İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DEVA Kongresi’ni yaptı,  Ali Babacan yeniden genel başkan

DEVA Partisi’nin 1’inci Olağan Kongresi Ankara Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ve pandemi koşulları nedeniyle hafta içinde toplanan kongre seyircisiz, sadece delege katılımıyla gerçekleştirildi.  Kongrede Babacan tek aday olarak girdiği seçimde, 523 delegeden 515’nin oyunu alarak yeniden genel başkan seçildi. 8 delegenin oyu ise geçersiz sayıldı. Genel Merkez Yönetim Kurulu’ndaki mevcut üyeler yerlerini korudu; Aysun Hatipoğlu ve Özge İrem Morkoç da yeni yönetimde görev aldılar.

Ali Babacan’ın genel başkanlığında 9 Mart’ta kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) seçime girme yeterliliğini sağlamak için örgütlenme sürecini tamamlayarak 1’inci Olağan Kongresi’ni bugün Atatürk Spor Salonu’nda topladı.

“Türkiye’nin DEVA’sı hazır” sloganıyla toplanan kongrede, Covid-19 önlemleri dikkat çekti. Kongre salonunda, “Gençliğin DEVA’sı”, “Susmayan, konuşan Türkiye için” pankartları dışında, hiçbir afiş veya döviz yer almadı. DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan’ın kongre konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

FAKLI KİMLİKLERİN EZİLDİĞİNE TANIKLIK ETTİK: Biz hep beraber bu ülkenin umuduyuz. Bu ülkeye çözüm olmak için el ele yola çıktık. Bugün burada ülkenin tüm sorunlarını çözecek güçlü bir kadroyla beraberiz. Ülkemiz karanlık günlerden geçti, çok acılar çekti. Her dönemde faklı kimliklerin ezildiğine tanıklık ettik. Hiçbir karanlık sonsuza kadar sürmedi. Benim siyasete girdiğim 1990’lı dönemlerde böyle acıların yaşandığı dönemdi, asker vesayeti vardı. Mafyaların, çetelerin sokakta cirit attığı, herkesin baskı gördüğü günlerdi o günler. 28 Şubat’ın ağır ikliminde kız kardeşim ODTÜ’de okurken başındaki örtü yüzünden 3 defa okuldan uzaklaştırma yazısı aldı. Üstelik düzenledikleri tutanağa ‘ders araç gereçlerine zarar vermek’ diye yazdılar. Gerçek sebebi bu değildi tabi ki. Bunlara tepki olarak siyasete girdim. Bir daha kimse bu yasağı getirmeye cüret edemez.

TARAFLI CUMHURBAŞKANI, AKRABA DAMAT ÜLKEYİ BİTİRDİLER

Siyasete girdiğim günden bu yana 20 yıl geçti. Şimdi de ezilenler iktidar gücünü ele alınca başkalarını ezmeye başladı. Ezilmeyi iyi bilenler başkalarını ezmezler. 2001’den bugüne insanlar hala aç. Yoksulluk ve gelir adaletsizliği hızla yaygınlaşıyor. Esnaf kepenk kapatmak zorunda kalıyor, emekli maaşları gün be gün eriyor. Memura, işçiye sefalet ücreti reva görüldü. Biz Merkez Bankası kasasını milletin alın teriyle doldurduk, bugün çarçur ettiler. Taraflı Cumhurbaşkanı, akraba, damat bitirdiler ülkeyi. Şu an bekaa dedikleri bir kişinin şahsi bekasına dönmüş durumda. Bunlar bu ülkenin kurumlarına olan güveni yerle bir ettiler.

Türkiye, DEVA Partisi ile beraber çok daha iyi bir geleceğe sahip olacak.

HALKIMIZ SOSYAL YARDIMLARA MUHTAÇ EDİLDİ

Halkımız sosyal yardımlara muhtaç hale getiriliyor. Yoksul bir vatandaşımız devletin verdiği yardımlara ulaşırken iktidar partisinin üye kartını göstermek zorunda mı? Toplumla aranıza büyük bariyerler girince, etrafınızda dar bir kadro oluşturursanız halktan koparsınız.

SİYASİ PARTİLERE DE KAYYIM ATAYIM

Belediyelere tek tek kayyım atadılar. Şimdi de STK’lara kayyım atıyorlar. Oldu olacak siyasi partilere bile kayyım atayın! Bu ülke kayyım atanarak yönetilmez. Gittiğimiz her şehirde başımız dik, anlımız temiz yürüyoruz. Gittiğim 41 ilde çok farklı hikayeler ile karşılaştım. Birebir dinlediğimiz her dert bizim derdimiz. Biz bu ülkenin hangi yoldan gitmesi gerektiğini biliyoruz. Biz bu ülkenin adaleti, demokrasiyi ve refahı hak ettiğini çok iyi biliyoruz.

HALKI TUTUP KALDIRMAK İÇİN BURADAYIZ

Biz, borcumuzu ödeyemiyoruz diyen çaresiz esnafın yanındayız, biz yoksulluğa terk edilen fedakar çiftçimizin yanındayız, biz yoksulluğa ve haksızlığa terk edilen emeklinin yanındayız, biz çocuklarının geleceğinden endişe eden anne- babaların yanındayız, biz ayrımcılığa uğrayan tüm vatandaşımızın yanındayız, biz sesini senelerdir duyurmaya çalışan kadınlarımızın yanındayız, biz hakkı iade edilmeyen, zulme uğrayan binlerce KHK’lıların yanındayız, biz yeni nesillere yaşanabilir çevre bırakmak içim mücadele edenlerin yanındayız. Kimlerle ve nerede durduğumuzu merak edenler için bu koordinatlardayız.

DEVA PARTİSİ BİR KADRO HAREKETİDİR

Bir halkı tutup kaldırmak için buradayız. DEVA’nın damlaları kurumuş toprakları birleştiriyor. Biz tüm dünyaya da ülkede yepyeni bir siyaset filizleniyor diyoruz. Uğruna bir başbakanın şehit olduğu demokrasiyi ayağa kaldıracağız. Biz ilkmiş olarak konuşmaya başlamamız gerektiğini biliyoruz ve ‘Türkiye konuşacak’ diyoruz. O yüzden sloganlarımızdan birini ‘Türkiye konuşacak herkes kazanacak’ diye belirledik.

ATILIM VE DEMOKRASİ ZAMANI

Ülkemizin kaybedecek bir dakikası dahi yok. O yüzden teşkilata söylüyorum: Yerelin sorununu siyasetin merkezine taşıyacaksınız. Mahalle mahalle, köy köy dolaşmaya, vatandaşın derdine çare olmaya devam edeceksiniz. Biz Türkiye, bütün hedeflerine ulaşabilecek güçlü bir ülkedir. Demokrasi, 12 Eylül sonrası yapılan ilk seçimde sivil siyasetin hasretidir. Bundan sonra hepimiz birden sevinebiliriz, göğe bakalım. Zaman bu salondaki heyecanı tüm Türkiye’ye yayma zamanı. Şimdi Türkiye için demokrasi ve atılım zamanı.

 DEVA YÖNETİMİ

Kongrede yapılan seçime Babacan tek aday olarak girdi. Babacan, 523 delegeden 515’nin oyunu alarak yeniden partinin genel başkanı seçildi; 8 oy ise geçersiz sayıldı.

Kongrede 50 kişiden oluşan Genel Merkez Yönetim Kurulu (GMYK) ve Genel Merkez Disiplin Kurulu üyeleri de belirlendi. Mevcut Genel Merkez Yönetim Kurulu’nda değişiklik olmadı. Yönetim kurulunda 18 kadın yer aldı.

Mevcut Genel Merkez Yönetim Kurulu’ndaki 48 sayısı 50’ye çıkarıldı. GMYK’ye giren iki kadın Aysun Hatipoğlu ile Özge İrem Morkoç oldu.

DEVA GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:

Hava Aksu, Altuğ Ankaralı, Essum Aslan, Bekir Sıtkı Aslan, Gülçin Avşar,  Cem Avşar, Birol Aydemir, Oğuzhan Aygören, Ali Rıza Babaoğlan, Yasemin Bilgel, Abdurrahman Bilgiç, İbrahim Çanakcı, İlker Çelik, Burak Dalgın, Canberk Demirci, Zehra Zeynep Dereli, İkram Dinçer, Duygu Aydın Diri, Mehmet Emin Ekmen, Fazıl Hüsnü Erdem, Mustafa Ergen,  Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Elif Esen, Münevver Helün Fırat, Ömer Rıfat Gencal, İbrahim Gezer, Gülay Göktürk, Deniz Karakullukçu, Hasan Karal, Candan Karlıtekin, Selma Aliye Kavaf, Arzu Kılıçlar, Sanem Oktar,  Rojhat Ölmez, Ramiz Ongun, Hatice Dudu Özkal, Evrim Rızvanoğlu, İdris Şahin, Doğa Şanlıoğlu, Mehmet Şanver, Zeynep Tatar, Mustafa Uçak, Bünyamin Ünlü, Nazlı Seda Vural, Ali Ufuk Yaşar, Mustafa Yeneroğlu,  Medeni Yılmaz, Aysun Hatipoğlu, Özge İrem Morkoç.

 

Yorumlar kapatıldı.