İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

 Yeni asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş; ‘harca harca bitmez!’

2021 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret rakamı, net  2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenirken, iktidar yine işveren ile ortaklaştı; işçiler adına komisyona katılan Türk-İş ise rakama muhalif kaldı. Yeni rakam, TÜİK’in tek bir işçinin aylık gıda harcaması olarak ağır işler için açıkladığı 2 bin 792 liranın biraz üzerinde kaldı. Bir işçinin aylık gıda harcaması için öngörülen rakamla, en az dört kişilik bir aile tüm masraflarını karşılamak zorunda bırakılırken; ülkenin dört bir yanında işçi konfederasyonları ortak açıklamalarla bu rakamın yeterli olmadığına dikkat çektiler.

Hükümet, işveren ve işçi kesimi temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dördüncü toplantısında yeni rakamı belirlerken, rakam bir kez daha açlık sınırında kaldı. Türk-İş’in muhalefetiyle, hükümet ve işveren kesiminin ortaklaşmasıyla çıkan yeni rakam net 2 bin 825 lira 90 kuruş oldu.

‘VERGİ DIŞI KALSIN’ TALEPLERİ GÖRMEZDEN GELİNDİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 asgari ücretini brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıkladı. Selçuk, asgari ücret desteğini 75 TL olarak sürdüreceklerini söyledi. Selçuk, muhalefetin ve işçi örgütlerinin, “asgari ücretten vergi kesilmesin, dört kişilik bir aile baz alınarak net olarak ödensin” taleplerine ise değinmedi.

2020 yılında brüt 2 bin 943 TL olan asgari ücretten 412 TL SGK primi, 154 TL gelir vergisi, 22,34 TL damga vergisi ve 29,43 TL işsizlik sigortası işçi payı kesintisi yapılarak, işçilerin eline net 2 bin 324 TL geçmişti. Asgari ücret üzerinden toplam 619 TL civarında bir kesinti yapılmıştı.

İşçi konfederasyonlarının da “asgari ücretten vergi alınmasın, net ödensin” talebi yerine getirilmeden belirlenen yeni rakamdan, 2021 yılında 752 TL’lik bir kesinti yapılacak.

İLK KEZ ÜÇ KONFEDERASYON ORTAKLAŞMIŞTI

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, asgari ücret konusunda ilk kez ortaklaşarak, “2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin, pandemi koşullarında yaşanan iş ve gelir kaybı dikkate alınarak insan onuruna yaraşır bir geçim ücreti olarak tespit edilsin” açıklaması yapmıştı.

DİSK yeni rakamın en az 3 bin 800 lira olmasını talep etmiş, Türk-İş ise bir gün öncesine kadar rakam konusunda sessiz kalmıştı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay dün yaptığı açıklamada, 3 bin TL’nin altında bir rakamın çalışanları mutlu etmeyeceğini söylemişti.
Rakamın belirlenmesinden sonra açıklama yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da “artışın önemli, ancak yeterli olmadığı” gibi muğlak bir açıklama yaptı. Arslan, “Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika aracı olan asgari ücretteki artış, önemli olmakla birlikte pandemi nedeniyle yaşadığımız olağanüstü koşullar dikkate alındığında beklentileri karşılamamıştır” dedi.

4 KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2 BİN 517 TL

Türk-İş’in her ay yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarına göre, Kasım 2020’de dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 517 lira, yoksulluk sınırı ise 8 bin 198 lira idi. Araştırmaya göre bekar bir işçinin ‘yaşama maliyeti’ 3 bin 73 lira idi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçilerileri Sendikası, Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) Kasım ayı raporu da dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için mutfak harcamasının 2 bin 437 lira olduğunu ortaya koymuştu.

Her ne kadar iktidar, “enflasyona ezdirmediğini” söylese, artışı yüzdelik rakamlarla açıklasa da belirlenen rakam, tek bir işçi baz alınarak belirlenmiş olup, dört kişilik bir ailenin mutfak masrafını bile karşılamaktan uzaktır. Simit ve peynirdeki fahiş artışlar, iktidarın sık sık yaptığı simit peynir kıyaslamasını da rafa kaldırmış durumda.

Yeni rakam olan 2 bin 825 TL gösteriyor ki, 2021’de de işçiler bir yandan pandemi koşullarında, sağlıkları, canları pahasına çalışacak, ama yine açlık sınırına mahkum kalacaklar.

 

Yorumlar kapatıldı.