve çevresi, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırındaki Mogan Gölünü besleyen dere ve akarsuların oluşturduğu doğal havza olduğu da belirtilmiştir. Rant odaklı, hukuka kamu yararına aykırı tüm plan değişikliklerini yargıya taşımaya devam edeceğiz.”

 

Yorumlar kapatıldı.